ج. اردیبهشت ۳ام, ۱۴۰۰

آخرین وضعیت پرونده‌های مهم اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون وبه نقل از خبرگزاری فارس: دادستان تهران آخرین وضعیت اقدامات قضایی و رسیدگی به پرونده های قضایی را در آستانه پایان سال تشریح کرد.

 عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران در گفت‌وگو با برنامه پارک شهر رادیو تهران آخرین وضعیت پرونده‌های قضایی را تشریح کرد.

وی در پاسخ به نحوه رسیدگی به پرونده‌های مهم اقتصادی گفت: همانطور که می‌دانید اقدامات دادستانی با قوت خود ادامه دارد و یک امار کلی می‌گویم خدمتتان.

در این هشت ماهه اخیر که فعالیت دادگاه‌های ویژه آغاز شده است ۲۸۲ نفر بازداشتی داشتیم و ۸۶۰ نفر ممنوع الخروج و ۱۳۸ کیفرخواست و بیش از ۱۰۰ نفر تحت تعقیب شدند که ۱۰۰ نفر در حال تحمل کیفر هستند.

دادستان تهران گفت: در پرونده پتروشمی ۱۳ نفر، در پرونده ارز ۲۹ نفر، در پرونده لاستیک ۴ نفر، در پرونده سامانه بهین یاب صمت ۸ نفر، در پرونده گمرک ۸ نفر، در پرونده سازمان حمایت ۸ نفر و در پرونده کاغذ ۱۷ نفر بازداشتی داشته‌ایم و در پرونده واردات خودرو هم که پرونده بزرگی بود ۲۰ نفر بازداشت هستند.

جعفری دولت آبادی در پرونده دومان توکان ۴ نفر متهم وجود داشتند که هر کدام مجموعا ۱۵۰ میلیارد تومان رد مال محکوم شدند و همیشه ما به مردم توصیه می‌کردیم پولهایشان را به مراجع معتبر ببخشند.

دادستان تهران گفت: یک باند ۷ نفره قاچاق عینک هم که در کار عینک بودند بازداشت شدند و به حبس محکوم شدند که اینها ۱۲۰ هزار قطعه عینک قاچاق کرده بودند.

در پرونده کود کمپوست متهم اصلی به ده سال حبس شده است البته ۱۳ هزار شاکی وجود دارد که در این پرونده هم متاسفانه با کمبود مال و اموال مواجه هستیم.

وی درخصوص خاوری و آخرین وضعیت گفت: هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم هرچند مکاتباتی انجام داده‌ایم و امیدواریم اینترپل همکاری بهتری داشته باشند.

دادستان تهران درخصوص عفو بزرگ و برخی پرسش و پاسخ‌ها گفت: در استان تهران ۵ هزار آزادی و ۳ هزار نفر تخفیف داشته‌ایم و در کل کشور هم ۴۰ هزار آزادی داشته‌ایم و حدود ۳۰ هزار نفر هم تخفیف مجازات داشته‌اند.

جعفری دولت آبادی گفت: به زودی به همان رقم آزادی ۵۰ هزار نفر که رئیس قوه قضاییه گفته بودند می رسیم و البته یادمان هم باشد که ویژگی این عفو این است که تاریخ انقضا ندارد.

وی درباره بانک سرمایه و موضوع این پرونده گفت: بانک سرمایه‌ در بخش‌هایی کیفرخواست خورده و در بخش‌هایی هم مفتوح است.

جعفری دولت آبادی درخصوص یقینی یکی از متهمان پرونده نیز گفت: این فرد فرار نکرده است و در بیمارستان است و ما پیگیری کردیم و فهمیدیم که جراحی کرده و نتوانسته در دادگاه حاضر شود.

دادستان تهران گفت: امیدواریم یک روز فرصت شود و ما بتوانیم همه اقداماتی که در پرونده بانک سرمایه انجام دادیم را برای مردم تشریح کنیم.

وی درخصوص پولهایی که هدایتی به ورزشی‌ها داده و برخی می‌گویند هدیه بوده است و نماینده دادستان تهران گفته است حتی این پولها اگر کابین زنان شده باشد باید پس گرفته شود بفرمایید قرار است گه کنید گفت: عبارت کابین زنان فرمایش حضرت امیر است اما آنچه ملاک دادستانی است حکم دادگاه است و ما حکمی که در دادگاه صادر شود را اجرا خواهیم کرد.

جعفری دولت آبادی گفت: ما باید منتظر شویم تا دادگاه حکم دهد و بعد براساس اینکه ذی نفع کیست به آن رسیدگی شود. و ما بعد از صدور حکم می گوییم چه کسانی باید رد مال انجام دهند.

دادستان تهران در خصوص وثایقی که برای متهمان در نظر گرفته می‌شود رقم قابل توجهی نیست گفت: در قانون برای ما به چند موضوع توجه شده است و ملاک‌هایی در نظر گرفته شده است برای اینکه چه وثیقه‌ای اخذ شود. در اینکه همه در برابر قانون برابرند مشخص است اما مصداق‌هایی هم وجود دارد برای مثال یک وزیر سابق را ما می‌دانیم که از کشور خارج نمی‌شود اما در مقابل یک متهم بی نام و نشان است و احتمال فرارش وجود دارد.

وی افزود: در همین پرونده بانک سرمایه دیدید که چگونه در حین رسیدگی ۳ متهم به زندان فرستاده شدند و وثیقه‌شان سنگین تر شد.

جعفری دولت آبادی درخصوص اینکه رد مال پرونده ورمی کومپست و اینکه چه می شود گفت: این معضل در برخی پرونده‌ها وجود دارد و وقتی دادستان و پلیس ورود می‌کند مال کم است برای مثال در طلای شاکی و عظیم خودرو هم همین مشکل وجود دارد و متهمان با زرنگی مجرمانه اموال را جا به جا می‌کنند.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *