چ. مهر ۳۰ام, ۱۳۹۹

آلودگی یکی از جاذبه های بندرعباس

گردشگری و جذب توریست یکی از صنایع مهم در دنیا به حساب می آید، صنعتی که در دنیا بنام صنعت سبز نام گرفته است ، امروزه بسیاری از کشورها بطور جدی در حال سرمایگذاری در حوزه این صنعت سبز و مهم هستند ، این موضوع به قدری مهم است که حتی مقام معظم رهبری نیز با تاکید بر رونق گردشگری از مسئولان این حوزه خواسته است تا این صنعت را در کشور بطور جدی توسعه دهند .

شهر بندرعباس از دیرهنگام یکی از شهرهای توریستی و تجاری ایران بوده است ، این شهر با توجه به همجواری با خلیج فارس همه ساله میزبان جمع کثیری از هموطنان و نیز گردشگران خارجی می باشد ، و البته شایان ذکر است تعداد گردشگران داخلی و خارجی شهر بندرعباس هر ساله روبه افزایش است . در همین راستا مسئولین ارشد این شهر همواره در تلاش هستند که زیرساختهای مناسبی را برای خدمات دهی به گردشگران ارائه دهند و باید قبول کنیم که الحق والانصاف مسئولین استانی و شهرداری بندرعباس کارنامه قابل قبولی را در این حوزه داشته است .

اما دو مسئله مهم همواره گردشگران و مردم شهر بندرعباس را به شدت آزار می دهد ؛ اولی ورود پسآب فاضلاب شهری به دریا ، که این مورد با پیگیری های مکرر استاندار هرمزگان ، جناب آقای دکتر همتی در حال برطرف شدن است ، و دوم بازار ماهی فروشان مستهلک و نامناسب شهر بندرعباس است . در تمامی شهرهای ساحلی ، بازارهای ماهی یکی از جاذبه های آن شهر محسوب می شود و بسیاری از گردشگران در شهرهای ساحلی ساعتها برای بازدید از بازار ماهی شهرهای ساحلی وقت میگذارند ، متاسفانه در بندرعباس دقیقا” برعکس است و خریداران ماهی با اکراه وارد بازار می شوند و بعد از خرید به سرعت از آنجا خارج می شوند ، البته ما هم به آنها حق می دهیم ، بازار ماهی بندرعباس به حدی کثیف و غیربهداشتی است که بیشتر دافعه دارد تا جاذبه !!! مخصوصا” این کثیفی را در بازار دستفروشان ماهی که در پشت بازار کنونی شکل گرفته است بطور محسوس می توان مشاهده کرد ، علی رغم اینکه بندرعباس در ساخت و راه اندازی مراکز مختلف تجاری و رستوران ها پیشرفت های چشم گیری داشته اما در مورد بازار خرید و فروش ماهی هیچ گونه پیش رفتی نداشته ، لذا این موضوع مدت هاست که هم مردم شهر و هم گردشگران آزار می دهد . متاسفانه محل عرضه ماهی بندرعباس به جای آنکه محل جذب گردشگر باشد ، محلی برای جذب موش و حشرات موزی شده است و مشتریان این بازار به سرعت از آنجا خارج می شوند ، چرا که آلودگی تنها جاذبه این بازار است .

ماهی به لحاظ غذایی برای انسان حائز اهمیت است ، البته مهمتراز آن بهداشت خود ماهی و سلامت بودن آن است ، اغلب متخصصان علوم تغذیه‌ای ۲ بار مصرف ماهی در هفته را توصیه می‌کنند. بنابراین با جدیت کامل سلامت ماهی را باید مورد بررسی قرارداد ، بی شک در یک محیط آلوده نمیتوان انتظار خرید ماهی سالم را داشت ، ماهی ها مواد غذایی پروتیینی و گاهی چرب هستند که دارای بافت عضلانی سست تر نسبت به گوشت مرغ و گوشت قرمز می باشند بنابراین برای فاسد شدن بسیار مستعد تر هستند . فساد میکروبی پروتئین ها و غذاهای پروتئینی مانند ماهی از مهمترین و پیچیده ترین فساد مواد غذایی است که در نتیجه ی تغییرات زیاد در ساختار پروتئینی ماهی روی می دهد و میکرو ارگانیسم های بسیاری باعث این نوع فساد می شوند ، لذا بهداشت محیط محل عرضه ماهیان بسیار حائز اهمیت است ، البته بهداشتی که در بازار ماهی بندرعباس ، مخصوصا” در بازار دستفروشان ماهی به هیچ عنوان رعایت نمیشود . البته بازار ماهی تنها مکان نامناسب برای عرضه ماهی نیست ، بلکه بازارچه ماهی محله ی خواجه عطا و دستفروشان ماهی در بازار روز واقع در چهارراه هفده شهریور هم به لحاظ بهداشتی بسیار اسفبار است ، امید است مسئولین متولی بهداشت شهر سریعا” تدبیری برای حل مشکلات بهداشتی بازارهای ماهی بیاندیشند .

احداث یک بازاراستاندارد و بهداشتی جهت عرضه ماهی باید یکی از دغدغه های مهم مسئولین شهر بندرعباس باشد ، بازاری که در شان و شخصیت مردم شریف بندرعباس باشد ، همچنین محلی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی باشد و همه با اطمینان از محصولات این بازارید کنند ، داشتن یک بازار ماهی مناسب ، استاندارد و بهداشتی کوچکترین حق مردم شریف بندرعباس است ، لذا امید استمسئولان مربوطه سریعا” اقدامات لازم را صورت دهند .

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس