اجرای طرح هر فروشگاه یک نمایشگاه در بندرعباس/تداوم نظارت ضامن کیفیت کالا و رضایت مشتری است

اجرای طرح هر فروشگاه یک نمایشگاه در بندرعباس/تداوم نظارت ضامن کیفیت کالا و رضایت مشتری است

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، خبری طرح هر فروشگاه یک نمایشگاه با ابتکار اتحادیه فرش و مبلمان و با هدف رونق بازار مبلمان تولید داخل و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در بندرعباس اجرا می‌شود.

📌 بالغ بر ۴۰هزار مترمربع فضای فروشگاهی عرضه فرش و مبلمان در قالب ۵۰ واحد صنفی فعال در پایتخت اقتصادی کشور”بندرعباس” فعالیت دارد که به طور متوسط بالغ بر ۵۰۰نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کرده است.

📌 اجرای طرح مذبور در بندرعباس علاوه بر دفاع از فعالیت و بقای واحدهای صنفی فعال در این حوزه در مقابل فعالیت مکرر نمایشگاه‌های فروش فرش و مبلمان در سال می‌تواند به حمایت بیشتر از حقوق مصرف‌کنندگان، با ایجاد رقابت بین واحدها( ارائه تخفیفات ویژه و ارائه جوایز) به رونق بازار نیز کمک نماید.

📌 ازمزیت‎های فعالیت این واحدهای صنفی قانونمند در بندرعباس، که مقید به پرداخت حقوق و عوارضات دولتی هستند، تداوم نظارت سازمان‌های مختلف، نظیر تعزیرات حکومتی، بهداشت حرفه‌ای و بازرسان سازمان صنعت و معدن، اتاق اصناف و اتحادیه بوده که ضامن ارائه کالای باکیفیت با قیمت متعارف جهت حفظ شان و پیگیری حقوق مصرف‌کنندگان است.

📌 هم‌زمان با افزایش تنش‌های اقتصادی سنوات اخیر و کاهش قدرت خرید مردم، واحدهای تولیدی و توزیعی قابل توجهی در صنوف مختلف، متاثر از این مشکلات به سمت کاهش تولید، فروش و تعطیلی کشیده شد که البته تعدد نمایشگاه‌های عرضه برخی کالاهای غیر ضروری و لوکس نظیر نمایشگاه مبلمان سبب تعطیلی چندین فروشگاه بزرگ فرش و مبلمان که سرمایه‌گذاری و اشتغال قابل توجهی نیز برای شهرستان داشتند به دنبال داشته است.

📌 نقطه قابل توجه اینجاست که بایستی بررسی کرد با توجه به اینکه فرش و مبلمان که در لیست کالاهای غیر ضروری و لوکس خانوار قرار دارند و با توجه به وضعیت اقتصادی مردم وفرهنگ خاص مردم هرمزگان هر خانواده در بندرعباس به صورت میانگین هر ۵سال یک‌بار توان تعویض مبلمان منزل خود را خواهد داشت که با توجه به ظرفیت فروشگاهی موجود در بندرعباس، دیگر نیازی به برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم این کالا وجود ندارد.

📌 حال باید دید که اصرار به برگزاری نمایشگاه فروش فرش و مبلمان به بهانه‌های مختلف بدون رعایت حقوق صنوف قانون‌مند فعال، منافع چه کسانی را در استان و یا فراتر از آن تامین می‌نماید.

📌 این در حالی است که با توجه به سوابق موجود از نمایشگاه‌های متعدد فرش و مبلمان برگزار شده در سنوات اخیر، شکایات بسیاری از عرضه کالای بی‌کیفیت و غیر استاندارد از سوی مصرف‌کنندگان به دستگاه‌های متولی استان رسیده که متاسفانه، حق بررسی و رسیدگی به شکایات طرح شده با توجه به عدم وجود هویت واقعی شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه‌ها از شهروندان شاکی سلب گردیده است.

“بابک پارسا”