د. مرداد ۱۷ام, ۱۴۰۱

اختصاص مشروط ۱۳میلیارد عوارض صنایع آلاینده به شهرداری بندرعباس

1 دقیقه خوانده شده

▪️هفتاد‌و‌هفتمین جلسه شورای شهر بندرعباس سه‌شنبه ۱۷ مهرماه برگزار شد. جلسه‌ای طولانی که به صحنه‌ی بحث و جدل اعضای شورا درباره‌ی یک تفاهم‌نامه سه‌جانبه تبدیل شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون
▪️جزییات مباحث این جلسه در گزارش بلندی که پیوست شده را می‌توانید بخوانید. اما اگر بخواهید به‌طور فشرده بدانید داستان از چه قرار است:

▫️تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه بین استانداری، شورای شهر و شهرداری به امضا رسیده که موضوع‌اش “جذب ۱۳میلیارد تومان عوارض آلایندگی از صنایع آلاینده استان و اختصاص آن به شهرداری بندرعباس” است.
▫️اعضای شورا می‌گویند در سال‌های گذشته شورا و شهرداری بندرعباس موفق به دریافت عوارض از صنایع بزرگ (که در غرب شهر قرار دارند) نشده‌اند و حال همتی استاندار هرمزگان توانسته این عوارض را از صنایع بگیرد.
▫️تا این‌جا همه‌ی اعضای شورا بر سر درستی اصل مساله اتفاق نظر دارند، اما مشکل از جایی آغاز می‌شود که به گفته‌ی تعدادی از اعضای شورا، استاندار خودش تعیین کرده که این ۱۳ میلیارد صرف چه چیزی شود.
▫️آن‌طور که جسته‌گریخته اعضای شورا گفته‌اند “کمک ۱.۵ میلیارد تومانی به باشگاه آذرخش، کمک به ساخت سالن باشگاه اروند سورو، خرید پنج پکیج تصفیه فاضلاب، روشنایی ساحل” و … از جمله موارد مصرف این هزینه‌اند.
▫️اختصاص ۵میلیارد تومان کمک از سوی شهرداری بندرعباس به ساخت مسجد جامع (مصلی) هم یکی دیگر از مواردی است که قرار است از ۱۳میلیارد عوارض آلایندگی هزینه شود. پیش‌تر در پاسخ به شبهه‌ها درباره‌ی منبع این مبلغ که اعلام شده بود از محل مالیات ارزش افزوده (سهم شهرداری) تامین شده؛ استاندار هرمزگان گفته بود کمک ۵میلیاردی به مسجدجامع “از مرکز تامین شده است.”

▫️در جلسه‌ی دیروز شورا، اسلام باوقار یکی از مخالفان تصویب این مصوبه با این شکل و شیوه، گفت “چرا شورای شهر بندرعباس به ماشین امضا تبدیل شده و هر اتفاقی می‌خواهد رخ دهد، به‌حساب شهرداری واریز می‌شود و شورا باید تصویب کند.”
▫️آبتین امیری که یکی از موافقان تصویب است می‌گوید “استاندار دیدگاهش راجع به پرداخت این پولی که قرار است به شهرداری واریز شود را ارائه کرده، به گفته‌‌ی این عضو شورا؛ “استاندار می‌گوید پولی که وصول می‌کنم از هر حسابی باشد باید در فلان جا هزینه شود!”

▫️در نهایت کلیات تفاهم‌نامه سه‌جانبه اخذ عوارض آلایندگی تصویب شد و برای بررسی بیشتر جزییات هزینه‌کرد آن به کمیسیون تلفیق بودجه و حقوقی شورای شهر ارجاع داده شد.
▫️علاوه بر آن اعضای شورای شهر بندرعباس با فوریت در حال حاضر کمک ۳۰۰ میلیون تومانی به تیم فوتسال آذرخش بندرعباس و ۲۰۰ میلیون تومانی به ورزش محلات را تصویب کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *