چ. اردیبهشت ۲۲ام, ۱۴۰۰

استان لرستان ۲۵ درصد تنوع زیستی کشور را دارا است

مدیر کل محیط زیست لرستان به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی در نشستی با حضور معاونین و کارشناسان اداره کل محیط زیست لرستان به بررسی اهمیت تنوع زیستی در کیفیت زندگی بشر پرداخت.به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، مهرداد فتحی بیرانوند مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی در نشستی با حضور معاونین و کارشناسان اداره کل محیط زیست لرستان  به  بررسی اهمیت تنوع زیستی در کیفیت زندگی بشر پرداخت.
فتحی بیرانوند با اشاره به شعار روز جهانی تنوع زیستی با عنوان  ” تنوع زیستی ما، غذای ما، سلامت ما”  گفت: تنوع زیستی که امروز برروی کره زمین داریم از میلیون ها گونه زیستی مشخص تشکیل شده است و این نتیجه چهار میلیارد سال تکامل برروی این کره است.
ایشان با اشاره به سطوح مختلف تنوع زیستی گفت: معمولا تنوع زیستی در  سه سطح ژن ها، گونه ها و زیست بوم ها مورد بحث قرار می گیرد و هرکدام از این سطوح می تواند تاثیر بسزایی در نحوه زندگی بشر داشته باشند.
فتحی بیرانوند عواملی مانند تغییر اقلیم جهانی، تغییر در ساختار زیست بوم ها، گونه های مهاجم و بیگانه بهره برداری بی رویه، آلودگی ها، تخریب و ازدست رفتن زیستگاه های طبیعی را از تهدیدات اصلی تنوع زیستی بر شمرد و عنوان داشت:  باید با برنامه ریزی و تلاش همگانی میزان این تهدیدات را به حداقل برسانیم
مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: باتوجه به برآوردهای صورت گرفته  بیش از یک سوم گونه های شناسایی شده در “پژوهش بین المللی تنوع زیستی در سال۲۰۰۹ ” اکنون در خطر انقراض هستند و این امر وظیفه ما را در حفاظت از تنوع زیستی و ذخایر زنتیکی سنگین تر می کند.
وی گفت: بررسی های علمی اثر تنوع زیستی بر تندرستی انسان را نشان میدهند و تنوع زیستی پشتیبانی مهم برای کشف دارو و در دسترس بودن منابع پزشکی است به طوریکه بخش قابل توجهی از داروها، مستقیم یا غیرمستقیم، از منبع‌های زیست‌شناختی به دست می آیند.
 مدیرکل محیط زیست لرستان تنوع زیستی جانوری و گیاهی را عامل مهمی در تامین غذای جامه جهانی عنوان نمود و اظهار داشت: از دست رفتن تنوع زیستی عامل خطر مهمی در تامین غذای جوامع بشری و یکی از عوامل بروز آفات و بیماریها در زمینه کشاورزی است. 
فتحی بیرانوند با اشاره تنوع ریستی غنی استان لرستان که  با داشتن حدود ۱٫۷ درصد مساحت کشور ۲۵ در صد تنوع زیستی کشور را دارا می باشد گفت : گونه هایی مانند کل و بز، قوچ و میش ارمنی، پلنگ،خرس قهوه ای از گونه های جانوری در خطر انقراض موجود در استان لرستان هستند.
مدیرکل  حفاظت محیط زیست لرستان با اظهار اینکه تنوع زیستی میراثی گذشتگان نیست بلکه امانتی است که باید به آیندگان تحویل دهیم گفت: امیدواریم با دقت نظر در اهداف شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی نسبت به حفظ این ذخایر بی نظیر کوشا باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *