چ. اردیبهشت ۲۲ام, ۱۴۰۰

افتتاح فاز نخست پروژه زیست پالایی تالاب انزلی

باحضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ،فاز نخست زیست پالایی تسریع یافته تالاب انزلی در سرخانکل افتتاح شد .

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون فاز نخست این پروژه  با حضور دکتر کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان ، فرماندار شهرستان بندرانزلی وجمعی ازمقامات محلی درمنطقه حفاظت شده سرخانکل افتتاح شد .

دکتر سهیلی مدیر عامل شرکت نانو صنعت پرشیا در این رابطه گفت : بخشی از کاهش سطح آب تالاب به دلیل کم شدن میزان آب تالاب است و قسمت زیادی از آن به دلیل رسوبات کف تالاب بوده  که موجب بالا رفتن میزان کربن آلی وکاهش سطح اکسیژن می شود  وبا ایجاد شرایط بی هوازی مانع رشد ماهی ها می شود ، به گونه ای که میزان برداشت ماهی درتالاب از ۱۲۰۰ تن به ۱۰۰ تا ۲۰۰ تن رسیده است  . در این طرح با استفاده از دو ماده بیو الکتریک وایجاد واکنش با رسوبات موجب بالا رفتن میزان اکسیژن وتجزیه لجن شده وبا برقراری چرخه زیستی کربن موجب احیاء تالاب خواهند شد .

وی در ادامه گفت :  پروژه زیست پالایی تسریع یافته که پروپوزال آن در سال ۹۴ به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شد در استخرهای حاشیه تالاب بصورت پایلوت اجرا شدو نتایج خوبی بدست آورد که منجربه تصویب پروژه شد ودر حال حاضر این پروژه ۹۷بصورت پایلوت در ۲۰۰ هکتار از تالاب سرخانکل اجرا میشود  ودر صورت موفقیت به ۱۲۰۰ هکتار در سال ۹۸ وطی سالهای ۹۹ و۱۴۰۰ در بخش های دیگر تالاب انزلی به اجرا در خواهد آمد .

وی در پایان گفت این پروژه در قالب کارگروه ملی در کنار پروژه های دیگر مانند تصفیه فاضلاب وغیره برای نجات تالاب اجرا خواهد  شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *