افزایش چند برابری قیمت دام، رمقِ عید را گرفت

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: همه ساله در آستانه عید قربان، قیمت دام زنده به سبب عوامل متعدد با نوساناتی روبرو می‌شود که واسطه گران و دلالان از ایجاد بازار سیاه بیشترین سود را به جیب می‌زنند، از این رو مسئولان ذی ربط به منظور کنترل قیمت […]

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: همه ساله در آستانه عید قربان، قیمت دام زنده به سبب عوامل متعدد با نوساناتی روبرو می‌شود که واسطه گران و دلالان از ایجاد بازار سیاه بیشترین سود را به جیب می‌زنند، از این رو مسئولان ذی ربط به منظور کنترل قیمت و جلوگیری از نوسان بازار با همکاری سازمان میادین اقدام به عرضه مستقیم دام در ۳۰۰ مرکز عرضه و کشتارگاه سراسر کشور می‌کنند.

با وجود افزایش چند برابری قیمت دام زنده نسبت به مدت مشابه سال قبل و کاهش قدرت خرید خانوار پیش بینی می‌شود که امسال بازار رونق چندانی نداشته باشد.

سعید سلطانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام زنده نداریم، اظهار کرد: با توجه به فراوانی دام در کشور، بسیاری از پرواربند‌ها از انباشت دام سنگین در واحد‌های خود گلایه‌مند هستند که همین امر نسبت به ابتدای سال کاهش ۳۰ درصدی قیمت دام در بازار را به همراه داشته است.

وی افزود: همه ساله ازدیاد تقاضا در مناسبت‌های خاص همچون عید قربان، ماه رمضان و دهه اول محرم بازار دام زنده را دچار تلاطم می‌کند چرا که دلالان در این ایام با خرید و نگه داری دام و ایجاد بازار سیاه، سود‌های قابل توجهی را به جیب می‌زنند.

سلطانی عرضه مستقیم دام زنده را تنها راهکار مبارزه با سودجویی و واسطه گری دلالان دانست و گفت: طی جلسه‌ای که سازمان میادین میوه تره بار با اتحادیه دامداران برگزار کرد، قرار شد ۱۹ مرکز عرضه دام به مناسبت عید قربان در تهران دایر و دام زنده با نرخ مصوب به مصرف کننده عرضه شود.

وی نرخ مصوب دام زنده سبک در مراکز عرضه را ۴۲ هزار و دام سنگین را ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: این در حالی است که دلالان در نزدیکی مراکز عرضه، دام زنده را به بهانه‌های مختلف با نرخ‌های بالاتری عرضه می‌کنند.

سلطانی به مردم توصیه کرد تا از تعجیل در خرید و مراجعه به مراکز غیر رسمی عرضه دام اجتناب کنند چرا که در این مراکز نه تنها قیمت دام از نرخ مصوب بالاتر است، بلکه هیچ نظارتی بر کشتار نیست.

وی قیمت دام زنده در بازار را پیش بینی کرد و گفت: اگرچه طبق روال همه ساله از چند روز مانده به عید قربان، قیمت دام زنده به دنبال ازدیاد تقاضا با نوساناتی در بازار روبرو می‌شود و سپس بعد از گذشت چند روز به نرخ قبلی باز می‌گردد، اما یک ریال از این گرانی‌ها به جیب دامدار نمی‌رود.

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی هم با اشاره به اینکه ناظران بهداشتی و شرعی در مکان‌های عرضه دام در سراسر کشور حضور دارند، اظهار کرد: از بامداد روز دوشنبه با لحاظ مسائل شرعی دام در کشتارگاه‌ها قربانی و با برچسب مخصوص عید قربان در مغازه‌ها عرضه می‌شود تا افرادی که خرید گوسفند زنده را ندارند، بتوانند به اندازه نیازشان گوشت خریداری کنند.

وی قیمت دام زنده را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت: هم اکنون قیمت دام زنده در دامنه ۴۲ تا ۴۵ هزار تومان است و در روز عید قربان به سبب ازدیاد تقاضا در نوسان خواهد بود.

“بابک پارسا”