د. خرداد ۸ام, ۱۴۰۲

اولین نشست هم اندیشی و هم افزایی شهرداران و دهیاران تالابی استان هرمزگان درشهرتالابی بندرخمیر برگزار شد

1 دقیقه خوانده شده

در ادامه این نشست پهنه بندی مشارکتی و امکان سنجی احیاء صید گاههای عرفی در تالاب خورخوران در سالن اجتماعات شهرداری بندرخمیر برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

اولین نشست هم اندیشی و هم افزایی شهرداران ودهیاران تالابی با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان ، فرماندار شهر ستان بندرخمیرویکی از  اعضای کمیته ملی رامسر در سالن اجتماعات شهرداری بندرخمیر برگزار شد .

در ابتدای این نشست محمودی شهردار بندرخمیر ضمن تقدیر از حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان و فرماندارآن شهر ستان افزود: هدف از این نشست هم افزایی و هم اندیشی  در خصوص رفع موانع  و دغدغه  های موجود در شهرستان های تالابی و انتقال تجارب شهرداران و دهیاران می باشد .

 بی شک تصمیات صحیح ما شهرداران و مسئولین دربوجودآمدن یک استراتژی مناسب برای داشتن هر چه بهتر مدیریت اصولی شهر تالابی حائز اهمیت می باشد. همانطور که می دانیم تالاب ها از نظر و یژگی ، موقعیت جغرافیایی درگستره سرزمینی و نوع اهمیت شان بایکدیگر متفاوت می باشد . در واقع این مهم فرصتی است که بتوانیم با تبادل نظر در بالابردن سطح آگاهی جوامع در خصوص مسائل حفاظت محیط زیست تالاب و معیشت پایدار آن گامی ارزنده برداشته باشیم.

سپس حبیب مسیحی تازیانی مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان ضمن تقدیر و تشکر از زحمات فرماندارو شهردار  شهر ستان بندرخمیردرخصوص برگزاری روز جهانی تالاب ها در شهر تالابی خمیر افزود: درآن مراسم شاهد یک همگرایی و همبستگی وایثار در میان مردم شهر ستان بندرخمیر شاهد بودیم و به حق باتلاش کلیه مسئولین و مردم مراسمی در سطح ملی با حضورمعاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ، میهمانان داخلی و خارجی برگزار شد . امیداست در این بازه زمانی شهر بندرخمیربا توجه به داشتن پتانسیل وافر بتواند عنوان بین المللی  شهر تالابی را کسب نماید.

وی افزود:

وقتی مبحث تالاب مطرح می شود دوموضوع حفاظت از آن  وداشتن  معیشت پایدار جوامع محلی و ذیع نفعان مورد توجه قرار می گیرد و هیچ گاه آنها از هم منفک نخواهد بود. همانطورکه می دانیم نسل های گذشته بدون قوانین والزامات زیست محیطی این میراث کهن را برای ما به ارث گذشته اند و حال امروز با توجه به قرار گرفتن در کنوانسیون های بین المللی ، تصویب و تدوین قوانین و دستورالعمل ها،  راه را برای به دست آوردن راهکارهای مناسب باتوجه به ظرفیت اکولوژیک یک تالاب یا منطقه برای حفاظت مستمرو مطمئن ومعیشتی پایدار را مهیا نموده است  .

۶درصد از کره زمین دارای  تالاب را در ۱۷۰کشور  به خوداختصاص داده است . در کشورما ۳۶ تالاب بین المللی با ۲۵ عنوان ثبت شده است که ازاین میان در استان هرمزگان ۴ تالاب بین المللی به نام های خورخوران ، شیدور ، رود دلتای حرا- رود گز ، رود شور، شیرین میناب می باشد که البته یک تالاب دیگر (گابریک و جاسک شرقی، غربی ) در حال ثبت می باشد . مساحت های این تالاب برابر با ۲۰۹هزار هکتار می باشد که ۱۴درصد از مساحت تالاب های کشورمی باشد . استان ما از  نظر تعداد تالاب های ساحلی رتبه اول در کشور دارامی باشد و تالاب بین المللی خورخوران در میان تالاب های ساحلی کشور  ازنظر مساحت در جایگاه دوم بعداز تالاب شادگان در خوزستان قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان ادامه داد:

تالاب بین المللی خورخوران بزرگترین تالاب استان هرمزگان که ۵۰درصد مساحت تالاب های استان را به خود اختصاص داده است.  در واقع با  مساحتی نزدیک به ۱۰۲هزار هکتار در میان  شهر خمیر و جزیره قشم می باشد .

وی اظهار داشت : در اهمیت وابستگی معیشت جوامع محلی نسبت به تالاب ها ، باید گفت در استان هرمزگان  تالاب بین المللی خورخوران قالب بر ۲۳ روستا ( ، تالاب بین المللی شیدور ۵الی ۶ روستا ، تالاب بین الملی رودگز- رود حرا ۱۴روستا و تالاب بین المللی رو شور و شیرین بالغ بر ۱۱ روستا را در حاشیه خود بیشترین مراکز جمعیتی را  دربرگرفته اند که مسئله حفاظت از آن با توجه به قرار گرفتن ۳۵ درصد خط ساحلی استان در مناطق چهار گانه محیط زیست ، همراهی ، تامل جوامع و سایر دستگاه ها در امر معیشت پایدار و حفاظت را دوچندان  بیشتر از گذشته می طلبد .

استان هرمزگان از شرق به غرب دارای سواحل زیبای ماسه ای و صخره ای ، در مرکز پهنه ی گلی (از خمیر تا میناب ) و از میناب دارای  سواحل ماسه ای و تپه ماهور در کنار سواحل را شاهد هستیم که خود باعث توسعه مختلف ومتوازن شده است .

در گذشته بیشترین معیشت مردم از تالاب ها به صید وصیادی سنتی بوده است که الان هم بدین منوال می باشد . حال با توجه به شناساندن این مناطق بکر شاهد رشد صنعت گردشگری و توریسم می باشیم که باعت رونق معیشت جوامع محلی شده است . یکی از موارد مهمی که کنوانسیون رامسر متذکر شده است معیشت پایدار جوامع تالابی می باشد که منجر به ایجاد شهر تالابی در چارچوب توسعه شهری عنوان شده است.

 یکی از مباحثی که در توسعه شهری و مدیریت شهری می بایست لحاظ نمائیم پساب و پسماند شهری که تاثیرات به سزایی درمنظر شهری و  سواحل و محیط زیست دریایی تالاب ها  دارد . که  این مهم در قانون برنامه ششم در خصوص جمع آوری فاضلاب در شهر های ساحلی ومکلف بودن وزارت نیرو به این امر تاکید شده است تا شاهد کاهش آسیب به محیط زیست مان  باشیم .

وی در سخنان پایانی خود به توجه به فرارسیدن  21 تیرماه روز جهانی بدون پلاستیک ، استفاده نکردن از ظروف یکبار مصرف در دستگاهها و ارگانها و مصارف خانگی را خواستار شد .

سپس خواستار فرماندار شهر ستان بندرخمیرضمن خیرمقدم به مدعوین این نشست ازجمله مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان ، روز شهرداری ها و دهیاری ها را به همه همکاران خود تبریک گفت وی افزود: ما می بایست از این نعمت الهی (تالاب ) در جهت بهره مندی معیشت جوامع محلی باتوجه به رعایت  الزامات زیست محیطی تلاش نمائیم بی شک شهرداران و دهیاری ها نقش بسزایی درتدوین معیشت پایدار  جوامع خواهند داشت که البته بروزبودن اطلاعات و داشتن علم کافی در این باره جزء الزامات می باشد. وازسوی دیگر دولت به تنهایی نمی تواند راهگشای رونق معیشت باشد بلکه مولفه های دولت ، بخش خصوصی  و مردم در این راه یاری گر همدیگر باشند.

برای جذب سرمایه گذار و رونق صنعت گردشگری و توریسم تلاش هایی نموده ایم با توجه به رعایت الزامات زیست محیطی درآینده ای نه چندان دور شاهد رونق اقتصادی در این شهر ستان باشیم.

در اواخر نشست اول  حسین رفیع فعال محیط زیست و عضو کمیته ملی کنوانسیون رامسرضمن تقدیراز شهردار بندرخمیر به واسطه ی برگزاری این نشست افزود: همانطور که تاریخ به مامی گوید انسانهای نخستین در غار زندگی می کردند و سپس بواسطه نیاز خود به آب و غذا و باتوجه به نزدیکی به تالابها این ارتباط را نخستین بار انسانها با تالاب ها برقرارنمودند

کنوانسیون ۲۰۱۵ در کشور اورگوئه در اجلاس دوازدهم خود شهر و روستاهای حامی تالاب را به عنوان اعتبار نامه به جهان معرفی می نماید که خود تعریفی از ارتباط انسان وتالاب را نمایان می سازد .

مبحث اعتبارنامه شهر های تالابی در سال ۲۰۱۸ در کشور امارات متحده عربی مورد بررسی قرار گرفت و ۱۸ کشور این اعتبار نامه را اخذ نمودند، که البته این اعتبار نامه ها دائمی نمی باشند ومدت زمان خاصی را دارامی باشد که می بایست به استاندارها و شاخص های لازم که این شهراعلام کرده اند مستمر بررسی شود تا اگر جابجایی صورت گرفته باشد آن اعتبارنامه از آن شهر گرفته شود .

نشست بعدی در ۲۰۲۱ ودر چند ماه آینده شاخص های جدیدی و فرم های جدید کاندیداتوری توسط کنوانسیون اعلام می گردد. ما در در کمیته ملی کنوانسیون رامسرکه در ایران تشکیل شده است و نهادهای مختلف در آن عضو می باشند قرار براین شده است که یکسری شاخص ها را تایید نماییم ودر ابتدا به طرح های ملی تالابی اعتبار نامه به آن داده شود که پس یک دوره زمانی و بدست آوردن شاخص های لازم به کنواسیون رامسر از طریق سازمان حفاظت محیط زیست و وزرات امورخارجه معرفی می گردد

وی افزود: ابراز خرسندی می نمایم زیرا از دوسال پیش روز جهانی تالاب در شهر ستان خمیر شاهد گام های ارزنده ای با حضور مسئولین ملی ، استانی ، شهر ستانی ازجمله گروهای مختلف جوامع محلی ، دانش آموزان هستیم . در بحث راهکارهای حفاظتی تالاب می بایست مباحثی همچون مدیریت انرژِی ، پساب ، پسماند ، توسعه پایدار منطقه از مهمترین مسئله است که می بایست مورد توجه قرار گیرد.

متاسفانه دربرخی موارد در انجام مباحث اقتصادی از جمله توسعه صنعت گردشگری دچار بی توجهی نسبت به مسائل مختلف شده ایم که در این باره می توان به ابیانه و ماسوله را مثال زد زیرا بدون توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه ، ظرفیت گردشگری را بدون توجه به ساختار فرهنگی منطقه مورد نظرآوردهایم و امروز شاهد مشکل در این مناطق شده ایم. نگاه ما می بایست برای توسعه پایدار و معیشت جوامع دراز مدت و مستمر باشد تا نتیجه نهایی حصول گردد.     

در نشست دوم پهنه بندی مشارکتی و امکان سنجی احیاء صید گاه های عرفی در تالاب بین المللی  خورخوران با حضورامام جمعه اهل تسنن بندر خمیر ،  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ، مشاور طرح تدوین برنامه مدیریت تالاب بین المللی خورخوران و حضور جمعی از ذینفعان از جمله : صیادان محلی (مشتاداران ، صید با قلاب ، لنج های صیادی و… ) برگزار شد. در این نشست جانمایی محل های مشتاها و صید گاههای محلی و سنتی جوامه بومی حاشیه تالاب ها ، بعضی از مسیرهای گردشگری در تالاب بین الملی خورخوران  و محل های سرشاخه زنی و چرای شتر مشخص گردید تا در مرحله بعد با استفاده از نقشه کاربری اراضی تالاب پهنه بندی تالاب نهایی گردد.

گفتنی است : در این نشست ها هیات از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان از جمله معاون فنی ، روسای ادارات محیط زیست دریایی و آموزش وپژوهش حضور فعال داشتند.

همچنین در روز دوم  نشستی در اسکله سهیلی قشم با حضور محیط زیست منطقه آزاد قشم ، شیلات قشم و جوامع محلی روستاهای حاشیه تالاب برگزار شد.

مجید منصوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *