ج. اردیبهشت ۳ام, ۱۴۰۰

ایران دارنده مقام اول تولیدات پزشکی داخلی در غرب آسیا

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری فارس، براساس رتبه‌بندی سایمگو، ایران در سال ۲۰۱۷ به مقام نخست تولیدات علمی رشته پزشکی داخلی در سطح کشورهای آسیای غربی دست یافته است.

پزشکی داخلی یک تخصص پزشکی است که با پیشگیری، تشخیص، و درمان بیماری‌های بزرگسالان سروکار دارد.

متخصصان داخلی از بیماران بستری‌شده و آمبولانسی مراقبت می‌کنند و می‌توانند نقشی محوری در آموزش و پژوهش ایفا کنند؛ همچنین پزشکی داخلی یکی از تخصص‌های دامپزشکی است.

در تصویر زیر صدرنشینی ایران در علم پزشکی داخلی را مشاهده می‌کنید:

بررسی‌های منتشر شده در مجله  «SCImago Journal & Country Rank»  نشان می‌دهد ایران با تعداد ۳۰۳ مقاله در زمینه پزشکی داخلی در رتبه نخست و ترکیه با اختلافی قابل توجه در مقام دوم قرار دارد.

رژیم صهیونیستی و کشورهای عربستان سعودی، مصر، قطر، امارات متحده عربی، کویت، لبنان، اردن، عمان، عراق، سرزمین‌های اشتغالی و بحرین به ترتیب در رتبه‌های بعد از ایران و ترکیه قرار دارند.

از میان ۳۰۳ مقاله منتشر شده محققان ایرانی، ۲۶۰ مقاله قابل استناد بوده است؛ در حالی که ترکیه به عنوان کشور حائز مقام دوم ۱۶۴ مقاله در رشته پزشکی داخلی ارائه کرده که تنها ۱۳۸ مورد آن قابل استناد بوده است.

بحرین نیز به عنوان آخرین کشور در سطح آسیای غربی در سال ۲۰۱۷ تنها دو مقاله در زمینه علم پزشکی داخلی ارائه کرده است.

ایران در یک بررسی کلی‌تر میان ۱۵۵ کشور جهان، جایگاه شانزدهم را به خود اختصاص داده و صدرنشین کشورهای جهان، ایالات متحده آمریکا است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

محققان آمریکایی در سال ۲۰۱۷، ۴۰۴۳ مقاله در زمینه علم پزشکی داخلی منتشر و ارائه کرده‌اند که از این تعداد ۲۸۶۰ مورد آن قابل استناد بوده است.

کشورهای ژاپن، انگلیس، آلمان، ایتالیا، چین، فرانسه، استرالیا، کانادا، هلند، کره جنوبی، هند، سوئد، اسپانیا و دانمارک به ترتیب جایگاه دوم تا پانزدهم نظام رتبه‌بندی سایمگو را به خود اختصاص داده‌اند.

ژاپن به عنوان دومین کشور در سطح جهان با یک اختلاف قابل توجه نسبت به دانشمندان آمریکایی، تنها ۱۴۴۱ مقاله در زمینه علم پزشکی داخلی ارائه کرده است.

نظام رتبه‌بندی سایمگو توسط یک گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می‌شود که براساس تعداد مقالات علمی مؤسسات آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس، آنها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند.

این رتبه‌بندی یکی از  جدیدترین و جامع‌ترین نظام‌های رتبه‌بندی پژوهشی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش‌محور در جهان است.

اخیرا این نظام رتبه‌بندی دو شاخص جدید عملکردی (نمایه تخصصی و میزان تعالی) را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه‌ها افزوده است.

در خبرهای پیشین نیز به صدرنشینی ایران در رشته‌های متفاوتی از جمله علم ژنتیک، علم فیزیک، ریاضیات کاربردی، علوم زیستی، فناوری نانو و آب نیز اشاره شده است.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *