بارانِ آتش؛ یزد ۴۵، خوزستان ۵۰، قم ۴۷، تهران ۴۰

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری ایرنا: مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت: شاید امسال رکورد دما در برخی نقاط کشور شکسته شد اما چندان قابل ملاحظه نبود، بنابراین می‌توان گفت که امسال، تابستان غیرنرمالی از نظر دما نداشتیم. احد وظیفه: * (با اشاره به اینکه طبق گزارش مرکز ملی خشکسالی […]

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری ایرنا: مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت: شاید امسال رکورد دما در برخی نقاط کشور شکسته شد اما چندان قابل ملاحظه نبود، بنابراین می‌توان گفت که امسال، تابستان غیرنرمالی از نظر دما نداشتیم.

احد وظیفه:

* (با اشاره به اینکه طبق گزارش مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور، چهار استان فارس، خراسان رضوی، همدان و کردستان گرم‌ترین استان‌های ایران در تیرماه ۱۳۹۸ بودند): می‌دانیم که اقلیم تابستانی کشور خشک است یعنی ایران جزو مناطق نیمه خشک و بیابانی دنیا است و مناطقی مانند کویر لوت، کویر مرکزی، استان‌های سمنان، شرق قم، شمال اصفهان، یزد، بخش‌های زیادی از شرق خراسان رضوی، مناطقی از خراسان جنوبی، بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان، بخش‌های بزرگی از کرمان جزو مناطق بیابانی هستند. بنابراین بارش سالانه زیادی ندارند ضمن اینکه بسیاری از این مناطق در تابستان حتی شاید یک قطره باران هم نداشته باشند.

* از این رو عمده‌ترین تغییراتی که فصل تابستان با آن روبرو هستیم در دما یا وزش باد است، در واقع کشور ما در تابستان زیاد بارندگی ندارد به جز جنوب شرق کشور و گاهی هم نوار شمالی که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد دوشنبه و سه‌شنبه همین هفته در این مناطق بارندگی خواهیم داشت. همچنین جنوب سیستان و بلوچستان، بخشی از هرمزگان و جنوب فارس مناطقی هستند که تا حدودی بارش‌های موسمی دارند اما بقیه مناطق در تابستان بارش‌های چشمگیری ندارند.

* معمولا در تابستان مناطق کویر مرکزی و جنوب خوزستان مانند استان‌های قم بسیار گرم می‌شوند، مثلا تابستان امسال دمای قم در برخی روزها به ۴۷ درجه هم رسید و دمای یزد ۴۵ درجه را تجریه کرد و یا بسیاری از نقاط خوزستان هم امسال در برخی روزها دمای ۴۹ تا ۵۰ درجه را تجربه کرده است، در واقع این یک اقلیم تابستانه است و این شرایط غیر عادی نیست. البته امسال رکورد دمایی در برخی جاها شکسته شد اما خیلی زیاد نبود، مثلا در برخی نقاط تا یک درجه رکورد دما داشتیم حتی در تهران هم در کمینه دما رکورد داشتیم و امسال به ۴۰ درجه بالای صفر هم رسید اما با تمام اینها می‌توانم بگویم سال خیلی غیر نرمالی از نظر دما نداشتیم.

* این گرما اگر چه بر تمام مناطق کشور حکمفرماست ولی برای مردمان کویر بسیار داغ و سوزان است و این وضعیت در حالی است که افت فشار آب شبکه و شوری و کیفیت پایین آن نیز مزید بر علت و باعث برخی گلایه‌ها شده است.

“بابک پارسا”