ش. بهمن ۴ام, ۱۳۹۹

برای حفاظت از پرندگان، چاره ای برای معضل آلودگی های پلاستیکی بیندیشیم

از سال ۲۰۰۶ میلادی روزی به نامه روز جهانی پرندگان مهاجر در میان پرنده شناسان، پرنده نگران، فعالان حوزه حیات وحش و دوستداران طبیعت به فعالیت ها و برگزاری برنامه هایی اختصاص می یابد که هدفشان جلب توجه همگان برای آشنایی با اهمیت و نقش پرندگان وحشی، لزوم حفظ زیستگاه های پرندگان مهاجر و معرفی راهکارهایی برای حفظ این عناصر حیات است. امسال یازدهم می (امروز)، روز جهانی پرندگان مهاجر اس

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ،از سال ۲۰۰۶ میلادی روزی به نامه روز جهانی پرندگان مهاجر در میان پرنده شناسان، پرنده نگران، فعالان حوزه حیات وحش و دوستداران طبیعت به فعالیت ها و برگزاری برنامه هایی اختصاص می یابد که هدفشان جلب توجه همگان برای آشنایی با اهمیت و نقش پرندگان وحشی، لزوم حفظ زیستگاه های پرندگان مهاجر و معرفی راهکارهایی برای حفظ این عناصر حیات است. امسال یازدهم می (امروز)، “روز جهانی پرندگان مهاجر” است.

پلاستیک و مضرات آن برای محیط زیست
تولید سالانه ی پلاستیک در جهان بیش از ۳۰۰ میلیون تن است. پس پلاستیک یکی از پرمصرف ترین مواد در دنیاست. آنچه که اغلب از نظرها دور می ماند این است که در مقایسه با طول عمر ۲۰ تا ۵۰۰ ساله پلاستیک، گویی تنها برای یک لحظه مورد استفاده قرار می گیرد. 
پلاستیک ماده ای سبک وزن است و به گونه ای طراحی شده که زود از بین نرود. به همین خاطر تکه های رهاشده پلاستیک که به آسانی در طبیعت جابجا می شوند، خطراتی جدی برای جانوران مهاجر وحشی به همراه خواهند داشت.
بدتر آنکه، مواد پلاستیکی به آسانی به شکل محلول در نمی آیند. یعنی وقتی مواد پلاستیکی تحت تأثیر عوامل محیطی مثل آب، نور آفتاب و باد به ذرات کوچکتری تقسیم می شوند، اغلب توسط جانوران بلعیده می شوند که می تواند منجر به مرگ آنها شود و یا زمینه گره خوردن یک قطعه یا نوار پلاستیکی به دور جانور و گرفتارشدن موجود را فراهم می آورد. 

مواد پلاستیکی چگونه بر پرندگان اثر می گذارد؟

متأسفانه توانایی پرواز کمکی به پرندگان نمی کند تا بتوانند از خطرات مواد پلاستیکی بگریزند. جوجه هایی که دستگاه گوارش شان از مواد پلاستیکی پر شده و تلف شده اند، تورهای پلاستیکی ای که به دور یک جانور پیچ خورده و باعث گرفتار شدن، قطع تنفس و مرگ حیوان شده نمونه هایی از آسیب های عینی مواد پلاستیکی برای پرندگان و سایر گونه های حیات وحش است. 

بلع مواد پلاستیکی

پرندگان دریایی عادت دارند در حال پرواز، سطح آب را  با چشمانشان به دنبال غذا جستجو کنند. از طرفی مواد پلاستیکی یک بار مصرف از قبیل کیسه های پلاستیکی، نی های پلاستیکی و بطری ها روی سطح آب شناور می شوند و گاه از جلبک پوشیده می شوند، به این ترتیب قطعات پلاستیکی از لحاظ شکل و بو ظاهری می یابند که این پرندگان آنها را با طعمه هایشان اشتباه می گیرند. حتی گاه والدین، جوجه های خود را با مواد پلاستیکی تغذیه می کنند. و این در حالی است که جوجه ها به خاطر داشتن اندام های ابتدایی تر نسبت به

 والدینشان آسیب پذیرتر هستند. 
وقتی که پرندگان پلاستیک را می خورند، بسته به شکل قطعه ی بلعیده شده آسیب می بینند. قطعات نوک تیز و برنده با سوراخ کردن اندام های داخلی بلافاصله مرگ پرنده را به دنبال خواهند داشت. اما اغلب، مصرف پلاستیک موجب فقر مواد غذایی برای پرندگان می شود؛ چرا که علی رغم احساس پر بودن معده، پرنده ماده مغذی ای دریافت نمی کند. علاوه بر آن، سمیت مواد شیمیایی ای که سطح پلاستیک ها را پوشانده اند نیز خطری جدی است. 

گیر افتادن در طنابها و تورهای پلاستیکی

گاه مواد پلاستیکی همچون لایه ای سطح تالاب ها را می پوشانند و باعث گیر افتادن و گرفتار شدن پرندگان می شوند. ادوات رهاشده ی صید نیز باعث آسیب و تلفات پرندگان می گردند. پرندگانی که لای طنابها و تورهای ماهیگیری گیر می کنند، جراحت برمی دارند، یا به عفونتی مبتلا می گردند و یا غرق می شوند. اغلب دیده شده که پرندگان گرفتار قادر به حرکت نیستند و به آسانی طعمه جانوران دیگر می گردند.     

 برای حل این مشکل چه می توان کرد؟
در حال حاضر سالانه یک میلیون پرنده دریایی در اثر آسیب های ناشی از مواد پلاستیکی تلف می شوند و این رقم پیوسته در حال افزایش است. مطابق پژوهش های صورت گرفته نه تنها تخمین زده می شود که در دستگاه گوارش نود درصد پرندگان دریایی پلاستیک وجود دارد، بلکه شمار پرندگان گرفتار این وضعیت در حال افزایش است و با نرخ رشد فعلی، پیش بینی می شود در سال ۲۰۵۰،  نود و نه درصد پرندگان دریایی چنین شرایطی را تجربه کنند.  
مطالعات نشان می دهدآثار مثبت مدیریت زباله های پلاستیکی حتی پس از دوره ای کوتاه نمایان می شود. از این رو می توان نتیجه گرفت احساس مسؤولیت اجتماعی و آگاهی جامعه خطر آلودگی های پلاستیکی را کم می کند. پرندگان مهاجر در اثر آسیب های ناشی از وجود پلاستیک در محیط شان متحمل جراحت و تلفات می شوند و لازم است جامعه جهانی برای بهبود وضعیت پرندگان مهاجر اقدامی عاجل در پیش گیرد. روز جهانی پرندگان مهاجر امسال فرصتی خوب است تا برای مبارزه با مشکل جدی آلودگی محیط زیست به مواد و زباله های پلاستیکی با دنیا همگام شویم و آثار مخرب این معضل را که روز به روز جدی تر می شود برای همگان روشن سازیم.    

برای حل معضل آلودگی محیط به مواد پلاستیکی چه باید کرد؟
–    میزان استفاده از مواد پلاستیکی را کم کنیم و از جایگزین های دوستدار محیط زیست بهره بگیریم. و به هنگام مصرف مواد پلاستیکی و همچنین دورریختن زباله هایشان به روش های کم ضرر توجه بیشتری داشته باشیم.
یعنی: مصرف را کاهش دهیم، اگر ممکن است از پلاستیک ها بیش از یک بار مصرف کنیم، زباله هایشان را بازیافت کنیم.
–    از فعالیت ها و برنامه های پاک سازی محیط زیست از زباله های پلاستیکی که در محله یا شهرمان برگزار می شود، حمایت کنیم و به آنها بپیوندیم. اجرای چنین برنامه هایی در سواحل و کنار رودخانه ها اهمیت ویژه ای دارد. 
–    حرکتی در جهت افزایش آگاهی جامعه انجام دهیم. با اقداماتی که برای جلوگیری از مصرف بی رویه و غیر ضروری مواد پلاستیکی و تشویق دفع صحیح زباله های پلاستیکی صورت می گیرد، در سطح محلی و یا حتی جهانی، همگام شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس