ش. مرداد ۹ام, ۱۴۰۰

بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۷۲۲ پروژه همزمان با دهه مبارک فجر در استان هرمزگان

1 دقیقه خوانده شده
به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، دکتر فریدون همتی با تبریک و گرامیداشت فرارسیدن ایام الله دهه مبارک فجر و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، عنوان کرد: مجموع تعداد پروژه های قابل افتتاح و آغاز عملیات اجرایی در استان هرمزگان برای ایام الله دهه مبارک فجر سال جاری، ۷۲۲ پروژه با اعتباری بیش از ۸۱۳۵ میلیارد تومان می باشد.
وی ادامه داد: این میزان شامل افتتاح ۷۰۷ پروژه با اعتباری بالغ بر ۷۸۷۴ میلیارد تومان و آغاز عملیات اجرایی ۱۵ پروژه مهم در سطح استان با اعتبار بیش از ۲۶۱ میلیارد تومان است.
استاندار هرمزگان افزود: این پروژه ها در زمینه های مختلف در شهرستان های استان هرمزگان به بهره‌برداری می‌رسند که در بین شهرستان ها، بندرعباس با تعداد ۱۷۴ پروژه و اعتبار بیش از ۵۵۱۶ میلیارد تومان دارای بیشترین تعداد پروژه های قابل افتتاح در دهه فجر است.
همتی تصریح کرد: همچنین بیشترین تعداد پروژه ها مربوط به بخش مسکن، عمران شهری و روستایی با ۳۳۱ پروژه است و بیشترین میزان اعتبار نیز مربوط به بخش انرژی با اعتبار ۲۶۲۶ میلیارد تومان می باشد.
وی در ادامه به تعدادی از پروژه‌های بزرگ و شاخص قابل افتتاح در هرمزگان اشاره کرد و بیان داشت: فاز اول نیروگاه سیکل ترکیبی ۸۹۰ مگاواتی هنگام به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات با حجم سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیون یورو از جمله این طرح‌های بزرگ است.
استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: این نیروگاه در زمینی به مساحت ۴۲ هکتار در ۱۲ کیلومتری غرب بندرعباس احداث شده و شامل ۲ واحد گازی ۳۰۷ مگاواتی و یک واحد بخاری ۲۸۰ مگاواتی می باشد.
همتی تصریح کرد: استفاده از تکنولوژی ساخت توربین‌های کلاس F در این نیروگاه موجب افزایش راندمان به معنای مصرف سوخت کمتر برای تولید برق واحد و همچنین آلایندگی کمتر و در نتیجه ارتقای سطح بهره وری در صنعت برق خواهد شد.
وی گفت: دیگر طرح بزرگ قابل افتتاح در استان، تولید گندله آهن شرکت مادکوش با سرمایه گذاری ۱۳۷ میلیون یورو می‌باشد.
استاندار هرمزگان اظهار داشت: سد سرنی شهرستان میناب و خط انتقال و تصفیه خانه آن با اعتبار ۸۷ میلیون یورو و ۵۵ متر ارتفاع سد، ۶۱ میلیون متر مکعب حجم مخزن، ۴۶۰ متر  طول تاج و ۳۸ کیلومتر طول خط انتقال، آماده بهره‌برداری است.
همتی اضافه کرد: فاز دوم آب شیرین کن ۱۰۰ هزار متر مکعبی بندرعباس به ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب با اعتبار ۲۴۵۰ میلیارد ریال ، شامل یک باب ایستگاه پمپاژ ، یک مخزن به ظرفیت ۵۰۰۰ مترمکعب ، ۵ کیلومتر خط انتقال و ظرفیت تامین آب ۲۳۱ لیتر بر ثانیه دیگر طرح شاخص در استان است.
وی ادامه داد: فاز اول طرح آبرسانی به بشاگرد از سد جگین با اعتبار ۱۳۱۲ میلیارد ریال، شامل ۲ باب ایستگاه پمپاژ با یک پمپ هرکدام به ظرفیت ۶۰ لیتر بر ثانیه ، ۵ واحد مخزن به ظرفیت ۹۰۰۰ مترمکعب ،  ۷۶ کیلومتر طول خط انتقال و ظرفیت تامین آب ۳۰ لیتر بر ثانیه نیز آماده بهره‌برداری می‌باشد.
استاندار هرمزگان عنوان کرد: افتتاح ۱۶۸ هکتار گلخانه تولید محصولات کشاورزی با اعتبار بیش از ۲۶۷۷ میلیارد ریال در شهرستان های رودان، میناب، حاجی آباد و بندرعباس و بهره برداری از سامانه های نوین آبیاری در سطح ۴۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان با اعتبار ۶۸۰ میلیارد ریال از پروژه‌های مهم بخش کشاورزی استان است.
 همتی خاطرنشان کرد: مجتمع بنکداران بندرعباس با اعتبار ۹۵۰ میلیارد ریال شامل ۱۹۳ باب غرفه نیز آماده افتتاح است.
وی افزود: بهره‌برداری از پست برق ۲۳۰ کیلوولت فتوئیه شهرستان بستک با اعتبار ۸۰۰ میلیارد ریال و پست برق ۶۳ کیلوولت طلوع بندرعباس با اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریال دیگر طرح‌های مهم استان هستند.
استاندار هرمزگان گفت: نصب و راه اندازی تجهزات بلاک میانی تزرج تا ایستگاه راه آهن زادمحمود با اعتباری حدود ۳ میلیون یورو و مخازن نگهداری فرآورده های نفتی شرکت پتروآموت دریا با اعتبار ۴۰۰ میلیارد ریال نیز برای ایام الله دهه مبارک فجر سال جاری در استان هرمزگان، آماده بهره‌برداری می‌باشند.
“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *