ج. اردیبهشت ۲۴ام, ۱۴۰۰

بیش از ۲۷ میلیون نفر امسال به سینما رفتند

بانی فیلم: با کاوشی در آمار فروش ایران می توان دریافت پرونده فروش سینما در سال ۹۷ با ۲۵۰ میلیارد بسته می شود که رقم چشمگیری است. هر چند در این باره باید به افزایش قیمت بلیت هم توجه کرد. سال ۹۶ سینمای ایران با فروشی معادل ۱۹۰ میلیارد تومان توانست رکورد بیشترین فروش در تاریخ خود را ثبت کند که رشد ۱۱ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۵ هم داشت. تا ۱۲ اسفند فروش کلی سینمای ایران در سال جاری به مرز ۲۳۸ میلیارد تومان رسید که می توان پیش بینی کرد این رقم تا آخر سال به ۲۵۰ میلیارد تومان خواهد رسید. ضمن اینکه تا دیروز ۲۷,۱۸۷,۳۰۲ نفر سینمارو از ابتدای سال از فیلمهای روی پرده دیدن کرده اند.

بیشترین سهم دفاتر پخش از اکران ۹۷

سال ۹۷ شاهد اکران ۷۳ فیلم در سالن‌های سینما بوده ایم و دفاتر پخش سهم زیادی در امکان نمایش فیلم‌ها در سینماها را دارند. بر این اساس طبق اعلام جامعه صنفی تهیه کنندگان، فیلمیران ،بهمن سبز و رسانه فیلمسازان مولود بیشترین اکران فیلم‌ها را به خود اختصاص دادند.

سال ۹۷ با اکران ۷۳ فیلم در سالن های سینما کم کم به روزهای پایانی خود نزدیک می شود. تعداد فیلم های نمایش داده شده در سینماهای تهران توسط شرکت‌های پخش از اهمیت خاصی برای سینماگران برخوردار است. در میان دفاتر پخش، فیلمیران با اکران ۱۱ فیلم رتبه اول پخش را به خود اختصاص داده است و به ترتیب بهمن سبز با پخش ۱۰ فیلم ، رسانه فیلمسازان مولود با پخش ۹ فیلم و با اختلاف، دفاتر نیکان فیلم، خانه فیلم، هدایت فیلم و سیمای مهر با پخش ۶ فیلم در رتبه های بعد قرار گرفتند.

دفتر فیلمیران (۱۱ فیلم) هزارپا، دلم می خواد، چهارراه استانبول، عصبانی نیستم، به وقت شام، جن زیبا، اسکی باز، مارموز، عرق سرد، سوفی و دیوانه و تگزاس (۱۵ و شش دهم درصد از کل ۷۳ فیلم اکران شده)

دفتر بهمن سبز (۱۰ فیلم) دایان، پاستا ریونی، در مسیر باران، سرو زیر آب، شعله ور، تنگه ابوقریب، خاله قورباغه، جشن دلتنگی، فیلشاه، سوءتفاهم (۱۳ و شصت و نه دهم درصد از کل ۷۳ فیلم اکران شده)

دفتر رسانه فیلمسازان مولود (۹ فیلم) کاتیوشا، لازانیا، به وقت خماری، ناخواسته، خرگیوش، پارادایس، دزد و پری، پیشونی سفید، همه چی عادیه (۱۲ و سی و دو دهم درصد از کل ۷۳ فیلم اکران شده)

دفتر نیکان فیلم (۶ فیلم) بمب یک عاشقانه، مغزهای کوچک زنگ زده، لس آنجلس تهران، مصادره، خوک، هت تریک (هشت و بیست و یک دهم درصد از کل ۷۳ فیلم اکران شده)

دفتر خانه فیلم (۶ فیلم ) در وجه حامل، درساژ، آستیگمات، ماهورا، لونه زنبور، اتاق تاریک (هشت و بیست و یک دهم درصد از کل ۷۳ فیلم اکران شده)

دفتر سیمای مهر (۶ فیلم) ضربه فنی، گرگ بازی، میلیونر میامی، چرا‎غ ‌های ناتمام، لاتاری، دارکوب (هشت و بیست و یک دهم درصد از کل ۷۳ فیلم اکران شده)

دفتر هدایت فیلم (۶ فیلم) من دیوانه نیستم، کلمبوس، قانون مورفی، تخته گاز، فراری، خجالت نکش (هشت و بیست و یک دهم درصد از کل ۷۳ فیلم اکران شده)

دفتر نسیم صبا (۴ فیلم) راه رفتن ، آشغال های دوست داشتنی، دم سرخ ها، شماره ۱۷ سهیلا (پنج و چهل و هفت دهم درصد از کل ۷۳ فیلم اکران شده)

دفاتر آفتاب عالمتاب ، راه عرفان و شکوفا فیلم با نمایش ۳ فیلم در رتبه بعدی قرار گرفت و دفتر جوزان فیلم با ۲ فیلم در رتبه های بعدی قرار دارد. دفاتر بامداد فیلم، گستر فیلم، نورتابان، پویا فیلم، گویا فیلم، جوزان فیلم، آفرفیلم، موسسه آفرین فیلم فرداد، فارابی ، نیمروز فیلم با ۱ فیلم در اکران ۹۷ فعال بودند.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *