ج. اردیبهشت ۲۴ام, ۱۴۰۰

ترکیب احتمالی ایران مقابل ژاپن

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از ورزش سه ، اولین نیمه نهایی جام هفدهم ملت های آسیا عصر امروز از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه در شرایطی میان ایران و ژاپن برگزار می شود که بسیاری از این رویارویی به عنوان فینال واقعی جام نام می برند. سامورایی ها با چهار قهرمانی پرافتخارترین تیم قاره محسوب می شود و ایران هم بعد از سه قهرمانی در دهه ۷۰ میلادی بعد از ۴۳ سال در صدد رسیدن به چهارمین عنوان قهرمانی و تاج گذاری در قاره کهن است.

کارلوس کی روش که در جام ۲۰۱۹ برای هر بازی با استراتژی خاصی که طراحی کرده بود ترکیبی متفاوت و غیرمنتظره در برخی پست ها به میدان فرستاد برای رسیدن به اولین برد مقابل ژاپن امروز هم با ۱۱ بازیکنی بازی را آغاز خواهد کرد که تقریبا ۸۰ درصد آنها کاملا قابل پیش بینی بودند. ۲۰ درصد باقی مانده هم به انتخاب جانشین مهدی طارمی محروم همین طور یک تغییر در میانه میدان برمی گردد که گمانه زنی های زیادی در پی داشته است.

امروز درون دروازه مرد شماره یک ایران حضورش تثبیت شده است. علیرضا بیرانوند بعد از ۵ کلین شیت متوالی حالا قصد دارد دو هدف را با یک تیر نشانه برود. اول رسیدن به فینال جام بعد از ۴۳ سال در ثانی ثبت ششمین کلین شیت و جاودانه کردن نامش در کتاب آماری ادوار جام ملت ها تا گامی بلند برای رسیدن به عنوان بهترین دروازه بان آسیا برداشته باشد.

در ساختار تدافعی تیم ملی بعید است کی روش تغییری نسبت به بازی قبلی با چین اعمال کند مگر این که وریا غفوری شانسی برای حضور در ترکیب به عنوان آلترناتیو رضائیان در آخرین لحظات به دست بیاورد. گرچه تمامی اخبار از قرار داشتن رامین رضائیان در پست دفاع راست، مرتضی پورعلی گنجی و حسین کنعانی زادگان در مرکز دفاع و میلاد محمدی در نقش مدافع چپ حکایت دارد.

امید ابراهیمی یکی از دو مهره غیرقابل تغییر تیم ملی در جام هفدهم، امروز هم نقشی کلیدی و تعیین کننده در مرکز زمین خواهد داشت. امید با آمار و آنالیزهای فوق العاده در پنج بازی گذشته به نوعی زحمت کش ترین بازیکن ایران لقب گرفته است و مسلما این شانس را دارد با رسیدن به فینال و قهرمانی ایران یکی از ۱۱ بازیکن منتخب جام لقب بگیرد.

اشکان دژاگه کاپیتان تیم ملی در جام ملت ها بعد از مدت ها دوری از شرایط مطلوب حالا به قلب تپنده ایران تبدیل شده است. مردی که نظم و رهبری او در مرکز زمین به یکی از نقطه قوت های تیم ملی تبدیل شده امروز هم بازیساز اصلی کی روش خواهد بود. در کنار او اما سرمربی پرتغالی با تردیدهایی در راه انتخاب وحید امیری یا احسان حاج صفی روبرو است. حاج صفی مقابل چین فوق العاده بود ضمن این که امیری هم با گذراندن یک جلسه محرومیتش آماده بازگشت به ترکیب است.

جهانبخش در نقش بال راست انتخاب اول به نظر می رسد گرچه بازیکنی مثل مهدی ترابی به عنوان آخرین زننده گل ایران به ژاپن در سال ۹۴ هم بخت حضور در مستطیل سبز را دارد. اما در نقش بال چپ و پرکردن جای خالی مهدی طارمی محروم، سامان قدوس و کریم انصاری فرد رقابت نفس گیری با هم خواهند داشت که با توجه به تمرینات روزهای گذشته حاضران در امارات شانس سامان را بیشتر می دانند.

سردار آزمون مرد چهارگله ایران و ستاره درخشان مصاف با چین امید اصلی گلزنی به سامورایی ها و عبور از دژ مستحکم و اتوبوسی این تیم هستند. سردار با هوش بالا و شم گلزنی فوق العاده ای که دارد نشان داده قاتل اشتباهات بزرگ مدافعان حریف است از همین رو ژاپنی ها با خط دفاع کاملا اروپایی خود امروز هر چه توان داشته باشند برای مهار این بازیکن صرف خواهند کرد و این فرصت خوبی برای سایر مهره های ایران خواهد بود.

به این ترتیب ترکیب احتمالی ایران با توجه به اخبار رسیده از امارات و گمانه زنی هایی که صورت گرفته به این شرح خواهد بود، ترکیبی که مسلما می تواند دستخوش تغییراتی تا آخرین لحظه باشد:

علیرضا بیرانوند؛ رامین رضائیان، مرتضی پورعلی گنجی، محمدحسین کنعانی زادگان، میلاد محمدی؛ امید ابراهیمی؛ علیرضا جهانبخش، اشکان دژاگه، وحید امیری(احسان حاج صفی) سامان قدوس(کریم انصاری فرد)؛ سردار آزمون.

 

بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *