ج. اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۹

توافق ایران و عراق در رابطه با ساماندهی گذرگاه‌ها

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری فارس،‌«کاظم العقابی» رئیس هیات گذرگاه‌های مرزی عراق روز دوشنبه گفت که بغداد و تهران درباره چهار بند مربوط به سازوکار مرزی در مرز «مندلی» توافقنامه امضا کردند.

به گزارش السومریه نیوز،‌ العقابی افزود: به منظور جلوگیری از عبور و مرور غیر قانونی کارگران و توقف تجارت بین دو کشور از طریق این گذرگاه در راستای حفاظت از امنیت عراق، تصمیم به ساماندهی مرز مزبور گرفتیم».

بر اساس توافق صورت گرفته، ورود کامیون های دو کشور به مرزهای یکدیگر سه روز اول هر هفته برای ورود به ایران و سه روز آخر هفته برای ورود به عراق انجام خواهد شد  و از این پس دیگر اجازه ورود کارگران هر کشور به مرزهای کشور مقابل داده نخواهد شد و کارگران در بخش مرزی کشور خود فعالیت خواهند کرد.

رئیس هیات گذرگاه‌های مرزی عراق ادامه داد: «بدین منظور، ‌دو طرف ایرانی و عراقی توافق کردند که به کارگران هیچ از دو کشور اجازه تردد از این مرز داده نشود و طبق این توافق(برای حل مشکل تبادل تجاری در گذرگاه مرزی سومار – مندلی) تنها به کامیون‌های عراقی اجازه داده شده تا سه روز در هفته از گذرگاه سومار و کامیون‌های ایرانی سه روز در هفته از گذرگاه مندلی تردد کنند».

العقابی گفت: «ایران و عراق متعهد شدند که اجازه تجارت کالاهای غیر مجاز بین دو کشور داده نشود و همه تدابیر لازم برای جلوگیری از آن اتخاذ شود».

بر اساس این توافق همچنین دو طرف متعهد شدند که تجهیزات مراقبت و کنترل برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر را ارتقا بخشیده و همچنین از ورود کامیون ها با بار غیرمجاز بر اساس قوانین دو کشور جلوگیری کنند.

 این توافق یکشنبه‌شب در محل مرز مندلی میان سه هیات از سوی دولت عراق به سرپرستی «کاظم العقابی» مدیرکل گذرگاه های مرزی این کشور، دولت جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی «شهریار حیدری» مدیرکل امور مرزی وزارت کشور و هیات سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق به سرپرستی «مصطفی مرادیا»ن حاصل و به امضا رسید.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس