پ. اردیبهشت ۲ام, ۱۴۰۰

توانمند سازی کارکنان بهداشت و درمان، نقش اساسی در پیشگیری و کاهش حوادث دارد

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ؛ رییس مرکز توسعه سلامت کیش در دومین جلسه کمیته بحران در حوادث و بلایا گفت: سازماندهی و توانمند‌سازی نیروهای بهداشتی و درمانی برای پیشگیری و به حداقل رساندن آسیب ها در مواقع بروز بحران از اهمیت زیادی برخوردار است.

دکتر محمدرضا رضانیا هدف از برگزاری این جلسه را ایجاد توانمندی و تمرکز برای مقابله با حوادث و آمادگی در برابر تمامی حوادث و بلایا با ارائه برنامه کاری اصولی عنوان کرد، و بر اهمیت سازماندهی و افزایش توانمند‌ی‌های نیروهای بهداشتی و درمانی در مواقع بروز بحران‌های ناشی از تهدیدات احتمالی تأکید کرد.

دکتر رضانیا افزود: با توجه به اینکه بلایای طبیعی و غیر طبیعی عوارضی مثل تلفات جانی و روانی را به دنبال دارد، لزوم آمادگی کامل این مرکز همگام و همسو با دیگر ارگان های ذیربط لازم و ضروری است.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با بیان این‌که در مواقع بلایای طبیعی و غیر طبیعی بخش‌های مختلف بهداشتی و درمانی وظیفه سنگین‌تری به عهده دارند، از مسئولان واحدها خواست تا برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه داشته باشند.

این مسئول لزوم برگزاری جلسات هماهنگی با نهادهای مرتبط با این امر، ائم  از سازمان منطقه آزاد، هلال احمر و آتش نشانی و بیمارستان را مهم و ضروری عنوان کرد.

دکتر رضانیا آموزش مستمر نیروهای مرتبط با کمیته بحران را لازم دانست و اظهار کرد: داشتن مکان و فضای مناسب استاندارد برای درمان آسیب دیدگان احتمالی و بودن تجهیزات کافی و استفاده از نیروهای باتجربه در این مواقع از ضرورت‌‌های مهم و اساسی است.

وی شرح وظایف هر واحد که به مسئول واحد ابلغ شد از جمله انجام آموزش بسته به فعالیت هر زیر گروه توسط مسئولین واحدها، انجام و اجرای مانورهای عملیاتی و دور میزی بعد از نهایی شدن و تایید کمیته بحران سازمان منطقه آزاد کیش و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان،

پاسخگو بودن مسئولان در موارد کاری خود و اینکه هر مسئول با ید عضوی به عنوان جانشین معرفی نماید، اخذ مجوزهای لازم جهت آموزش پرسنل توسط واحد آموزش ضمن خدمت و طراحی و اجرای IPV بصورت بومی و محلی(در حال حاضر مدل بومی این طرح با سابقه و هدف و مشخصات این مرکز با توجه به ظزفیت ها و محدودیت ها آماده شده) عنوان کرد.

در این جلسه ضمن قرائت مصوبات جلسه قبل مصوبات جدید توسط اعضای کمیته بحران پیشنهاد و مسولان اجرا و پیگیری مصوبات مشخص شدند.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *