ج. آذر ۱۴ام, ۱۳۹۹

توسعه حمل و نقل چند وجهی راهبرد مهم بندر شهید رجایی در سال جهش تولید

1 دقیقه خوانده شده

در ارتباط ویدئوکنفرانسی با معاون اول رئیسجمهوری مطرح شد؛

توسعه حمل و نقل چند وجهی راهبرد مهم بندر شهید رجایی در سال جهش تولید/ تسریع در ارائه خدمات دریایی و بندری بارعایت کلیه الزامات بهداشتی و مراقبتی / از بخش خصوصی در راستای تخلیه و بارگیری کالاها حمایت می کنیم

استاندار هرمزگان در جلسه ویدئو کنفرانس با معاون اول رئیس جمهور از محل بندر شهید رجایی گفت: عملیات تخلیه و بارگیری انواع کالا به ویژه کالاهای اساسی و بهداشتی به طور شبانه روزی در بندر شهید رجایی در جریان است.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، فریدون همتیدر ارتباط ویدئو کنفرانسی با معاون اول رئیس جمهور از محل ترمینال ۲ کانتینری  بندر شهید رجایی افزود: در حال حاضر عملیات فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور با روند خوبی در حال اجراست.

وی ادامه داد: در راستای مقابله با ویروس کرونا از همان ابتدای مطرح شدن شیوع این ویروس در کشور چین و با توجه به تردد کشتی های خارجی در بندر شهید رجایی، جلسات لازم برگزار و کنترلهای شدید در بندر شهید رجایی برای پیشگیری از این بیماری صورت گرفت و تلاشهای خوبی توسط مدیر کل و مجموعه بنادر و دریانوردی هرمزگان در این زمینه به انجام رسید.

استاندار هرمزگان افزود: عملیات تخلیه و بارگیری انواع کالا به ویژه کالاهای اساسی و بهداشتی مورد نیاز به طور شبانه روزی و در همه ایام در بندر شهید رجایی ادامه دارد و از ابتدای سال جاری نیز سه کشتی حامل گندم در این بندر تخلیه  شد.

همتی تصریح کرد: هماهنگی بین بنادر و گمرک و استانداری برای تخلیه و بارگیری کالاها با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی وجود دارد و از بخش خصوصی در این راستا حمایت می کنیم.

تخلیه و بارگیری بیش از ۹۴ میلیون تن کالا از بنادر هرمزگان

در بخش دیگری از این ارتباط ویدیو کنفرانسی که از ترمینال ۲ بندر شهید رجایی با معاون اول رییس جمهور برقرار شد، مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در سال گذشته، بیش از  ۹۴ میلیون تن کالای نفتی و غیر نفتی در بنادر این استان تخلیه و بارگیری شد.

اله مراد عفیفی پورحجم کالاهای صادر شده در بخش نفتی را ۱۲ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۴۵۵ تن اعلام کرد و از افزایش ۴,۸ درصدی در این بخش خبر داد.

وی تعداد شناورهای ورودی به بنادر تجاری این استان را بیش از ۶۱ هزار فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، ۵ هزار فروند شناور بالای هزار تن و ۵۶ هزار فروند از شناورهای پهلو گرفته، زیر هزار تن وزن داشته اند.

توسعه حمل و نقل چند وجهی راهبرد مهم بندر شهید رجایی در سال جهش تولید

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ادامه گزارش خود به توسعه حمل و نقل چند وجهی و افزایش سهم ریلی در بندر شهیدرجایی  اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مهمترین برنامه های کاری در سال جهش تولید انجام عملیات تخلیه گندم از کشتی و انتقال مستقیم آن به واگن قطار بود که به عنوان گامی مهم در جهت تقویت حمل و نقل چند وجهی  بوده است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی تصریح کرد: براساس هدف گذاری انجام گرفته تمام تلاش خود را بکار خواهیم گرفت تا بتوانیم سهم قابل توجهی از بار را از طریق ریل به بندر وارد و یا از بندر خارج نماییم .

عفیفی پور به برنامه های تدوین شده در راستای تحقق سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و اهداف سند چشم انداز بیست ساله کشور اشاره ی داشت و گفت : توسعه حمل و نقل چند وجهی (افزایش سهم ریل در بنادر کشور) به عنوان یک راهبرد در سال جهش تولید، در دستور کار قرارگرفته است .

واردات ۷۳۳ تن انواع کالاهای بهداشتی طی  دو ماه گذشته از بندر  شهید رجایی

وی در ادامه ارتباط ویدئوکنفرانسی با معاون اول رئیسجمهور با بیان اینکه پس از شیوع ویروس نوپدید کرونا  نیاز به تامین اقلام بهداشتی و ملزومات  پزشکی به طرز چشمگیری افزایش یافته خاطر نشان کرد: طی دو ماهه گذشته ۷۳۳ تن انواع کالاهای بهداشتی که مربوط به مقابله با ویروس کرونا بوده از بندر شهید رجایی ترخیص و به دستگاه های ذیربط تحویل داده شد.

این مقام مسئول با اشاره به کاهش زمان ماندگاری کالاهای بهداشتی در بندر شهید رجایی گفت: از زمان شیوع بیماری کووید۱۹  با تدابیر اتخاذ شده با گمرگ ایران مدت زمان ترخیص انواع کالاهای بهداشتی در این بندر به کمتر از سه روز رسید.

عفیفی پور اظهار داشت: اقدامات و تلاش مجدانه دریانوردان و بخش های دولتی  و شرکت های کارگزار بخش خصوصی در بنادر استان به منظور جلوگیری از پیامدهای و آثار منفی اجتماعی و اقتصادی ناشی از بیماری کووید۱۹ بسیار موثر بوده به گونه ایی که خوشبختانه هیچگونه خلل و نگرانی در جهت کمبود کالاها در کشور وجود نداشته است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اطلاع رسانی درباره چگونگی حفاظت در برابر بیماری یاد شده را تنها محدود به بخش دولتی ندانست و افزود: پرسنل شرکتهای بخش خصوصی فعال در بندر شهید رجایی نیز برای مقابله با بیماری کرونا آموزشهای لازم را دریافت کرده اند.

افزایش ارتقاء جایگاه کانتینری بندر شهید رجایی

عفیفی پور در ادامه به پایانه مکانیزه مواد معدنی در بندر شهید رجایی بعنوان یکی از پروژه های سرمایه گذاری اشاره کرد افزود: این پایانه ۵۰ میلیون تن ظرفیت صادرات و واردات مواد معدنی را به شکل مکانیزه در بندر شهید رجایی را فراهم خواهد کرد.

وی ضمن تشریح آخرین وضعیت پروژه فاز ۳ بندر شهیدرجایی، اظهار کرد: این طرح یکی از  پروژه های عظیم بندرسازی در ایران است که هم به لحاظ تجهیزات فنی و هم روند ساخت و سازهای عمرانی دارای پیچیدگی های خاص و ویژگی های منحصر بفردی است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان تصریح کرد: فاز ۳ توسعه پایانه کانتینری این بندر در مجموع شامل احداث ۱۴۰۰ متر اسکله، ۴ میلیون متر مکعب لایروبی و احداث ۱۱۳ هکتار محوطه کانتینری پسکرانه است که با سرمایه گذاری یکهزار میلیارد تومانی سازمان بنادر و دریانوردی در دست اجراست.

وی ادامه داد: با بهره برداری از فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی  ارتقاء جایگاه این بندر کانتینری از از ۶٫۳ میلیون TEU به ۸٫۴ میلیون TEU افزایش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس