چ. مهر ۳۰ام, ۱۳۹۹

توصیه های مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان درگرامیداشت روز انس یاطبیعت (سیزده بدر)

1 دقیقه خوانده شده

سیزدهم فروردین روزانس با طبیعت نامگذاری شده که مردم در این روز به نشان فرا رسیدن بهار به دامن طبیعت می‌روند

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

همانطور که می دانیم  در فرهنگ غنی ما ایرانیان به طبیعت نگاه ویژه ای شده است . که می توان در ابیات و ترانه های فارسی که  الهام گرفته از طبیعت می باشد بخوبی دید. سیزدهم فروردین ماه هرسال که به روز انس با طبیعت نامگذاری شده است  برای ما ایرانیان روز آشتی و هم نشینی با طبیعت و میراث مشترک برای همه انسانها می باشد .

در اصل پنجاهم قانون  اساسی کشورمان احترام به طبیعت و حفظ این میراث مشترک برای آیندگان متذکر شده است . پس بیایم در این روز درپاکیزگی و استفاده از طبیعت بایکدیگر همراه و همدل شویم .

استان هرمزگان با توجه به پتانسیل بالای زیست محیطی و ۱۹منطقه تحت مدیریت محیط زیست  وداشتن طولانی ترین نوار ساحلی  می طلبد تا با برنامه های پیوسته ومدون نه تنها در سیزدهم فروردین ماه بلکه در طول سال از محیط زیست خود حفاظت نمائیم. 

الزام ورعایت نکات ذیل نه تنها در روز انس باطبیعت بلکه بطور مدون برای علاقمندان به طبیعت  مهم می باشد :

– به شاخه ها و تنه  در ختان  آسیب نرسانید ؛ قطع درختان موجب تشدید خطر فرسایش خاک و از بین رفتن زیبایی منطقه می‌شود.
– از رها کردن زباله‌ها و پسماند مواد غذایی مورد استفاده در محیط زیست خودداری کنید.
به یاد داشته باشید که با حجم سفرهای نوروزی اگر هرکس تنها یک تکه آشغال در طبیعت بیندازد تا پایان نوروز چه اندازه خواهد شد.
– اگر گروهی سفر می‌کنید، بخشی از کار شما می‌تواند راه انداختن جنبش‌های زیست محیطی باشد.

– ما می‌توانیم طبیعت را آلوده نکنیم، اما مهم تر از آن می توانیم طبیعت آلوده را پاکسازی کنیم. – رعایت موارد بهداشتی مانند پوشیدن دستکش یا ماسک در هنگام گردآوری زباله‌ها الزامی است.
-هنگامی که در کنار رودها و دشت‌ها زیرانداز و سفره پهن می‌کنید ، مراقب رُستنی‌های زیرپای خود باشید.

درصورت حضور در پارک های ساحلی  و نوار ساحلی استان از ریختن هر گونه زباله و آسیب رساندن به اکوسیستم غنی ساحلی و محیط زیست دریایی خودداری نمائیم .
– به کودکان خود تذکر دهید ، جانوران کوچک و ناتوان باید در پناه ما باشند و نباید هیچ آزاری از ما به آنها برسد .
-از آلایندگی صوتی به پرهیزد ( بلند کردن صدای ضبط ماشین و..) این کار ممکن است مخل آسایش مردم بومی ، سایر مسافرین و کودکان خواهد شد .
– لازم است همیشه یک کیسه همراه خود داشته باشیم و زباله‌های تجزیه نشدنی(مواد پلاستیکی، نایلون، شیشه، قوطی) را در آن بریزیم و به محلهای جمع آوری زباله در شهر برسانیم.
– سعی کنید برای گرم کردن غذا و تهیه چای از گاز کوچک سفری استفاده کنید و اگر ملزم به روشن کردن آتش شدید درمکانهایی که دارای پوشش گیاهی است خودداری کنید
– از نوشتن یادگاری روی درختان ، سنگها ، دیوار پناهگاه‌ها و نازیبا کردن کوهستان خودداری کنید
در صورت نیاز به آتش ، حتی الامکان از زغال آماده استفاده کنید حتماً خاکستر آتش را نیز با آب خاموش کنید.

– هر مکانی را به گونه‌ای ترک کنید که گویی هرگز به آن منطقه نرفته‌اید و کوچکترین جزء از یک اکوسیستم  حتی یک سنگ را جایجا نکنید .
– از رهاسازی ماهی های قرمز در رودخانه ها جدا خودداری کنید. رهاسازی ماهی های قرمز و گونه های غیربومی به اکوسیستم آسیب وارد می کند . (رها‌سازی ماهیان قرمز زینتی در آب‌های جاری و رودخانه‌ها علاوه بر انتقال بیماری‌های احتمالی به آبزیان بومی باعث تغییرات اکولوژیک در این گونه آب‌ها می‌شود و در دراز مدت تأثیرات نامطلوبی بر آبزیان بومی استان وارد می‌آورد که خسارات و پیامدهای ناشی از آن ناممکن و پرهزینه است(

-به جای چیدن گل‌ ها و گیاهان ، از آنها عکس بگیرند و سال‌ها از دیدن آن عکس لذت ببرند.

در پایان از کلیه شهروندان دعوت می شود تا در طرح دوباره بی زباله  ضمن حمایت ، شرکت نمایند وبا انجام مدیریت  صحیح پسماند ضمن زیبایی شهرمان به محیط زیست آن کمک نمائیم.
  گردشگران وعلاقمندان به طبیعت می توانند در صورت مواجهه با تخلفات زیست  محیطی  توسط  سامانه  1540اطلاع رسانی نمایند  

“داود مرزی زاده”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس