د. آذر ۷ام, ۱۴۰۱

توضیحاتی در خصوص حمله خدنگ در بخش فین شهرستان بندرعباس

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

در پی دریافت گزارشاتی در خصوص گازگرفتگی چند فرد توسط خدنگ در بخش فین، در تاریخ ۲۴/۱/۱۴۰۰ نمایندگان این اداره کل با دعوت مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس در جلسه ای با حضور مسئولان دامپزشکی، مرکز بهداشت، شورای شهر و بخشداری فین در محل این بخشداری شرکت کردند. بنا بر اظهارات مسئولین مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس به دنبال گاز گرفتگی چند فرد از اهالی شهر فین توسط خدنگ و انجام اقدامات درمانی، با توجه به فوریت موضوع نمونه برداری هایی توسط اداره کل دامپزشکی استان از خدنگها انجام شده که نتایج آن هنوز اعلام نشده است اما بر اساس دستورالعمل های بهداشتی به طور پیش فرض هر گونه حیوان گزیدگی هاری تلقی شده و پروتوکل درمانی هاری شامل واکسن و سرم در پنج نوبت برای افراد مذکور انجام می گردد.
با توجه به رفتار تهاجمی خدنگ ها و لزوم بررسی های بیشتر برای اقدامات بعدی، این اداره کل در چارچوب ضوابط سازمانی نسبت به نمونه برداری از تعدادی از خدنگ ها همکاری لازم را خواهد داشت و تصمیمات مقتضی در خصوص خدنگ هایی که دارای علائم مشهود هستند اتخاذ خواهد شد؛ تاکید می گردد این موافقت به هیچ وجه به منزله «بلامانع بودن کشتن» همه خدنگ ها آنطور که از قول برخی از مسئولین محلی در خبرها عنوان شده است نمی باشد.
از دیگر مصوبات جلسه مذکور ارائه آموزش های لازم توسط مرکز بهداشت و اداره دامپزشکی، واکسیناسیون سگهای صاحبدار بر علیه هاری توسط دامپزشکی، جمع آوری و عقیم سازی سگهای بلاصاحب به عنوان مخازن اصلی بیماری هاری و مدیریت پسماند و ساماندهی جایگاه دفع زباله توسط شهرداری فین بود که در جلب سگها و خدنگ ها بسیار موثر است. لازم به ذکر است مدیریت پسماندهای خانگی و شهری، پسماندهای ساختمانی، کشاورزی و… از اقدامات لازم و موثر در جهت کنترل جمعیت خدنگ ها و کاهش ورود آنها به منازل مسکونی و  محدوده زیستگاه های انسانی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *