توضیحات روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص نامه تعدادی از خبرنگاران

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون مبادا خصومت با کسی، شما را از عدالت و انصاف باز دارد (سوره مائده، آیه ۸) مردم شریف ایران،مدیران مسئول، سردبیران و خبرنگاران محترم رسانه های کشور؛ با عرض سلام، احترام و فروتنی نکات حاضر، برای احترام به افکار عمومی، روشنگری و تنویر اذهان مردم عزیز و فعالان رسانه ها […]

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

مبادا خصومت با کسی، شما را از عدالت و انصاف باز دارد (سوره مائده، آیه ۸)

مردم شریف ایران،
مدیران مسئول، سردبیران و خبرنگاران محترم رسانه های کشور؛

با عرض سلام، احترام و فروتنی 
نکات حاضر، برای احترام به افکار عمومی، روشنگری و تنویر اذهان مردم عزیز و فعالان رسانه ها در خصوص عملکرد رسانه ای سازمان حفاظت محیط زیست و پاسخ به برخی نقدهای خلاف واقع و غیر منصفانه منتشر شده است. بر این مبنا، در چند محور به ابهامات مطرح شده، پاسخ داده خواهد شد:
۱-    سیاست قطعی و مسلّم سازمان محیط زیست، احترام به افکار عمومی و رسانه ها، شفاف سازی و تعامل کامل با خبرنگاران بوده و خواهد بود. طبعا روابط عمومی این سازمان، با دغدغه ها و مشکلات حرفه خبرنگاری و مسایل فردی و اجتماعی این عزیزان آشناست و درباره تلخ و تند نویسی های آنان، دچار سوء تعبیر یا بی انصافی نخواهد شد. اما بسیار پسندیده است که همه ما با لحاظ کردن اخلاق رسانه ای، منصفانه و خردورزانه بنویسم، سخن بگوییم و نقد کنیم. ضمن اینکه به زودی طی نشستی صمیمانه، دغدغه ها و نکات مدیران رسانه ها و خبرنگاران عزیز شنیده خواهد شد.
۲-    با احترام به تمامی رسانه های رسمی کشور و خبرنگاران ارجمند، نامه ای که ۲۵ نفر از آنان در خصوص فعالیت های رسانه ای سازمان محیط زیست امضا کرده اند؛ احتمالا به منظور حمایت ۲۳ نفر از این عزیزان، از دو خبرنگار گرامی دیگر بوده است. نکته جالب در خصوص این نامه، آن است که تعدادی از امضاکنندگان آن، اساسا خبرنگار حوزه محیط زیست نیستند، چند نفر دیگر از این گرامیان نیز بارها به نشست های خبری سازمان دعوت شده اند و به هر دلیلی حضور پیدا نکرده اند، اما اکنون مدعی حذف و عدم دعوت هستند. در ادامه، ضمن تاکید  بر این نکته که در سازمان محیط زیست، هیچگونه حذف یا تبعیضی در تعامل با رسانه ها و خبرنگاران وجود نداشته و ندارد؛ موارد مرتبط با این موضوع، مطرح خواهد شد.
۳-  تنها در یک مورد و براساس پروتکل رسانه ای سازمان و دولت، از حضور یک خبرنگار آزاد در گروه سایبری پیام رسان سازمان، که برای اطلاع رسانی به رسانه ها راه اندازی شده، عذرخواهی و ضمن تقدیر و تشکر، از ایشان خواسته شد که در صورت همکاری با رسانه های رسمی کشور، معرفینامه ای مبنی بر این موضوع به روابط عمومی ارائه دهند تا بلافاصله به اعضای گروه ملحق شوند.
۴- این حق طبیعی همگان است که پرسش ها و ابهامات خود را بپرسند و همه دستگاه ها، براساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، موظف به پاسخگویی هستند. در کنار این موضوع، هر فرد یا خبرنگاری نیز مختار است که با دیگری مصاحبه انجام بدهد یا ندهد. تنها در یک مورد، سازمان به این جمعبندی رسید که با خبرنگاری که در روزنامه دولت فعالیت می کند و علیه دولت و سازمان محیط زیست، در سایر فضاهای رسانه ای مطلب می نویسد، مصاحبه انجام ندهد. زیرا ایشان، قبلا طی مصاحبه ای مبسوط، تمامی پرسش های خود را از رییس محترم سازمان پرسیده و پاسخ های لازم را دریافت کرده بود. در نتیجه، از آن روزنامه خواسته شد هر فرد دیگری که صلاح می دانند به عنوان مصاحبه کننده با رییس سازمان تشریف بیاورد تا مباحث دیگری پرسیده و پاسخ داده شود. طبعا و بنابر ملاحظات اخلاقی و حرفه ای، روابط عمومی سازمان محیط زیست، هیچگاه از رسانه ای نخواسته که خبرنگارش را تغییر دهد و چنین ادعایی خلاف واقع است و تکذیب می شود.
۵- سازمان محیط زیست و روابط عمومی آن، ملتزم به رعایت اخلاق، قانون و تحت نظارت نهادهای قانونی کشور فعالیت  می کند. طبعا در صورت وجود عملکرد غیر قانونی ، نهادهای نظارتی اقدام لازم را انجام می دهند. اظهارات و انتقادات منتقدان سازمان نیز، غالبا تکراری بوده و به تفصیل و در دفعات مختلف، پاسخ داده شده است. امیدواریم همانگونه که سازمان محیط زیست و روابط عمومی آن، در تلاش برای رعایت اخلاق و قانون است، منتقدان سازمان نیز اینگونه باشند.
۶-  مبنای کار خبری و رسانه ای، بیطرفی و واقع بینی است. همانگونه که می دانیم، امسال و برای اولین بار، سازمان حفاظت محیط زیست در مجموع شاخص های عمومی، به عنوان سازمان برتر کشوری در جشنواره شهید رجایی برگزیده شد. اما جالب است که برخی از رسانه ها و خبرنگاران، طی امسال و سال قبل، حتی یک خبر مثبت یا خنثی در مورد سازمان محیط زیست منتشر نکرده اند؛ و هر چه در خصوص این سازمان نوشته اند، اخبار منفی یا تخریب تلاش های کارکنان و مدیران خدوم و مظلوم سازمان بوده است. جای تعجب است که حتی رسانه های معاند و بیگانه نیز، هنگامی که درباره موضوع محیط زیست، خبر یا تحلیلی منتشر می کنند،  به برخی از عملکردهای مثبت سازمان اشاره می کنند، اما تعداد معدودی از رسانه های داخلی، حتی همین کار را نیز انجام نمی دهند. طبعا واقع بینی و بیطرفی در بیان مسایل و مشکلاتی که در مواردی حل آن ها، از توان کلّ دستگاه های نظام نیز خارج است، خدای ناکرده، به ایجاد نارضایتی عمومی و تضعیف نظام می انجامد و این موضوع، اگرچه به سازمان محیط زیست و روابط عمومی آن ارتباطی ندارد، اما واقعا جای تامّل و افسوس دارد. 
7- کار روابط عمومی ها، پرونده سازی یا متهم کردن کسی نیست و بیان ادعای پرونده سازی یا امثال آن، در مورد روابط عمومی سازمان محیط زیست، تهمت و کذب محض است. جای تاسف دارد که برای جلب توجه دیگران، چنین مواردی در نامه خبرنگاران فرهیخته بیاید.
۸- سازمان محیط زیست و مسئول روابط عمومی آن، سیاسی و سیاست زده نیست. افتخار مسئول روابط عمومی سازمان محیط زیست، کسوت معلمی در دانشگاه و سال ها فعالیت حرفه ای در عرصه روابط عمومی و رسانه ها است.
۹-  با توجه به محدودیت های بودجه ای و حجم گسترده فعالیت ها، همواره در روابط عمومی سازمان محیط زیست، تلاش شده که با کمترین امکانات، علمی ترین و بیشترین عملکردها انجام و تعامل مناسب و حدّاکثری با رسانه ها و خبرنگاران حفظ شود. 
در انتها، ضمن تکریم مجدد مردم شریف ایران، رسانه ها و خبرنگاران ارجمند، امیدواریم که با صبر و دور اندیشی، گفتگو و  مفاهمه متقابل را، مبنای تمامی فعالیت ها و عملکردهای مان قرار دهیم.