س. فروردین ۳۱ام, ۱۴۰۰

جلسه شورای حقوق بین الملل در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان

به گزارش  پایگاه خبری صدای گامبون

مجید وفادار مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان در ابتدا ضمن اشاره به ویژگیهای و پتانسیل محیط زیست دریایی  از جمله ۲۲۳۸ کیلومتر طول نوار ساحلی در استان که در این پهنه۴ تالاب بین المللی یک ذخیره گاه کره ۲پناهگاه حیات وحش ۷ منطقه حفاظت شده دریایی ۱۴ جزایره کوچک و بزرگ وجود دارد. که تنوع زیستی بالایی شامل پستانداران دریایی ، لاکپشت های دریایی ، ماهیان ، پرندگان آبزی و کنار آبزی باشد

وی در ادامه به عمده ترین چالشهای و تعارضات محیط زیست .دریایی استان هرمزگان پرداخت . که در صورت عدم مدیریت باعث تخریب و آلودگی در این منطقه می گردد.

از جمله موارد مطرح شده تخریب سواحل ، صید بی رویه انواع پساب و پسماندها به دریا ، .استقرار غیر اصولی آبشرینکن ها ، قاچاق سوخت و غیره می باشد،

این اداره کل در راستای تحقق اهداف زیست محیطی با توسعه و تجهیز مرکز سنجش آلودگی و تجهیزات آزمایشگاهی نسبت به پایش سواحل دریا اقدام نمود است ، انجام طرح های مطالعاتی مرتبط با محیط زیست دریایی،تجهیز واحدهای تابعه ساحلی ، به امکانات اولیه پایش آلودگی ، انجام برنامه پاکسازی مناطق ساحلی و جزایر و جلب مشارکت و افزایش آگاهی جوامع محلی .انجام شده است

در این راستا تعداد ۱۵۰ مورد پایش در خصوص شناگاه های ساحلی و تعداد ۲۸۰ مورد پایش درخصوص مولدین کشند در آبهای ساحلی بندرعباس، انجام پایش های مشترک دریایی و بررسی وضعیت پساب خروجی تضفیه خانه فاضلاب شهر بندرعباس و روان آبهای ورودی به خوریات و سواحل با شرکت آبفا انجام گرفته است.

از دیگر اقدامات تدوین استاندارد های زیست محیطی مرتبط با پساب خروجی آب شیرین کن ها و تجهیز آزمایشگاهای توانمند در حیطه مدیریت آب توازن شناورها و اعلام آن به سازمان ، پیگیری در جهت جلوگیری از اسکراپ غیر مجاز در سواحل استان پایش و بررسی پراکنش و تنوع زیستی مرجان ها ، بازدید از صنایع ، تاسیسات ساحلی و سکوهای نفتی صورت گرفته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان با اشاره به روش تدوین و اجرای طرح جامع حفاظت از محیطزیست و مدیریت مناطق ساحلی جنوب مطالعه موردی هرمزگان آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) به منظور توسعه ودستیابی به راهکارهای صحیح واصولی تاکیدکرد.

در ادامه نشست گزارش تصویری توسط آقای مهندس مهوری رئیس اداره پایش ارائه گردید. در این گزارش ضمن اشاره به مهمترین منابع ورود آلاینده ها به محیط زیست دریایی شهرستان بندرعباس، آمار و اطلاعاتی از وضعیت پایش میکروبی سواحل در سال ۹۷، موقعیت جغرافیایی ۲۸ نقطه از تفرجگاههای ساحلی استان تائید شده در کمیته فنی ایمنی شناگاه، آخرین وضعیت خروجی پساب تصفیه خانه و اقدامات موثر شرکت ژرف کار جم در بازسازی و ارتقاء تصفیه خانه و کاهش محسوس پارامترهای فیزیکوشیمیایی پساب تخلیه شده به دریا ارائه گردید. همچنین پیگیری وضعیت خروجی فاضلاب شهرک ولیعصر به خور سورو و اقدامات انجام شده از دیگر موارد مطرح شده در نشست مذکور بوده است.

در ادامه ریاست محترم دادگستری حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای اکبری ضمن رعایت محیط زیست زیست برهمکاری با اداره کل محیط زیست جهت جلوگیری از آلودگی و بر خورد قاطع با مجرمان را تاکیید کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *