ج. اردیبهشت ۲۴ام, ۱۴۰۰

حضور بی ضابطه گردشگران بلای جان جبیرهای هرمز

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با اشاره به اینکه جزیره هرمز جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست نیست گفت: جزیره هرمز از مقاصد مهم گردشگری داخل کشور است که به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، همچون بسیاری از قطب‌های گردشگری کشور، با هجوم گردشگران متحمل تبعات منفی متعدد مانند افزایش پسماندها و زباله‌های شهری شده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، حبیب مسیحی تازیانی مدیرکل محیط زیست هرمزگان  با اشاره به اینکه   جزیره هرمز جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست نیست گفت: این اداره کل به منظور حفاظت فیزیکی از زیست مندان جزیره از جمله جبیر با کمبود نیروی انسانی مواجه است با این وجود این اداره کل از گذشته تا کنون سعی بر آن داشته تا با وجود محدودیت ها، با تأمین علوفه، ساخت چندین آبشخور و انجام سرشماری های سالانه این گونه با ارزش را حمایت و حفاظت کند.
وی تأکید کرد:  جزیره هرمز از مقاصد مهم گردشگری داخل کشور است که به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، همچون بسیاری از قطب‌های گردشگری کشور، با هجوم گردشگران متحمل تبعات منفی متعدد مانند افزایش پسماندها و زباله‌های شهری شده است. و این مسئله علاوه بر ساکنین منطقه برای جبیرهای جزیره هرمز که همواره با مسائلی چون خشک‌سالی و کمبود آب و علوفه روبرو بوده‌اند ایجاد مشکل کرده است؛ به‌طوری‌که در نیمه دوم سال که شرایط آب و هوایی در این منطقه مساعد است متأسفانه شاهد حضور بی‌ضابطه گردشگران بوده‌ایم و فشار ناشی از سیل جمعیتی خارج از ظرفیت تحمل زیستگاه موجب راندن جبیرها از محدوده امن به سمت محل فعلی دفن پسماند جزیره شده است که خطری بالقوه برای آن‌ها است.
وی ادامه داد: ، بااین‌حال به‌تازگی مقاله‌ای منتشرشده که بدون هیچ‌گونه تحقیقات میدانی و آزمایشگاهی کاهش جمعیت جبیرهای جزیره را که از سال‌های گذشته که به دلایل طبیعی و خشک‌سالی‌های طولانی‌مدت اتفاق افتاده بود را تنها به وجود زباله و سوزاندن غیراصولی آن‌ها محدود سازد که قابل‌قبول و اثبات نیست.
مدیرکل محیط زیست هرمزگان   در خصوص وضعیت پسماند جزیره هرمز گفت: مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند جزیره هرمز از سال ۹۴ توسط شهرداری هرمز با استفاده از خدمات مشاور آغاز شد و درنتیجه‌ی این مطالعه، محلی برای دفن پسماند به این اداره کل پیشنهاد شد که به دلیل عدم رعایت فاصله لازم از دریا مورد موافقت قرار نگرفت و مکان دیگری پیشنهاد شد. همچنین به دلیل عدم دفع اصولی پسماندها اخطاریه‌های مکرر نیز صادرشده است و موضوع به‌طور مستمر از طریق مرکز تحقیقات زیست‌محیطی هرمز پیگیری می‌شود.
وی در پایان با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با استانداری هرمزگان گفت:  تفاهم‌نامه‌ای میان استانداری هرمزگان و بنیاد برکت  مجموعه‌ای وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، امضا شد  و به همت این بنیاد از سال ۹۵ طرح توسعه پایدار جزیره هرمز  با دیدگاه گردشگری پایدار و حفظ محیط زیست تدوین و راهبری می‌کند. همچنین در آن طرح مدیریت پسماند و مدیریت واحد آن دیده‌شده است و از ابتدای سال جاری اعتبارات زیرساختی آن طرح تأمین و در حال اجرا است.. و در مرحله دوم ساخت آبشخورهای جدید و توسعه درختان و گیاهان بومی و مدیریت پسماند جزیره با محوریت اداره کل عمران جزایر استانداری اجرا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *