ش. آذر ۸ام, ۱۳۹۹

حضور دکترآرامی نماینده مردم استان هرمزگان درمجلس شورای اسلامی در اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان

1 دقیقه خوانده شده
وی ضمن حضور در این اداره کل چالش های پیشرو محیط زیست استان را مورد بررسی قرار داد

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، آرامی نماینده مردم استان هرمزگان درمجلس شورای اسلامی با مدیرکل ، معاونین ، روسای ادارات داخلی محیط زیست هرمزگان دیدار کرد.
درابتدای این دیدارحبیب مسیحی تازیانی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان  ضمن خیرمقدم به ایشان به تشریح مناطق تحت مدیریت استان و چالش های زیست محیطی استان  پرداخت.
وی بیان ، استان هرمزگان دارای دواکوسیستم ارزشمند خشکی ودریایی می باشد که این خود باعث  داشتن مزیت های فراوانی نسبت به سایراستان شده است. مادرحال حاضر ۱۹ منطقه حفاظت شده در استان هرمزگان داریم و دومنطقه بصورت مشترک (پارک ملی نایبند ، منطقه حفاظت شده هرمد  مشترک فی مابین استان بوشهر و فارس ) ، در این مناطق بخش از آنها تالاب های بین المللی می باشند (ازبندرخمیر  تا شهرستان جاسک پنج تالاب و جزایری که دارای اکوسیستم حساس از جمله کلنی های مرجانی وسایر گونه های دریایی که  در حال انقراض می باشند دراین اکوسیستم زندگی می کنند وجزء مناطق حفاظت شده هستند)، مادرمناطق خود دارای ۹ پاسگاه فعال و غیرفعال محیط بانی و ۱۳اداره محیط زیست درسطح  شهرستان های ان استان هم اکنون فعالیت می نمایند.
وی در بخش دیگر سخنان خود به یکی از مهمترین چالش زیست محیطی استان  کمبود نیروی انسانی پرداخت. وی  ادامه داد:
محیط زیست استان هرمزگان دارای ۱۳۵نفر نیرو می باشد، ۶۵ نفرآنها در بخش یگان حفاظت محیط زیست استان می باشند وبقیه از این تعداد  نیروهای کارشناسی و خدماتی (قراردای ) می باشند.  وسعت مناطق حفاظت شده و تحت مدیریت محیط زیست  دراستان ۹۰۰هزار هکتارمی باشد با توجه به وضعیت کنونی ما برای حفاظت از این عرصه به ازای هر ۲۰هزار هکتاریک نیروی حفاظتی  را داریم . که همانطور که شاهد هستید اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهار شهید محیط بان را تقدیم حفاظت وحراست از طبیعت بکر استان طی سالهای اخیرو سال جاری  نموده است .
در بحث حفاظتی یکی از چالش های ما کمبود نیرو می باشد، که این مهم نه تنها در بحث یگان حفاظت محیط زیست بلکه در  بخش های کارشناسی این ادره کل با کمبود نیروی متخصص روبرو هستیم.
مسیحی تاکید کرد:
با توجه به وسعت ساحلی استان هرمزگان یکی از وظایف ما پایش و رصد توسعه صنعتی استان می باشد . با توجه به مطرح نمودن  روند توسعه دریا محور توسط دولت دراین  استان می بایست. در بحث امکانات پایشی محیط زیست  دریایی ونیروهای متخصص وکاربردی باتوجه به امکانات اندک ومحدود فعلی این مهم را برطرف نمائیم.
وی در بخش دوم سخنان خود به تشریح بخش های مختلف چالش های زیست محیطی استان از جمله  :
۱-    آلودگی نفتی که توسط قاچاق سوخت انجام می پذیرد که متاسفانه خسارات جبران ناپذیری را به محیط زیست دریایی به بار می اورد که باعث اربین رفتن موجودات ، خشک شدن جنگل های حرا و…
۲-    چالش طرح های توسعه ای در استان هرمزگان که با توجه به برنامه های کلان در کشوراتفاق می افتد و محیط زیست را در جریان خود قرا رمی دهدو درواقع از اجرای تصمیماتی که قانونگذار برعهده محیط زیست نهاده است را نمی توانیم  به خوبی  رصد نماییم .
۳-    در خصوص مناطق آزاد و اجرای ماده ۶۵ احکام دائمی ، مجوز دادن به برخی از طرح ها که باالزامات زیست محیطی مغایرت داشته ( طرح پرورش میگو ، تولید پودر ماهی در سوزا ) که متاسفانه پاسخگو مسائل مرتبط به آن طرح نمی باشند واین  محیط زیست است که همیشه  در مراجع قضایی  می با یست پاسخگو باشد. اگر مجوزی از سوی مناطق آزاد صادر می شود باید خود پاسخگوی آن باشند.
۴-    در حوزه طبیعی قانون ماده ۲۴ معادن ، استعلام از محیط زیست را حذف نموده است  که در قانون قبلی این چنین نبوده ومحیط زیست تمامی مسائل را پیش بینی می نمود.
۵-    در بحث آب شیرکن ها (چه آب شیرکن های که برای استفاده در فلات مرکزی ، صنایع ، رودخانه ای و روستایی – کشاورزی  ) باید گفت : الزام نبوده است وشرکت آب منطقه ای و اداره آب فاضلاب بدون رعایت قاعده محیط زیست درحال انجام آن  می باشند . (به عنوان مثال:  شیرکن های مورد استفاده در کشاورزی که باعث آلودگی خاک ، پایین آمدن سطح آب زیرزمینی)  ( اربین رفتن ذخایر دریایی وکاهش صنعت صید و صیادی )
۶-    آلودگی صنایع : رصد وپایش کلیه صنایع وواحدهای خدماتی استان وظیفه ذاتی ما می باشد که می طلبد با امکانات وتجهیزات بروزترو رفع کمبودنیروی انسانی به این مهم تا ننتیجه مطلوب برسیم . دومین مقوله د راین بحث اخذ ۳۵در صد عوارض آلایندگی به محیط زیست می باشد که خود حرکتی است برای  کمک به صنایع آلاینده برای کاهش آلایندگی و فراهم نمودن برخی از تجهیزات نوین وبروز پایش  می باشد . در بحث آلایندگی متاسفانه چندین سال است مردم شهرستان پارسیان عوارض وعواقب آلایندگی عسلویه را متحمل می شوند که می بایست باپیگیری مجددانه تر به این مهم رسیدگی شود.
۷-    در بحث موج شکن های قدیمی متاسفانه چون بدون مجوز در سال های خیلی دور احداث شده اند  امروز با برخی از مشکلات از جمله : رسوب گذاری ونبودن امکانات لازم و تجهیزات کافی و بروز روبرو می باشد که خود در برخی از موارد خساراتی را بوجود آورده است .

در بخش دوم این نشست آرامی نماینده مردم استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت یاد وخاطره کلیه شهدای محیط زیست کشور به ویژه استان هرمزگان بابیان اینکه :  همانطور که میدانیم برابربا قانون همه ما در مقابل محیط زیست خود مسئولیم وحتی آیندگان نیز برای حفاظت هرچه بهتر در این امرالهی مورد تاکید قرار گرفته اند .
همانطور که می دانیم استان هرمزگان علی الخصوص شهرستان بندرعباس دیگر بک شهر سنتی نمی باشد ، چه از لحاظ جمعیتی روبه روشد بوده است وبه موازات ان با افزایش جمعیت ، افزایش امکانات رفاهی و اقتصادی هم روبه رشد بوده است . طرح های توسعه ای در استان ما با سرعت فزاینده ای روبه رشد می باشد  است و قطعا هر جا توسعه ای صورت گیرد ناملایمات زیست محیطی در آن بوجود می آید ، همواره توسعه می بایست به آسایش زیستی مردم ومحیط زیست آسیب نرساند . زیرا این اکوسیستم پیچیده که  آفریده پروردگاراست به هم متصل بوده وحذف و اسیب دیدن آن یعنی معیوب شدن کل سیستم و چرخه حیات را به همراه خواهد داشت .
در کشورهای توسعه یافته رشد توسعه همواره به موازات رشد محیط زیست همراه بوده است که خود باعث بالندگی هر دومقوله می باشد . متاسفانه بعداز گذشت ۱۸سال از بهره برداری فاضلاب شهر بندرعباس این مشکل و نابسامانی آن هنوز پابرجامی باشد هر چند که استاندار هرمزگان هموراه پپگیری هایی در این خصوص انجام داده اند وتاحصول نتیجه این مشکل هنوز پابرجامی باشد . ما می بایست در تصمیم گیری خود چه کلان وچه منطقه ای  مسئله محیط زیست را ارجعیت داده ونه آنکه آنرا در قاعده قرار دهیم .
وی  در سخنان پایانی خود  بر استفاده از پژوهش ها زیست بومی  برای بدست آوردن راهکارهای علمی  برای حل معضلات محیط زیست  استان مورد  تاکید قرارداد. وی از مسئولین این ادراه کل خواست کلیه چالش های محیط زیست استان را برای مطرح نمودن در فراکسیون محیط زیست در مجلس شورای اسلامی ، دولت و… بصورت جامع ارسال نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس