د. مهر ۷ام, ۱۳۹۹

حمام خانی یکی از آثار تاریخی مهم شهرستان بستک که در شهر بستک قرار دارد. این حمام تاریخی در بافت قدیمی شهر بستک در جنوب مدرسه مصطفویه و در غرب قلعه خانی بستک قرار دارد. این اثر تاریخی به شماره ۲۲۱۱ در سال ۱۳۸۱ به ثبت ملی رسیده است. با توجه به نام حمام می توان گفت که این حمام در نخست حمامی خصوصی بوده و در دوره های بعد یا پایانی استفاده از آن توسط عموم مردم مورد استفاده بوده است. این حمام از اجزای متفاوتی همچون بینه، میاندر، گرمخانه، خزینه و غیره تشکیل شده است. مصالح این حمام نیز شامل ساروج، سنگ و گچ می شود. با توجه به پرونده ثبتی تهیه گردیده این اثر تاریخی در ۱۳۰ سال پیش و در دوره قاجاریه توسط خوانین بنی عباسی ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است. لیکن با توجه به پژوهش های جدید صورت گرفته و با توجه به دلایل علمی موجود این حمام با فرم ساختاری (پلانی) حمام های دوره صفویه ساخته شده است که این احتمال در نظر گرفته شده، این حمام متعلق به دوره صفویه بوده که در دوره قاجار مرمت شده است. منبع اصلی ذخیره آب این حمام از آب انبار آن که در جهت شمالی آن قرار دارد و از طریق کانال هایی که در دو طرف تعبیه شده است تامین می شده است.

این بنا هم اکنون به عنوان موزه مردم شناسی بستک از آن یاد می شود. در قبل از همایش معماری بستکی چیدمان نوینی در این حمام صورت گرفته است که در قسمت بینه می توان شیوه ای از زندگانی گذشته مردم منطقه، پوشش آنها، ابزار آلات و اشیاء مورد استفاده آنها را مشاهده کرد.
در این حمام دو نگارخانه نیز در قسمت دوم تعبیه شده است که علاوه بر آثار تاریخی همچون سنگ قبور سه گورستان ایلود، فتویه و هرنگ، قرآن های قدیمی، اشیاء قدیمی، ظروف قدیمی و سکه چیدمان شده است. علاوه بر اشیاء مزبور در این دو نگارخانه تصاویری از آثار تاریخی این شهرستان نیز برای نمایش عموم چیدمان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس