ش. مرداد ۹ام, ۱۴۰۰

اعتماد استاندار به توانایی های مدیریتی بانوان باید الگو قرار گیرد

خانم ها می توانند

اعتماد استاندار به توانایی های مدیریتی بانوان باید الگو قرار گیرد

(بابک پارسا)

در شهرهای بندری و تجاری ، یکی از مهمترین مشاغل موجود ؛ کار در اسکله های تجاری است . مدیریت تخلیه و بارگیری ، جابجایی کالاهای تجاری ، کاری سخت ، دقیق و طاقت فرسا می باشد که از عهده هرکسی برنخواهد آمد . مخصوصا اینکه آن شهر بندر  دارای آب هوای گرم نیز باشد . شهر بندرعباس در استان هرمزگان ، مهمترین و بزرگترین مجتمع بندری کشور و منطقه را در خود جای داده است ، مجتمع بندری شهید رجایی با حجم بالای ورود و خروج کالا و کانتینر در زمره مهترین و پر رونقترین بنادر تجاری منطقه قرار گرفته و به نوعی پیشانی اقتصاد میهن عزیزمان محسوب میگردد . وجود شرکتهای متعدد بندری و دریایی در این مجتمع ، اشتغال در این بندر را حساس نموده است .

سرکار خانم دکتر سمیرا رستمی ، مدیرعامل شرکت پدید آوران امید پارس اولین خانمی است که توانسته بیش از بیست هفت سال در بندرشهید رجایی ، در پستهای مختلف مدیریتی و عملیاتی فعالیت نماید ، خانم سمیرا رستمی  ثابت کرده است که حتی خانم ها نیز می توانند در پستهای سخت و حساس ، قبول مسئولیت نموده و وظایف خود را در اسکله های تجاری به نحو احسنت انجام دهند .

خانم رستمی بیان کرد : بیست و هفت سال قبل کارم را در حوزه عملیات بندری شروع کردم و اولین خانمی بودم که در بندرشهید رجایی قبول مسئولیت نموده و مشغول بکار شدم .

وی بیان نمود : با اینکه بسیاری معتقد هستند که اشتغال در بنادر تجاری فقط مخصوص آقایان می باشد ، اما من اثبات نمودم که بانوان نیز می توانند ، همانند آقایان در این نوع مشاغل و فعالیتها موفق باشند .

مدیرعامل شرکت پدید آوران امید پارس افزود : هر روز صبح که در محل کارم حاضر می شدم پشت میز نمی نشستم و با حضور در محوطه های عملیاتی و نظارت بر شروع و روند انجام عملیات بندری ، همراه با پرسنل و در فضای بیرونی دفتر وظایف محول شده به خود را رصد می نمودم و در فضای باز با وجود گرمای شدید هوا پا به پای پرسنل در کنارشان بودم .

سرکار خانم رستمی ادامه داد : متاسفانه برخی از آقایان نسبت به اینکه ، یک خانم شغل مدیریتی را در مجتمع بندری انجام میدهد ، نظر مساعدی نداشته و همیشه براساس دیدگاه قدیمی حاکم بر جامعه ، این کار را جزو مشاغل مردانه می داستند . اما من با تلاش و پشتکار و البته لطف خداوند متعال ، همکاری پرسنل تلاشگر ، توانستم ثابت کنم که بانوان نیز می توانند در کارهای بزرگ و سخت مدیریت مطلوب داشته باشند . وی گفت ؛ یک خانم باید چندین برابر یک آقا فعالیت کند که تا اندازه همان آقا دیده شود و این کار خانم ها را سخت تر میکند .

وی خاطرنشان کرد : به نظر می رسد مهمترین مانع پیشروی بانوان مدیر ، آنچه سقف شیشه ای نمیده می شود ، می باشد ، سقف شیشه ای ، باورها و تعصبهای عرفی ، اجتماعی هستند که مانع می شوند ، بانوان در سلسله مراتب سازمانی یا در اجتماع از یک سطحی بالاتر بروند ،  در واقع همان عواملی که باعث می شوند تنها ۱۷ الی ۲۰ درصد  از مدیران در ایران و تنها سه درصد از نمایندگان مجلس خانم باشند .  وی گفت ؛ با توجه به فضای کنونی جامعه ، تفاوت جنسیتی بی اهمیت است ، سالهاست که حضور تنها یک عده مدیر را به طور متوالی و متداوم در تشکل های بخش خصوصی نظاره گر هستیم و هیچ تغییر و تحولی را در آنها شاهد نیستیم ،  رستمی تصریح کرد ، آقای دکتر همتی ، استاندار محترم هرمزگان نیز با دیدی باز و با اطمینان به بانوان ، به خوبی توانسته است بانوان را در پستهای مختلف مدیریتی جای دهد ، اینکه دیدگاه شخص اول استان و نماینده عالی دولت در هرمزگان اینچنین است بسیار جای خوشحالی دارد ، لذا دیگر مدیران نیز باید از این دیدگاه استاندار الگو بگیرند و با اطمینان به بانوان و محول کردن مسئولیت به آنها شاهد رشد و توسعه جامعه باشند .

خانم رستمی ادامه داد :خوشبختانه از آذر ماه سال گذشته که بنده بعنوان مدیرعامل شرکت پدید آوران امید پارس مشغول به کار شدم ، شاهد پیشرفت کاری قابل قبولی بوده ایم ، وی گفت ؛ در دوازده ماه  سال گذشته حدود هفتصد و سی هزار تن کالا توسط شرکت پدید آوران امید پارس تخلیه و این در حالی است که این رقم در سه ماهه نخست سال  جاری به بیش از هشتصد و نود هزار تن رسیده است و این پیشرفت در کار ، آن هم با همان ظرفیت و پرسنل قبل ، بسیار حائز اهمیت است ، ایشان عنوان کرد ، متاسفانه در سالهای اخیر ، این شرکت به سود دهی کمی رسیده بود و بیشتر متحمل ضرر بوده است ، اما در حال حاضر و با عقد قراردادهای بزرگ با شرکتهای مهم  تجاری ، توانسته ایم به سود دهی قابل قبولی رسیده و رسیدن به این سود دهی ، آن هم در این شرایط حساس اقتصادی و اعمال تحریم های ظالمانه بر علیه میهن عزیزمان ،کاری بزرگ و حائز اهمیت است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *