ج. اردیبهشت ۱۷ام, ۱۴۰۰

دوازدهم اسفند؛ روز جهانی حیات‌وحش

روز سوم مارس برابر با ۱۲ اسفندماه، از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی حیات وحش اعلام شده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، سازمان‌های مردمی و دولتی در سراسر جهان از فرصت این روز برای تشریح اهمیت حیات‌وحش، زیستگاه‌های طبیعی و تنوع زیستی جهان در زندگی انسان و تداوم حیات کره زمین بهره می‌گیرند. برنامه‌های آموزش و آگاهسازی عمومی، جشنواره‌های ویژه کودکان و نوجوانان، سخنرانی‌ها و برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی از جمله اقدامات گروه‌های مختلف برای بزرگداشت این روز است. 
در این روز تلاش علاقه‌مندان و کارشناسان حیات‌وحش بر نشان دادن ارتباطات پنهان و کمتر شناخته شده بین زندگی انسان و زندگی حیات‌وحش متمرکز است. تلاشی که قصد دارد شبکه پیچیده حیات که انسان نیز جزئی از آن محسوب می‌شود را به جامعه معرفی کند و پایداری انسان را در گرو پایداری این شبکه بیان کند. 
موضوع امسال روز جهانی حیات‌وحش، حیات زیر آب است و‌ این روز با شعار «حیات زیر آب: برای مردم، برای سیاره» گرامی داشته می‌شود. 
اگر درباره حیات‌وحش خشکی، همواره تخریب زیستگاه و بهره‌برداری غیرمجاز به عنوان دو تهدید عمده شناخته می‌شوند، برابر گزارش اخیر صندوق جهانی حیات‌وحش، صید بی‌رویه مهمترین تهدید حیات آبزیان است. تخریب آبسنگ‌های مرجانی، از دست رفتن جنگل‌های مانگرو، انتشار آلودگی‌ها، ورود گونه‌های مهاجم به پهنه‌های آبی دریاها و اقیانوس‌ها از دیگر تهدیدهای حیات‌وحش زیرآب محسوب می‌شوند.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *