س. خرداد ۹ام, ۱۴۰۲

دوره آموزشی محرمی سبز در استان هرمزگان برگزار شد

1 دقیقه خوانده شده

این دوره آموزشی به مناسبت فرارسیدن ایام ماه محرم و با هدف احیای ترویج فرهنگ زیست محیطی با حضور روحانیون و ائمه جماعات مساجد استان در اداره کل تبلیغات اسلامی استان هرمزگان برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، دوره آموزشی محرم سبز به همت اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان اداره کل تبلیغات اسلامی استان و سازمان مردم نهاد و سمن زیست محیطی مشق آفرینش طی سه روز در اداره کل تبلیغات اسلامی استان برگزار شد .

این دوره آموزشی با محوریت مباحث چگونگی جلوگیری از هدر، رفت منابع انرژی ، کاهش تولید زباله  و استفاده نکردن از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و ترویج واشاعه نذورات سبز زیست محیطی می باشد . 

.شیرخانی  مدرس دوره و مدیرمسئول سمن زیست محیطی مشق آفرینش بابیان اینکه : پلاستیکها ، موادی حقیقی هستند که نخستین بار به وسیله ی انسان ساخته شده اند. ساختار مواد پلاستیک بر پایه ی عناصر شیمیایی همانند کربن، هیدروژن، اکسیژن ، نیتروژن ، کلر و گوگرد استوار استاین عناصر از هوا ، آب ، گاز ،.و تجریه آن درطبیعت خود به ۴۰۰سال به طول می انجامد . پلاستیکها در حین فرایند تولید محصولات مشکلات زیادی را از نظر ایمنی ایجاد می کننداما علاوه بر این، بسیاری از مواد افزودنی شیمیایی که به محصولات پلاستیکی اضافه می شوند تا بتوانند عملکرد و خواص مطلوبی داشته باشند، اثرات منفی بر محیط زیست و سلامت انسان خواهند داشت. که از جمله می توان به اثرات نامطلوب آنمسمومیت با موادی مانند سرب، کادمیوم و جیوه ، سرطان زایی، اختلال در غدد درون ریز، که می تواند منجر به سرطان، نقص های مادرزادی، اختلال در سیستم ایمنی و مشکلات رشد در کودکان شود..

یکی از راههای انتقال مواد شیمیایی از پلاستیک که برسلامت تاثیرگذار می باشد را از طریق بسته بندی مواد غذایی می باشد، ماهیت مواد داخل بسته بندی پلاستیکی و ساختار مواد شیمیایی تاثیر زیادی در انتقال آن ها دارند. در بررسی های انجام شده مشخص شده که در بسیاری از بسته بندی ها مقادیر زیادی از مواد شیمیایی به روغن های گیاهی و اتانول محصولات انتقال می یابد و حتا این انتقال در بطری پلاستیکی آب های معدنی نیز رخ می دهد.(نمونه‌هایی از مواد آلوده در پلاستیک‌ها پلی استایرن، plasticizers از PVC، آنتی‌اکسیدان‌ها و polyethylene از PET گزارش شده‌است)

د راین میان نهادینه کردن فرهنگ عدم استفاده پلاستیک و ترویج آن خود تاثیر بسزایی در حفظ محیط زیست  و سلامت انسان خواهد داشت . در اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی تک تک افراد جامعه در حفظ محیط زیست می باشند وما در قبال نسل آینده مسئول می باشیم . 

وی ادامه داد: امروز بدون انرژی انجام هیچ کاری میسر نخواهد بود که از جمله می توان به منابع فسیلی ومحدود اشاره کرد .  استان هرمزگان ۴برابر کشور در فصل گرما در مصارف خانگی برق مصرف می کند که خود معضل بسیاربزرگی می باشد که حدودا ۶۲ درصد ازاین مصرف ازتولید برق استان در مصارف خانگی می باشد که درمیانگین کشوری مصرف برق کشور استان هرمزگان ۲.۵ برابر بیشتر می باشد. 

وی در خاتمه افزود: 

فرهنگ نرم افزار فکر جامعه است وما از شما روحانیون در خواست می نماییم تا با اشاعه فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در خصوص مسائل زیست محیطی یاری گر محیط زیست استنانمان باشید . 

گفتنی است : 

در این دوره آموزشی برعدم استفاده از لیوان یک بار مصرف پلاستیکی در پذیرایی از عزاداران حسینی در ماه محرم ، عدم استفاده ظروف یکبار مصرف پلاستیکی برای توزیع نوشیدنی و غذای گرم و استفاده از ظروف گیاهی به جای پلاستیکی برای توزیع نذری، نوشیدنی و غذاهای گرم  تاکید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *