د. خرداد ۲۴ام, ۱۴۰۰

دکتر رضا شاندیز : کنترل موشهای بندرعباس امکان پذیر است

دکتر رضا شاندیز :

کنترل موشهای بندرعباس امکان پذیر است

 بابک پارسا //

موش یکی از مخربترین جوندگان روی زمین است که علاوه بر شیوع و انتقال بیماری ها ، همه ساله خسارات زیادی را به اقتصاد کشورها وارد میسازد ، اما بسیاری از کشورها مخصوصا” کشورهایی که در مجاورت دریا قرار دارند توانسته اند این جونده موزی را کنترل کنند . شهرهای ساحلی ایران نیز به واسطه رفت آمد کشتی ها جولانگاه مناسبی برای رشد و تکثیر موشها شده اند که میتوان از بندرعباس بعنوان یکی از این شهرها نام برد ، متاسفانه در سالهای اخیر سواحل بندرعباس قلمرو موشهایی شده است که گاه وزن آنها به یک کیلوگرم هم می رسد و همین موضوع سبب شده افرادی که برای تفریح به این سواحل می آیند با استرس و ترس در ساحل قدم بزنند ، البته این معضل تنها مربوط به سواحل بندرعباس نیست بلکه ، بازارماهی و بازار روز بندرعباس نیز از دست این جونده در امان نیست .

دکتر رضا شاندیز که بسیاری ایشان را پدر سم و دفع آفات ایران می نامند در گفتگوی اختصاصی با خبر نگار پایگاه خبری صدای گامبرون به جزیره کیش ،در خصوص معضلات مربوط به موشها گفت : همه حشرات و جوندگان در محیط حق حیاط دارند و باید این واقعیت را بپذیریم که هرکدام حریم خاص خود را دارند، قرار نیت انها را نابود کنیم بلکه با روشهای نوین و اصولی باید آنها را کنترل کنیم که مزاحمتی برای انسان نداشته باشند .

 

دکتر شاندیز که عضو انجمن حشره شناسی دانشگاه تهران نیز می باشد در خصوص شهر بندرعباس و معضل موش در این شهر بیان کرد : متاسفانه اماکن غیر بهداشتی مانند بازار ماهی و بازار روز بندرعباس مکانهای مناسبی برای تغذیه موش می باشند و تا مادامی که فکری برای جمع آوری آلودگی از این اماکن و سطح شهر نشود نمیتوان برای کنترل موشها کاری انجام داد ، و هر گونه هزینه اضافی در این راستا فقط پول هدر دادن است ، چرا که هیچ نتیجه مطلوبی حاصل نخواهد شد . اما با تدابیر مناسب و اقدامات اصولی کنترل موشهای بندرعباس امکان پذیر است .

 

وی خاطرنشان کرد : سالها قبل  در جزیره کیش هم در سواحل و خیابانها شاهد حضور موشها بودیم اما با تدابیری که سازمان منطقه آزاد در جهت دفع آلودگی ها اندیشید و اطمینان به روشهای نوین بنده ، در حال حاضر موشهای این جزیره به خوبی کنترل شده اند ، لذا به شهرداری بندرعباس پیشنهاد میکنم اگر قصد پاکسازی شهر را از این جونده دارند بنده میتوانم تا حد مطلوبی این مهم را انجام دهم ، همچنین با نزدیک شدن به مراحل پایانی ساخت پروژه بازار ماهی جدید بندرعباس بهتر است در همین ابتدا اقدامات لازم را در رابطه با هجوم موشها انجام داد .

 

دکتر رضا شاندیز ادامه داد : برای کنترل این جونده موزی باید تمام نقاط بندرگاه های تجاری بندرعباس نیز تحت کنترل قرار گیرد وی با اشاره به اینکه موشهای سیاه نروژی عمدتا” از طریق کشتی های باری به بندرگاه ها رفت آمد می کنند گفت : متاسفانه بسیاری از کشتی ها در هنگام پهلو گیری در اسکله از رتگارد استفاده نمی کنند و لازم است بدانید شبها در بنادر جولانگاه مناسبی برای موشها می باشد که اگر کشتی ها فقط قانون استفاده از رتگارد را رعایت نمایند تا ۵۰% می توان از رفت آمد موشها جلوگیری نمود ، ایشان افزود : مدتهاست که از مشکلات بوجود آمده در شهر بندرعباس توسط موشها  باخبر هستم و منتظر تماس مسئولین مربوطه نیز بودم اما متاسفانه خبری نشد ، لذا باید عنوان نمایم حل مشکل موشهای بندرعباس تا حد زیادی امکان پذیر است .

 

پدر سم و دفع آفات ایران در پایان بیان کرد : حضور موشهای متعدد با جسه های بزرگ در سواحل بندرعباس بسیار زشت است ، بندرعباس شهری است که همه ساله به واسطه سواحل زیبا و تفریحات دریایی گردشگران زیادی را در خود جای میدهد اما معضل موشهای سواحل منجر به فاصله گیری از سواحل خواهد شد و امیدوارم شهرداری بندرعباس هرچه سریعتر اقدامات لازم را در این خصوص صورت دهد ، همچنین در صورت صلاحدید می توانم در این خصوص مشاوره های مناسبی را نیز ارائه دهم  .

 

لذا از همه مسئولین شهری انتظار می روند با توجه به خطرناک بودن این جونده ، هرچه سریعتر اقدامات لازم را در خصوص حل این معضل بزرگ صورت دهند .

 

شایان ذکر است موش‌ها میزبان بسیاری از حشرات نظیر کک، کنه و… بوده و می‌توانند به عنوان حامل بیماری، سبب انتقال بیماری‌های خطرناکی همچون طاعون، تیفوس، جذام، تب راجعه و… بشوند. گسترش و همه‌گیری این بیماری‌ها معمولا با افزایش ناگهانی جمعیت موش‌ها همراه است. انتقال بیماری‌ها می‌تواند از طریق آب دهان، ادرار موش و انگل‌های خارجی موش‌ها اتفاق بیفتد ، لذا از همه مسئولین شهری انتظار می روند با توجه به خطرناک بودن این جونده ، هرچه سریعتر اقدامات لازم را در خصوص حل این معضل بزرگ صورت دهند .

.ادامه این گفتگو به زودی منتشر خواهد شد …

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *