د. آذر ۷ام, ۱۴۰۱

روز جهانی پرندگان مهاجر: به جشن جهانی پرندگان و طبیعت در ۸ می ۲۰۲۱ (۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰) بپیوندید.

1 دقیقه خوانده شده

«بخوان، پرواز کن، اوج بگیرمثل یک پرنده»

روز جهانی پرندگان مهاجر(World Migratory Bird day) از سال ۲۰۰۶ تاکنون که دبیرخانه موافقتنامه پرندگان آبزی مهاجر اوراسیاییآفریقایی (AEWA)  و دبیرخانه کنوانسیون حفاظـــت از گونه های مهاجر (CMS) لزوم آگاهی رسانی جهانی به منظور تشویق مردم برای حفاظت از پرندگان مهاجر را احساس کردند؛ آغاز شد. WMBD یک کارزار جهانی سالانه است که به افزایش آگاهی عموم از پرندگان مهاجر و نیاز به همکاری بین المللی برای حفظ آنها اختصاص داده شده است. در دومین شنبه ماه می و اکتبر میلادی، مطابق با اردیبهشت و مهر ماه فعالیتهایی همچون جشنواره های متنوع مرتبط با پرندگان، فعالیتهای آموزشی شامل برگزاری سمینار،کارگاه آموزشی، تکثیر بروشور وجزوات آموزشی، اجرای برنامه های پرنده بینی و مسابقات نقاشی اجرا می شود و اخبار آن از طریق رسانه های گروهی از جمله رادیو، تلویزیون و اینترنت جهت اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی در دسترس عموم قرار می گیرد. با توجه به شیوع بیماری کووید-۱۹ بسیاری از این فعالیتها به صورت آنلاین قابل انجام خواهد بود.

هر سال کمیته مربوطه بر روی یک موضوع متمرکز می شود؛ «بخوان، پرواز کن، اوج بگیرمثل یک پرنده» شعاری است که امسال برای گرامیداشت این روز در نظر گرفته شده است. تمرکز بر روی «آواز و پرواز پرندگان» به عنوان راهی برای الهام بخشیدن و ارتباط دادن مردم سراسر جهان در سنین مختلف است تا با به اشتراک گذاشتن شور و اشتیاقشان این روز را پاس داشته و در یک تلاش مشترک جهانی برای محافظت از پرندگان و زیستگاه هایی که برای زنده ماندن به آنها احتیاج دارند متحد شوند. پیام کلیدی امسال این است که پرندگان مهاجر ما را با آوازها و پروازهای منحصر به فرد خود به هم متصل می کنند و اهمیت همکاری فرامرزی با یکدیگر را برای محافظت از آنها یادآوری می کنند. موضوع امسال روز جهانی پرندگان مهاجر دعوت از مردم دنیاست تا با گوش دادن فعال به پرندگان و تماشای آنها در هر کجا که هستند با طبیعت ارتباط کنند. در عین حال از افراد درخواست می شود تا با صدای خود و یا هر ابتکار دیگری قدردانی خود از پرندگان و طبیعت را به اشتراک بگذارند.

پرندگان در همه جا از شهر تا حومه، پارکها و حیاط خانه ها، جنگلها و کوهستان ها، تالاب ها و سواحل یافت می شوند. آنها این زیستگاه ها و ما انسانها را به هم متصل می کنند و پیوستگی و اتصالمان را به محیط زیست، حیات وحش و سیاره زمین را به ما یادآوری می کنند. پرندگان مهاجر با مهاجرت های سالانه شان به طور منظم چرخه های طبیعی را به یاد ما انسانها می اندازند؛ آنها سفیران جهانی طبیعت هستند که نه تنها نقاط جغرافیایی مختلف را بلکه انسانها را نیز بهم وصل می کنند.

در حقیقت، میلیاردها پرنده مهاجر همچنان به آواز خواندن، پرواز کردن و اوج گرفتن بین مکان های تولید مثلی و زمستان گذرانی خود ادامه داده اند. در طول مدت همه گیری بیماری کووید-۱۹ در دنیا که موجب کاهش و محدودیت فعالیتها و جابجایی های مردم شده است بسیاری از افراد شاهد حضور پرندگانی بوده اند که قبلاً آنها را در آن مکان ندیده بودند. در شرایط همه گیری کرونا، صدای آواز پرندگان منبع آرامش و لذت برای بسیاری از مردم دنیا شده است و آنها را به یکدیگر و به طبیعت محل اقامتشان متصل کرده است. واضح است که همه گیری بیماری چالشی بی سابقه برای بشر بوده است؛ و در عین حال سطح کاملاً جدیدی از آگاهی و قدردانی از پرندگان و اهمیت طبیعت برای رفاه حال ما را به ارمغان آورده است. بنابراین روز جهانی پرندگان مهاجر سال ۲۰۲۱ نه تنها جشن پرندگان است، بلکه لحظه مهمی نیز برای تأمل در رابطه جهانی ما با طبیعت و برجسته کردن تمایل جمعی ما برای انجام کارهای بیشتر برای حفاظت از پرندگان و طبیعت در جهانی پس از همه گیری است.

برای مشارکت در این رویداد جهانی شما می توانید علاوه بر شرکت در فعالیتهای آموزشی آنلاین، با اعلام این روز  و انتشار مطالب مرتبط در وب سایت ها، روزنامه ها و صفحات و کانال های شخصی در رسانه های اجتماعی  مختلف به ترویج به ترویج این کمپین جهانی کمک کنید و از هشتگ های #WorldMigratoryBirdDay #WMBD2021 #SingFlySoar #LikeABird and #ForNature نیز استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت رسمیhttps://www.worldmigratorybirdday.org/register-your-event  مراجعه کرده و نحوه مشارکت خود را ثبت کنید؛ همچنین در صورت شرکت در برنامه های پرنده نگری در این روز می توانید مشاهدات خود را در وب سایت https://ebird.org/news/global-big-day-8-may-2021 ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *