ش. آذر ۸ام, ۱۳۹۹

رییس سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان: آغاز کشت استراتژیک گندم در استان

1 دقیقه خوانده شده

رییس سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان از آغاز کشت استراتژیک گندم در این استان خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، علی باقرزاده همائی ظهر امروز مصرف سرانه ماهانه گندم در استان را با اشاره به هدفمند سازی یارانه ها حدود ۲۰هزار تن در ماه اعلام داشت و اظهار کرد: پیش بینی می گردد که هرمزگان در سال زراعی جاری سطح زیر کشت گندم آبی آن حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ هکتار شده که با پیش بینی تولید ۵۵ هزار تن گندم حدود۲۲درصد نیاز داخل استان تامین می شود.
وی با بیان اینکه در بخش زراعت استان حدود یک هزار و۷۰۰نفرگندم کار فعالیت می کنند، افزود: در این بخش برای۳ هزار و ۹۶ نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده است.
رییس جهادکشاورزی هرمزگان در ادامه بیشترین سطح زیر کشت گندم در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹را مربوط به شهرستان حاجی آباد با ۱۰ هزار هکتار دانست و اعلام داشت: پیش بینی می گردد که سطح زیر کشت گندم سال زراعی۱۴۰۰-۱۳۹۹ شهرستان های رودان ۸۰۰ هکتار، میناب ۶۰۰ هکتار، بستک ۲۰۰ هکتار ، پارسیان ۱۰۰ هکتار وبندرعباس ۱۰۰هکتار باشد.
باقرزاده همائی همچنین در خصوص خرید بذرگندم استان هرمزگان برای سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اظهار کرد: در سال زراعی گذشته ۲۵۰۰ تن بذر گندم شامل ارقام پرورشی ۳، مادری و گواهی شده و مرغوب تامین و در حال توزیع می باشد.
این مسوول در بخش دیگری در خصوص مشکلات و نارسایی های احتمالی در رابطه با تولید گندم بیان داشت: کمبود شرکت های مکانیزاسیون و فعال نبودن شرکت های موجود، استهلاک سریع ادوات نسبت به سایر نقاط کشور به علت شرایط اقلیمی،عدم دسترسی به بذور جدید هیبرید با عملکرد های بالای جهانی،کمبود ادوات مکانیزاسیون در بعضی مناطق ، ضعف بنیه مالی اغلب کشاورزان در بازپرداخت وام و درخواست وثیقه از آنان، پایین بودن سطح سواد بهره برداران و کمبود اعتبارات عمرانی ومنابع بانکی ارزان قیمت به منظور سرمایه گذاری وتامین نقدینگی تنها بخشی از مشکلات پیش رو تولید گندم در استان می باشد.
وی همچنین درپایان پایین بودن توان مالی تولیدکنندگان درپرداخت کامل حق بیمه از یک سو وازسوی دیگر کمبود پوشش بیمه وضعف برنامه های حمایتی و عدم پرداخت به موقع غرامت توسط صندوق بیمه درشرایط بحران ، عدم حضور موثر وکارآمد بخش خصوصی درارائه خدمات ونهاده های تولید، عدم پذیرش آموزش ونوآوری ها ازطرف کشاورزان به دلیل فرسودگی و نامناسب بودن هرم نیروی انسانی این بخش ، کوچک بودن و پراکندگی واحدهای بهره برداری و دیگر محدودیتهای طبیعی شامل محدودیت منابع آبی ، خشکسالی های مستمر و متوالی ، وجودشنزارهای وسیع وتعدد، تکرار و حجم بلایای طبیعی در استان هرمزگان را از دیگر مشکلات و نارسایی های احتمالی در رابطه با تولید گندم اعلام داشت.
گفتنی است؛ کشت گندم در استان هرمزگان از اواسط آبان ماه آغاز شده که تا اواسط بهمن ماه ادامه خواهد یافت، برداشت گندم نیز از اواسط فروردین ماه آغاز و تا اوایل تیرماه ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس