ج. اردیبهشت ۳ام, ۱۴۰۰

سیلاب، اوضاع استان گلستان را بحرانی کرد

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، معاون استاندار گلستان از سرریز شدن سد «گلستان» و «بوستان» خبر داد و گفت: برای جلوگیری از ورود سیلاب به روستاها و شهرهای شمال و شرق گلستان عملیات تخلیه روستاها و شکاف مسیر رودخانه‌ها و هدایت آب به زمین‌های کشاورزی و رسیدن سیلاب به دریا آغاز شده است.

میرمحمد غراوی در خصوص شدت بارش‌هایی که از عصر دو روز گذشته در استان آغاز شده و همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: ریزش باران و شدت آن باعث شده سدهای بالا دست در شمال شهرستان گنبد یعنی سد «بوستان» و سد «گلستان» پرآب و سرریز شود.

سیلاب اوضاع استان گلستان را بحرانی کرد

وی ادامه داد: ما چاره‌ای نداریم که این حجم آب ورودی به سدها را که رقم بسیار بالایی است را تخلیه کنیم و از مردم عزیزی که در پایین دستی که در این سدها حضور دارند خواهش داریم که احتیاط لازم را بعمل آورده و از روستاییان تقاضا داریم که روستا را تخلیه کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان تصریح کرد: علاوه بر این در فاصله زمانی ۱۷ الی ۲۴ ساعت آینده این حجم آب تخلیه شده به شهرستان‌های آق‌قلا، سیمین‌شهر و بندرترکمن خواهد رسید که باید به سمت دریا تخلیه شود.

سیلاب اوضاع استان گلستان را بحرانی کرد

غراوی گفت: این نگرانی را داریم که این حجم سیلاب و آبی که تخلیه می‌شود در کنار رودخانه‌ها و مسیرهایی که به آن مرتبط می‌شوند به سمت روستاها و شهرهای گمیشان، سیمین‌شهر، آق‌قلا و بندرترکمن رفته و خساراتی را به بار بیاورد.

وی تاکید کرد: تقاضا داریم مردم عزیز مراقبت لازم را داشته باشند و از ترددهای غیر ضرور بخصوص در راه‌های روستایی خودداری کرده و به توصیه مدیران و مسوولانی که از طریق رسانه‌های رسمی مباحث را اطلاع‌رسانی می‌کنند توجه کنند.

سیلاب اوضاع استان گلستان را بحرانی کرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان بیان کرد: از امروز ستاد حوادث غیرمترقبه موضوع تخلیه را پیگیری و اجرا خواهد کرد و پیش‌بینی کرده‌ایم در مسیر رودخانه‌ها شکافی را ایجاد کنیم که آب بجای ورود به شهرها و روستاها وارد مزارع و زمین‌های کشاورزی شود تا خسارت‌ها به حداقل برسد.

غراوی در خصوص مسدود شدن مسیرهای خوش‌ییلاق و توسکستان تاکید کرد: با پیگیری‌های انجام شده توسط استاندار گلستان، سه دستگاه «بلدوزر» از وزارت راه و شهرسازی در اختیار استان قرار داده شده تا در گردنه‌های برف‌گیر و خطرناک به کمک دستگاه‌های امدادی آمده و مسیر را بازگشایی کنند.

سیلاب اوضاع استان گلستان را بحرانی کرد

وی بیان کرد: ما از روز گذشته که صبح محور خوش‌ییلاق به آزادشهر بسته شد، پلیس‌راه از مسیر سمنان به مردم اعلام کرد که نباید در این مسیر تردد داشته باشند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از رانندگان تردد را انجام دادند و باعث شد در گردنه خوش‌ییلاق با برف و کولاک شدید و یخ زدگی جاده مواجه شوند.

سیلاب اوضاع استان گلستان را بحرانی کرد

غراوی ادامه داد: این موضوع امکان کمک‌رسانی را هم با مشکل مواجه کرد اما با تلاش‌های انجام شده تا ساعت ۲ بامداد امروز همه مسافران در گردنه تخلیه شده و به پایین منتقل شدند اما هنوز به دلیل وجود خودروها در مسیر، محور مسدود است و باید به مرور این خودروها را هم از مسیر خارج کنیم تا مسیر پاکسازی و محور بازگشایی شود.

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات ما بی‌توجهی رانندگان به توصیه‌ها و هشدارهای پلیس و راهداری است و مشکل دیگر ما این بود که محور نوده خاندوز و گردنه خوش‌ییلاق بیش از سه نقطه ریزش کوه داشتیم.

سیلاب اوضاع استان گلستان را بحرانی کرد

غراوی تاکید کرد: راهداران و تیم‌های امدادی در تلاش هستند که مسیر را بازگشایی کنند و استاندار گلستان هم با وزیر راه و شهرسازی و ستاد غیرمترقبه و استاندار سمنان در تماس هستند و همه در تلاشند مسیر امروز به سرعت بازگشایی شود.

سیلاب اوضاع استان گلستان را بحرانی کرد
سیلاب اوضاع استان گلستان را بحرانی کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *