س. خرداد ۹ام, ۱۴۰۲

صدور هرگونه مجوز جدید ساخت آب شیرین کن در صنایع غرب بندرعباس ممنوع است

1 دقیقه خوانده شده

استاندار هرمزگان با تاکید بر ضرورت استفاده از پساب تصفیه‌شده بندرعباس برای مصرف صنایع غرب مرکز استان گفت: صدور هرگونه مجوز جدید ساخت آب شیرین کن برای استفاده در صنایع غرب بندرعباس ممنوع است مگر در صورتی که پساب تصفیه شده فاضلاب بندرعباس پاسخگوی نیاز نباشد، که در این صورت میتوان به طور محدود از آب شیرین کن ها استفاده شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، فریدون همتی در نشست شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه آب کشاورزی استان هرمزگان، توجه به کنترل کیفیت آب بر مبنای مطالعات علمی را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: باید همزمان با تامین کمی آب به طور ویژه به موضوع مهم حفاظت از منابع و کیفیت آب نیز توجه داشته باشیم و مطالعات فنی ، تخصصی در این زمینه را جدی بگیریم.

استاندار هرمزگان در ادامه بر صدور مجوز تخصیص آب از سد جگین و سد انجیره برای بخش از اراضی کشاورزی تأکید کرد.

وی همچنین خواستار احداث تصفیه خانه پساب در بندرخمیر با مشارکت شهرداری و کارخانه سیمان در این شهرستان شد.

همتی اظهار داشت: آب تولیدی توسط آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی بندرعباس به شهرهای بندرخمیر، رویدر و منطقه کهورستان منتقل و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

هوشنگ ملایی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان  نیز در ابتدای نشست شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه آب کشاورزی استان هرمزگان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شرکت آب منطقه ای در هرمزگان و دستاوردهای همایش کارگروه سازگاری با کم آبی کشور، از مطالعه دشتهای استان  در راستای حفاظت کیفی از منابع آب خبر داد.

وی با اشاره به توانمندی علمی کارشناسان صنعت آب استان هرمزگان و ارائه چندین مقاله توسط کارشناسان شرکت آب منطقه ای هرمزگان در خصوص سازگاری با کم آبی  گفت: هرمزگان ازبین ۳۱ استان ، مفتخر به دریافت لوح تقدیر کارگروه سازگاری با کم آبی شده است.

ملایی با اشاره به موفقیت طرح مشارکتی تغذیه مصنوعی دشت گزیر و رفع مشکل کم آبی و شوری آب چاههای کشاورزی با استفاده از دانش بومی و مشارکت مردم گفت: با رعایت بسیاری از الگوهای منطقه ای به راحتی میتوان منابع آب استان را مدیریت و به توسعه پایدار دست یافت.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای ضمن تقدیر از سازمان جهاد کشاورزی و شرکت  آب و فاضلاب به خاطر همکاری تنگاتنگ با شرکت آب منطقه ای در مدیریت یکپارچه منابع آب و تامین آب مورد نیاز مردم استان گفت:در هرمزگان محدوده کوچکی برای تامین پایدار آب شرب  وبهداشتی اختصاص داده شده که همه ما وظیفه داریم از این منابع حفاظت کنیم تا در آینده دچار مشکل نشویم.

وی در بخشی دیگر افزود: با توجه به تعیین حریم کیفی سدهای استان توسط شرکت مشاور ، امیدواریم بتوانیم ضمن برنامه ریزی، شرایط را به گونه ای مهیا کنیم که آسیب پذیری منابع را به حداقل رسانده و شهروندان با خیال راحت از آب سالم استفاده کنند.

ملایی اضافه کرد:  انجام مطالعات بهره برداری از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهرهای میناب و رودان در شرف اتمام است و ظرف چند ماه آینده در این خصوص گزارش کاملی ارائه خواهیم کرد.

ملایی برداشت بیش از حد از منابع زیر زمینی آب منطقه کهورستان بندرخمیر را  ناخوشایند خواند و گفت : شرایط باید به گونه ای فراهم شود تا ضمن تقویت سفره های آب زیر زمینی در مناطق یاد شده کشاورزان نیز همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *