س. آذر ۱۱ام, ۱۳۹۹

فتحعلی بیگی: فرهنگ و هنر در کشور ما مرعوب غربی ها شده است

1 دقیقه خوانده شده

زنگ خطر برای از بین رفتن فرهنگ شنیده می شود

داود فتحعلی بیگی که از وی به عنوان آقای هنرهای نمایشی ایران نام برده می شود همزمان با نوروز ۱۳۹۹ با انتقاد شدید نسبت به بی توجهی مسئولان سینما، تلویزیون و تئاتر کشور نسبت به پاسداشت و توجه به آیین های ایرانی-اسلامی گفت: فرهنگ و هنر در کشور ما مرعوب غربی ها شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ؛

این دارنده مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: متأسفانه در این وانفسا نه از سمت مدیران تئاتری اهتمامی برای توجه به آیین های ارزشمند ایرانی-اسلامی دیده می شود نه سینما و تلویزیون به این موضوعات مهم اهمیت می دهند! وضعیت تئاترهای آیینی و سنتی ما خیلی خوب نیست چرا که ما مکان مشخصی برای فعالیت نمایشگران آیینی سنتی مان نداریم تا این افراد بتوانند در این مکان های فعالیت کنند و آثار هنری شان را ارائه دهند. ما قرن ها پدیده های فرهنگی و هنری به ویژه در قلمروی هنر نمایش داریم که با این همه سابقه و تنوع فرهنگی نداشتن یک مکان ملی برای برگزاری آیین های نمایشی و نمایش های آیینی و ملی مان نداریم و از طرفی سینما و تلویزیون نیز به این موضوع اهمیتی نمی دهند.

وی ادامه داد: تا زمانی که این آیین ها در بین مردم زنده بود و مردم آنها را در قالب نمایش، نقالی و… به صورت زنده در مراسم ها و آیین ها و به طور کل در زندگی شان شاهد بودند تأثیر آنها در فرهنگ کلی جامعه نیز نمود داشت. آیین های سنتی ایرانی-اسلامی در صورتی زنده می مانند که از اجرای آنها به در قالب های هنری مختلف حمایت شود و آثار هنری مربوط به این آیین ها مدام ساخته شوند.

فتحعلی بیگی با بیان اینکه زمانی که نقالی زنده بود مردم پای اجرای نقال می نشستند و از او فرهنگ و ادب می آموختند اظهار داشت: جوانمردی، وطن پرستی، دین داری و… از مسائلی بودند که افراد در این آیین ها آن ها را می آموختند و این تأثیر به شکلی ادامه دار خارج از آن فضای فرهنگی هنری به داخل جامعه می آمد اما با کنار گذاشتن این آیین ها در تئاتر، سینما و تلویزیون نمی توان انتظار داشت که فرهنگ غنی این آیین ها حداقل زنده بماند.

این پژوهشگر برجسته خاطرنشان کرد: آشنا شدن با هنر اروپایی و این تصور که هنر غنی و باارزش آن چیزی است که غربی ها به نمایش می گذارند باعث شد تا هنر ما مرعوب غرب شود و فرهنگ غنی ایرانی اسلامی ما که می توانست با به وجود آمدن سینما شکلی جهانی به خود بگیرد کنار رفت و به تبع آن مسئولان نیز نتوانستند این وضعیت را مدیریت کرده و در نهایت می بینیم که امروز خطر بزرگی فرهنگ و هنر غنی ما را تهدید می کند. در واقع  زنگ خطر برای از بین رفتن فرهنگ ایرانی-اسلامی در کشور مدت ها است شنیده می شود!

وی در پایان اظهاراتش افزود: اهمال کاری مسئولان باعث شده بخشی از جامعه به سمت فرهنگ غرب گرایش پیدا کند؛ این در حالی است که ما باید فرهنگ و آیین های ایرانی-اسلامی را در کشورمان پاس بداریم و در تولید آثار فرهنگی و هنری مان به این مقوله توجه ویژه داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس