د. خرداد ۸ام, ۱۴۰۲

مدیر کشاورزی و شیلات سازمان منطقه آزاد قشم : تبدیل قشم به قطب نخست تولید بچه ماهی کشور

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، حامد عبدالهی با اشاره به اجرای قرارداد تولید مشترک (جوینت ونچر) میان شرکت «آکوا گرو» مالزی و شرکت «آبزی پروری محک قشم»، بیان کرد: با اجرای این پروژه برای ۱۵ نفر به صورت مستقیم و برای بیش از ۴۵ نفر هم به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی شده و قشم به هاب تولید بچه ماهی دریایی در ایران و منطقه تبدیل می شود.
وی ادامه داد: ۶ محموله حاوی چهار هزار و ۵۰۰  بچه ماهی از دو گونه باراموندی (سیباس آسیایی) و رد اسنپر (سرخو) تا چند روز آینده به عنوان مرحله آزمایشی و دو هفته پس از آن هم ۸۰۰ هزار قطعه بچه ماهی مجددا وارد جزیره قشم می شود.
مدیر کشاورزی و شیلات سازمان منطقه آزاد قشم گفت: این مرکز با سرمایه گذاری ۶۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی، در حال حاضر مجوز تولید ۲٫۵ میلیون قطعه بچه ماهی در قشم را دریافت کرده اما در فاز پایانی این مجموعه توان تولید این مرکز شیلاتی به ۱۰ میلیون قطعه بچه ماهی ارتقا خواهد یافت.
به گفته عبدالهی، برآورد هزینه مرحله نخست این پروژه جهت واردات غذا و بچه ماهی، سالانه یک میلیون دلار می باشد.
وی اضافه کرد: در این طرح بچه ماهی های نیم گرمی وارداتی پس از طی فرآیند “نرسری” با توجه به نیاز بازارهای هدف با وزن تقریبی ۴۰ تا ۴۰۰ گرم به  کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.
مدیر کشاورزی و شیلات سازمان منطقه آزاد قشم گفت: قطر، امارات متحده عربی، بحرین و عمان کشورهای هدف گذاری صادرات این‌ محصول از منطقه آزاد قشم می باشند.
وی درباره اقدامات دیگر این شرکت مالزیایی برای سرمایه گذاری در قشم، ادامه داد: مذاکره برای تجهیز تاسیسات تهیه خوراک و غذای ماهی با یک مجموعه دیگر از برنامه های آتی این شرکت در حزیره قشم است.
مدیر کشاورزی و شیلات سازمان منطقه آزاد قشم در پایان گفت: نماینده شرکت مالزیایی در نشست با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در زمینه سرمایه گذاری مستقیم در بخش های مختلف شیلاتی این‌ منطقه اعلام آمادگی کرد و نسبت به برگزاری دوره های آموزشی نیروی انسانی در تمام زنجیره های آبزی پروری در راستای هدف گذاری صورت گرفته برای تولید محصولات حوزه شیلات با فناوری روز تاکید کرد.
گفتنی است شرکت مالزیایی «آکوا گرو» یکی از شرکت های معتبر بین المللی حوزه زنجیره شیلات (تولید، پرورش و فرآوری) که در کشورهای انگلیس، استرالیا و کشورهای حوزه خلیج فارس فعالیت داشته است. همچنین پیش از این نیز همکاری بین المللی در حوزه تولید بچه ماهیان صُبیتی با مشارکت فرانسوی ها در قشم انجام شده است.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *