ش. اسفند ۹ام, ۱۳۹۹

مراسم روز جهانی تنوع زیستی در شهرستان بندرعباس برگزار شد

این مراسم در سالن سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان با حضور مدیر کل های استانی ، دانشگاهیان ، و کارکنان اداره کل محیط زیست و سازمان جهادکشاورزی برگزار شد
به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ؛ میثم قاسمی معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان در همایش تنوع زیستی بیان کرد؛ در شرایطی که برخی از رفتارهای انسانها شرایط زیستی را مورد تهدید قرار داده است ، و اگر ما این روند را اصلاح نکنیم فرزندان ما دچار مشکلات بزرگی خواهند شد و این موضوع باید بصورت جهانی صورت گیرد
قاسمی افزود ؛ تنوع زیستی نیازهای انسان را فراهم می کند ، کنوانسیون تنوع زیستی۱۹۶ کشور را در بر دارد که ملزم به اجرای قوانین این کنوانسیون هستند. وی گفت ؛ هدف اصلی این کنوانسیون، حفاظت از تنوع زیستی است که کشور ایران هم جزء این کنوانسیون میباشد البته در کنار این کنوانسیون، کنوانسیونهای دیگری هم در همین راستا در حال فعالیت می باشند
معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان افزود : شعار روز جهانی تنوع زیستی امسال که تنوع زیستی ما ، غذای ما ، سلامتی ما ، بیان کرد حفاظت از گونه های زیستی حفاظت از سلامت انسانهاست.
میثم قاسمی خاطر نشان کرد؛
۲۲۳۸ کیلومتر ساحل را در استان هرمزگان دارا هستیم و هرمزگان محلی گسترده در زیستگاه های مختلف است ؛
پستانداران (خشکزی و دریایی )۷۵ گونه
پرندگان بومی و مهاجر (خشکزی – آبزی و کنار آبزی ) بیش از ۳۷۱گونه
خزندگان ، و دوزیستان (مارهای سمی ، سوسمار ها و مارمولکها)بیش از ۷۶ گونه و لاک پشتان دریایی (۵گونه)
جنگلهای مانگرو (با ۲ گونه و ۲۰ هزار هکتار )
زیستگاهای جلبکب (بیش از ۱۰۰ گونه)
وجود ۳۰۰تا ۴۵ گونه آبزی دیگر در خلیج فارس
و گونه های مختلف زیستی در استان هرمزگان این استان را حائز اهمیت کرده است . وی بیان کرد ؛ نماد گیاهی استان درختان حرا میباشد و نماد جانوری استان هرمزگان خرس سیاه آسیایی است.
معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان ادامه داد : ماهیگیران ۱۵% از پروتئین مورد نیاز مردم را تامین میکنند ، وی گفت ؛ تنوع زیستی در بین مرجانها بسیار زیاد است و این مرجانها در استان هرمزگان بسیار متنوع هستند.

میثم قاسمی افزود :
باید گونه های زیستی را در بانک ژن جمع آوری شود که این مهم از سال ۱۳۹۰ در استان هرمزگان در حال انجام است ، ایشان ادامه داد ؛ در استان هرمزگان ۲۱ منطقه حفاظت شده و تحت مدیریت داریم ، همچنین چهار تالاب بین الملی نیز در استان هرمزگان وجود دارد ، حفظ رودخانه های فصلی منتهی به این تالابها از اهداف مهم می باشد .
معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان بیان کرد ؛ آموزش های تنوع زیستی توسط موزه ، که سالیانه حدود ۵۰۰۰ نفر بازدید کننده از موزه زیست محیطی را شاهد هستیم . وی افزود ؛با همکاری دامپزشکی بیماریهای جانوران هم مورد پایش قرار گرفته است .
مهندس میثم قاسمی اظهار داشت ؛ در بخش نظارت و پایش در راستای عوامل آلاینده و مخرب زیست محیطی استان نیز اقدامات مناسبی در حال انجام است.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس