پ. خرداد ۱۸ام, ۱۴۰۲

میراثی ماندگار از پدر به پسر

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

بندرعباس – در این شرایط نابسامان اقتصادی که زندگی و امرار معاش برای مردم سخت است و همه در تلاش هستند تا بتوانند چرخه زندگی خویش را بچرخانند، تحریم های ظالمانه آمریکا و مستکبران، شرایط زندگی را سخت کرده و اگر چه شاید مردم قبل از تحریم ها شرایط معیشت بهتری داشتند و مقداری از پس انداز خود را وقف کار خیر می نمودند اما در حال حاضر بعلت شرایط بد اقتصادی و فشارهای مالی بدی که این تحریم ها بر جای گذاشته است برخی از مردم کمتر می توانند مال خود در راه خدا و برای کار نیک و خیر صرف کنند.
اما در این میان کسانی هستند که کار خیر و نیک با روح آنها درآمیخته و در خون آنها است و این نیکوکاری و باز کردن گره و مشکلات مردم از پدرانشان به آنها به ارث رسیده است و در خاندان آنها مورثی است، آنها در هر شرایطی به کار نیک و خدمت به مردم پرداخته و از صمیم قلب از این کار خداپسندانه احساس رضایتمندی دارند.

شیخ عبدالجلیل قاسمی یکی خیران بزرگ و مرد نیکوکاری است که از سال ۶۰ و در سن سی و پنج سالگی در کار خیر شرکت کرده است و در حال حاضر که حدود هفت دهه از عمر وی می گذرد هنوز هم به این کار خداپسندانه عشق می ورزد. شیخ قاسمی متولد روستای سوزا در جزیره قشم است و پدرش در سال های خیلی دور در جزیره قشم و در همین ده کدخدا و از بزرگان و ریش سفیدان آن منطقه و یکی از مردان نیکو کار و خیری بوده است که همیشه در تمام شرایط دست نیازمندان را گرفته و به دیگران یاری رسانیده است و این خصلت خوب و خدا پسندانه بعد از مرگ پدر همچو میراثی گرانبها به پسر رسیده است . شیخ عبدالجلیل قاسمی یکی از زیباترین و ماندگار ترین کارها را حتی بعد از مرگ ، کمک به مردم و سهیم بودن در کار خیر می داند، او کمک به مردم را بالاترین خدمت و ارزشمند ترین کار دانسته و دنیا را محل گذر می داند و اعتقاد وی بر این است که هر کسی در این دنیا هدفش فقط به رسیدن به مال و پول برای آسایش باشد هرگز به آن آرامش نخواهد رسید و بهتر است از مال خود به دیگران و برای انجام کار نیک ببخشیم که هم آرامش دنیا و آخرت نصیب ما می شود.
شیخ قاسمی مرد نیکوکار و خیری که نه تنها برای هرمزگان کارهای ارزنده ای انجام داده بلکه در سطح کشور نیز کارنامه خوبی از خود به جای گذاشته است که می توان به ساخت مدرسه در استان های ایلام و گیلان نیز اشاره کرد.
وی خدمات ارزنده ای برای استان هرمزگان انجام داده است از جمله ساخت حدود بیش از هشتاد مدرسه، ساخت سه مرکز بهداشتی و درمانی ، ساخت دانشگاه در میناب از جمله کارهای وی بوده است . کارهای دیگر او ، ساخت دو خوابگاه شبانه روزی دخترانه در جاسک و روستای گونمردان شهرستان سیریک بوده است که خوابگاه گونمردان با ظرفیت ۲۲۰ دانش آموز بوده است که این خوابگاه بدون مشارکت دولت احداث شده و تمام فعالیت و هزینه های تعلیم و آموزش این دانش آموزان را بر عهده دارد و همین دانش آموزان رتبه ی اول کشور را در مسابقات رباتیک و در مسابقات آسیایی بر سکوی سوم ایستادند.
یکی از کارهای خدا پسندانه وی راه اندازی منزل ایتام است که حدود ۴۰۰ نفر یتیم را تحت پوشش دارد.
یکی دیگر از کارهای ماندگار این خیر بزرگ در حوزه آبرسانی به مردم است که در سد سازی در رویدر و هم در شرق جاسک و سیریک نیز مشارکت داشته است.
شیخ قاسمی شرایط بد اقتصادی را فرصتی بهتر برای ساختن کشور می داند و اعتقاد دارد اگر مردم مقاومت کنند و به علم و دانش خود بیافزایند و هر کسی در حد توان خویش در کار خیر مشارکت کند می توانیم ایرانی آباد داشته باشیم و با کار خیر و نیک کردن هم این دنیا را خواهیم داشت و هم توشه ی آخرت پر باری نصیب ما خواهد شد.
اگر همه مردم مانند شیخ قاسمی بتوانند قسمت مال خود ،هر چند اندک و ناچیز صرف کار خیر و کمک به هم نوعان خویش کنند همین قطره قطره ها جمع می گردد وانگهی دریا می شود و پاداش این اعمال نیک در افزون شدن مال انسان و گره گشا بودن حل مشکلات، خود را نشان می دهد و توشه ای برای آخرت خویش خواهد بود و چه خوب است کار نیک کردن و بخشیدن مال خود و خیر بودن را به فرزندان خود بیاموزیم و به آنها یاد دهیم بخشش مال در راه رضای خداوند باعث افزونی مال انسان می شود.

رویا حسینی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *