چ. اردیبهشت ۲۲ام, ۱۴۰۰

نخستین سالیان سینما

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون:
رسانه سینما در میانه دهه ۱۸۹۰ پیدا شد،
در دورانی که ایالات متحده هنوز در راه توسعه و تبدیل به یکی از قدرت های استعماری جهان بود. جنگ بین آمریکا و اسپانیا به تسلط ایالات متحده بر پورتوریکو، فیلیپین، گوام، هاوایی، و بخشی از سوموا منجر شده بود و خود ایالت متحده هنوز در جریان شکل گیری بود؛ آیداهو،مونتانا،و داکوتای شمالی و جنوبی در سال ۱۸۸۹ به ایالات متحده پیوسته بودند و آریزونا و نیومکزیکو تا سال ۱۹۱۲ این کار را نکرد. در واپسین سال های سده نوزدهم صنایع راه آهن،نفت،تنباکو و سایر صنایع به سرعت گسترش می یافتند و در سال ۱۸۹۰ قانون ضد تراست شرمن به قصد محدود ساختن رشد انحصارها به تصویب رسید.
به دلیل شرایط سخت زندگی در اروپای جنوبی و شرقی، در سال های بعد از ۱۸۹۰
موج جدیدی از مهاجران اروپایی به سواحل آمریکا رسیدند. این مهاجران، که به زبان هایی جز انگلیسی سخن می گفتند و در جوامع بسته قومی در شهرهای بزرگ آمریکا زندگی می کردند،برای رسانه سینمای صامت که یک سرگرمی عمدتا دیداری بود تماشاگران پر شماری می توانستند باشند.
در نخستین دهه ی سده ی جدید، آمریکا تحت رئیس جمهوری تئودور روزولت، شاهد حرکت های ترقی خواهانه مهمی بود؛ جنبش هایی به منظور حق رأی به زنان،ممنوعیت کار کودکان، اعمال قوانین ضد تراست و به طور کلی حمایت از مصرف کننده، شکل گرفتند. اما این دوره ، دوره نژادپرستی خشونتبار هم بود؛ تعدادی بالای موارد لینچ کردن سیاهپوستان چهره آن را خدشه دار کرده است. ترقی خواهان آفریقایی_ آمریکایی در سال ۱۹۰۹ «اتحادیه ملی برای پیشرفت رنگین پوستان»
را تشکیل دادند.
گسترش آمریکا در زمانی روی می داد که قدرت های بزرگ اروپایی هر یک امپراطوری های پردامنه ای تشکیل داده و برای دستیابی به قدرت بیشتر در مناطق ناپایداری چون شبه جزایر بالکان و امپراطوری در حال انحطاط عثمانی وارد بازی رقابت پیچیده ای شده بودند. تنش هایی که بر سر چنین رقابت هایی به وجود می آمد به اضافه ی بی اعتمادی متقابل قدرت های بزرگ، بخصوص فرانسه و آلمان، به یکدیگر در آغاز جنگ جهانی نخست در سال ۱۹۱۴ انجامید. این رویارویی به تدریج کشورها را در همه نقاط کره زمین به جنک کشاند. ایالات متحده هم با وجود مخالفت مردمی گسترده در داخل، در سال ۱۹۱۷ وارد این مناقشه شد و بن بستی را که شکل گرفته بود شکست. توازن قوا به نفع فرانسه و انگلستان دگرگون و آلمان در سال ۱۹۱۸ تسلیم شد.
در طول سه دهه پیش از جنگ جهانی اول، سینما اختراع و از کسب و کار کوچک بازی های تفریحی به یک صنعت جهانی بدل شد. فیلم ها در ابتدا چون چشم اندازهای دیدنی متحرک و پدیده ای تازه و تماشایی پیدا شدند.
در اواخر دهه ۱۹۱۰ فیلم روایی بلند داشت جا پای خود را به عنوان اساس برنامه های سالن های سینما محکم می کرد.

ادامه دارد.

نوشته: دیوید بوردول،کریستین تامسون
ترجمه: روبرت صافاریان
انتخاب: سعید سیاهویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *