پ. آذر ۱۰ام, ۱۴۰۱

نگین پالایشی کشور همچنان می‌درخشد

1 دقیقه خوانده شده

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس در آستانه‌ی هفته‌ی دولت به تشریح اقدامات یک ساله‌ی این ابرپالایشگاه پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون، «محمدعلی دادور» ضمن گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر و تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته‌ی دولت، به تشریح اهم اقدامات ابرپالایشگاه ستاره خلیج فارس در یک سال گذشته پرداخت و گفت: اگر چه افزایش تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا شرایط ویژه‌ای را بر کشور حاکم کرد اما باز هم توانستیم با همت مدیران، مهندسان، کارگران و کارکنان این پالایشگاه و پشتیبانی ارکان مختلف نظام به‌ویژه مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اقدامات ماندگاری را در صنعت پالایشی کشور به یادگار بگذاریم.
اجرای طرح افزایش ظرفیت
وی به طرح «افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های سه فاز موجود» پالایشگاه به عنوان اصلی‌ترین طرح در حال اجرای مدت اخیر اشاره کرد و افزود: در آغاز سال ۹۸ با توجه به محدودیت‌های مالی و افزایش تحریم‌ها و مقرون‌به‌صرفه نبودن ساخت فیزیکی فاز چهار، توسعه نرم‌افزاری جایگزین توسعه فیزیکی شد و رسیدن به هدف با کمترین میزان اعتبارات به پیش رفت.
مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس تصریح کرد: با افزایش ظرفیت پالایشی در هر ۳ فاز از ۱۲۰ به ۱۸۰ هزار بشکه، تولید مورد انتظار از فاز ۴ در ۳ فاز موجود تقسیم و این اقدام سبب افزایش بهره‌وری و سودآوری شرکت، بالا بردن ذخایر استراتژیک بنزین و افزایش ایجاد فرصت‌های صادراتی شد.
وی افزود: در شرایط کنونی گام نخست طرح افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های فازهای سه‌گانه پالایشگاه تا حصول به ظرفیت ۴۵۰ هزار بشکه در روز با موفقیت انجام به توان داخلی ضامن موفقیت‌های روزافزون است پذیرفته و گام دوم آن نیز تا پایان سال اجرا خواهد شد.
ایجاد جهش تولید
دادور به تشریح میزان دریافت خوراک در پالایشگاه ستاره خلیج فارس پرداخت و بیان داشت: با تلاش شبانه روزی و همت والای مهندسان کارآزموده و کارگران ماهر این ابرپالایشگاه، مقدار خوراک دریافتی در سال ۹۸ به حدود ۱۴۰ میلیون بشکه رسید که این میزان نسبت به سال ۹۷، حدود ۱٫۷۵ برابر شد.
وی به روند تولید نیز اشاره کرد و افزود: تولید فرآورده استراتژیک بنزین نیز به بیش از ۱۳ میلیارد لیتر در سال ۱۳۹۸ رسید که در مقایسه با مقدار تولیدی سال ۹۷، رشد ۱٫۷۵ برابری را نشان می دهد، همچنین تولید هِوی‌اند (Heavy End) در سال گذشته به حدود پنج میلیارد لیتر و گاز مایع نیز به بیش از ۵۰۰ میلیون لیتر رسید تا شاهد افزایش قابل توجهی نیز در تولید این فرآورده‌ها باشیم.
تزریق حس خودباوری به تولیدکنندگان داخلی
مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس ایجاد حس خودباوری در تولیدکنندگان داخلی را یکی از دستاوردهای مهم این پالایشگاه دانست و گفت: ستاره خلیج فارس نماد اعتماد به توان داخلی و سردمدار نهضت پالایشگاه سازی ایرانی است و ما با برگزاری بیش از ۸۰ جلسه کمیسیون معاملات، ۸۵ جلسه کمیته فنی بازرگانی و درج قریب به ۱۰۰ آگهی مناقصه عمومی اعتماد خود را به تولیدکنندگان و تامین کنندگان داخلی اثبات کرده‌ایم تا ضمن افزایش شفافیت، شاهد شکوفایی بخش‌های دیگر صنعت ایران اسلامی باشیم.
حضور قدرتمند در بازارهای داخلی و جهانی
وی در ادامه به تشریح فعالیت‌های واحد فروش این شرکت پرداخت و بیان داشت: افزایش ۳۳۰ درصدی تعداد مشتریان، به دست آوردن نقشی تاثیرگذار در تعیین قیمت فرآورده در بورس انرژی کشور، افزایش ۲۶ برابری عرضه فرآورده در بورس و فروش ۷۰۰ هزار متریک تن از فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه که رشدی ۱۰٫۲ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۷ نشان می دهد، بیان‌گر حضور قدرتمند این شرکت در بازارهای داخلی و جهانی است.
بازگشت صد در صدی ارز صادراتی
دادور در ادامه اضافه کرد: کسب عنوان شرکت پیشرو در رفع تعهد ارزی در سیستم بانک مرکزی در سال ۱۳۹۸ و عرضه ۱۰۰درصد ارز حاصل از صادرات فرآورده‌های ویژه در سامانه نیما بار دیگر تعهد شرکت نفت ستاره خلیج فارس را نسبت به اقتصاد کشور به اثبات رساند.
اهم پروژه‌ها
وی ضمن بیان این که هم اکنون نیز اجرای پروژه‌های مختلف در راستای بهبود فرآیندها در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در جریان است، اظهار داشت: پروژه افزایش ظرفیت و رفع موانع برداشت، پروژه ایستگاه گاز شمالی، پروژه ایستگاه کال، پروژه گیت ورودی پالایشگاه و پروژه انبار مرکزی از جمله پروژه‌های در دست اجرای یک سال گذشته است.
مدیریت سبز

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس در ادامه تاکید کرد: در ماه‌های اخیر شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی،…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *