ج. آذر ۱۴ام, ۱۳۹۹

هرمزگان در روزهاتی آتی با یک دسته فراگیر ملخ گریبانگیر است

معاون استاندار در ستاد بحران؛
هرمزگان در روزهاتی آتی با یک دسته فراگیر ملخ گریبانگیر است/ نیازمند همیاری بسیج مردمی هستیم
معاون استاندار با اشاره به اینکه در سالجاری ریزش ملخ به صورت وسیع تری نسبت به سال گذشته خواهد بود، خواستار همیاری مردم، نیروهای داوطلب بسیج، کشاورزان، دهیاران و شوراها در مبارزه با آفت ملخ صحرائی جهت پاکسازی کامل آنها از اراضی استان شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ،رضا مدرس در جلسه استانی ستاد بحران با موضوع تهاجم ملخ صحرایی که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، فرمانداران و جمعی از مدیران استانی برگزار شد، بیان کرد: با همکاری فرماندارن و سازمان جهاد کشاورزی باید سه سطح جهت مبارزه با ملخ ،طراحی و ایجاد شود ؛ سطح یک که ریزش میدانی زیاد و حتما باید مبارزه میدانی انجام شود و سطح دو ریزش میدانی کم تر اما مبارزه میدانی خواهد داشت و معین سطح یک باید باشد و سطح سه نیز باید پشتوانه ای برای سطح یک و دو در زمینه لجستیک ، دستگاه های سم پاشی و مبارزه میدانی باشد و هماهنگی های لازم بین سطح یک و دو از طریق سطح سه صورت گیرد .

وی به پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی در خصوص رشد این ملخ ها در برخی مناطق استان اشاره و افزود: باتوجه به درپیش بودن گرمای هوا،هنوز مستندی وجود ندارد که گرما و شرایط اقلیمی میزان تخم ریزی آن ها را به حداقل برساند و خسارت ملخ ها را کاهش دهد ، طبق برآوردها از سوی سازمان جهاد کشاورزی در همین هفته و یا هفته آینده با یک دسته فراگیر ملخ در برخی نقاط استان مواجه هستیم.

معاون استاندار در ادامه خواستار پاکسازی کامل ملخ ها از اراضی استان شد و افزود: برای مبارزه و پاکسازی کامل ملخ ها، بایستی کشاورزان ،دهیارها،شوراهاو نیروهای داوطلب بسیج نیز به صحنه بیایند.

مدرس با اشاره به اینکه در سالجاری ریزش ملخ به صورت وسیع تری نسبت به سال گذشته خواهد بود، تصریح کرد: فرمانداران تمامی تجهیزات لجستیک و دستگاه های مرتبط با سم پاشی که در این خصوص در شهرستان مربوط به خودشان است را شناسایی کرده و چنانچه در این زمینه کمبودی وجود دارد به ستاد مدیریت بحران اعلام کنند.

وی خاطرنشان ساخت: در شهرستان های بستک، بندرلنگه، سیریک، جاسک وبخشی از پارسیان میزان ریزش دسته جات به صورت وسیع گزارش شده است.

این مسوول در پایان با بیان اینکه بایستی امکان تخم ریزی ملخ ها را در استان از بین ببریم، ابراز داشت: هر ملخ به تنهایی می تواند حدود ۲۰۰ ملخ دیگر تولید کند که این خود اهمیت مبارزه با تخم ریزی ملخ ها را نشان می دهد .

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس