د. خرداد ۸ام, ۱۴۰۲

هر هرمزگانی یک مهارت

1 دقیقه خوانده شده


ششم مردادماه مصادف با «روز ملی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای» است
سال‌‏‌ها از تدوین نظری سرمایه انسانی می‌‌‏گذرد. در این مدت، نقش و اهمیت آموزش‌‏های فنی و حرفه‌‏ای در توسعه اقتصادی نزد کشورهای توسعه‌‏یافته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه، شناخته شده است؛ به‌‏گونه‌‏ای‌‏که بسیاری از کشور‌ها برای ایجاد تحول در توسعه اقتصادی به‌‏عنوان پیش‏‌زمینه و اولین گام، اقدام به اصلاح نظام آموزش فنی و حرفه‌‏ای خود و سرمایه‌‏گذاری در آن می‌‏‌نمایند. آموزش‌های فنی و حرفه‌‏ای، آموزش‌‏هایی هستند که انتظار می‌‌‏رود دانش‌‏آموختگان آن در زمان ورود به دنیای کار از سازگاری نسبی در مقایسه با دانش‌‏آموختگان رشته‌‏های نظری برخوردار باشند. به‌عبارت دیگر، این دانش‏‌آموختگان باید توانایی لازم را برای اشتغال داشته باشند. نیروی انسانی در اثر تربیت و آموزش می‌‌‏تواند نگرش، دانش و مهارت لازم را به‌‏دست آورد.

?خانم مهندس اسماء کریمی مدیرکل اداره فنی حرفه ای استان هرمزگان در نشست خبری به مناسبت ششم مرداد ماه ” روز ملی آموزشهای فنی حرفه ای بیان کرد : موضوع مهارت در کشور بسیار مهم است ، متاسفانه یک چالش مهم در کشور بانام فقر مهارتی وجود دارد ، بازار کار یک بازار مهارت محور است ، لذا در تلاش هستیم که شعار ؛ هر هرمزگانی یک مهارت را جامع عمل بپوشانیم
، با افتتاحات آموزشگاه ها و مشارکت با بخش خصوصی در حال افزایش مهارت در جامعه هستیم ،

خانم کریمی افزود : در زندانها نیز به زندانها نیز از آموزش مهارت به زندانیان غافل نشدیم ، چرا معتقد هستیم زندانیان بعد از آزادی باید با مهارت آموزی وارد بازار کار شوند.

وی خاطرنشان کرد : در ۱۱ مرکز آموزش فنی حرفه ای ثابت و ۱۵۷ مرکز آزاد ، ۱۰ مرکز در پادگانها و ۷ مرکز در زندانها در حال آموزش مهارت به علاقمندان هستند .

مدیرکل اداره فنی حرفه ای استان هرمزگان گفت : در حدود شش هزار نوع آموزش در قالب کشاورزی ، صنعت و هنر به مهارت جویان آموزش داده میشود ، یکی از وظیفه های ما تعیین صلاحیت افراد است و مهارت آموختگان میتوانند وارد بازار کار شوند
در سال گذشته حدود چهل هزار نفر در کارگاهای دولتی و خصوصی کسب مهارت نموده اند .

ایشان اظهارداشت : طرح مهارت آموزی در محیط کار ، طرح آموزشی سربازان ، طرح آموزشی زنان سرپرست خانوار ، طرح آموزشی معتادینی که ترک کرده اند و چندین طرح های دیگر در راستای توسعه استان در حال انجام است ، طرح مهارت اندوزی در محیط کار برای مهارت جویان بسیار مناسب است .

این مقام مسئول افزود: طبق دستورات مقام معظم رهبری مقرر شد در پادگانها نیز به سربازان مهارتهایی آموزش داده شود که بعد از ترخیص از سربازی با مهارت و حرفه وارد جامعه و بازار کار شوند
با توجه به اینکه ۳۰% جمعیت در حاشیه ها زندگی میکنند با کمک دیگر ارگانها افرادی را شناسایی کردیم و حدود ۷۰۰ نفر از بانوان سرپرست خانوار را تحت آموزش قرار دادیم ، و خوشبختانه این طرح یکی از طرحهای موفق بوده است ‌.

اسماء کریمی تصریح کرد : ارتقاع مهارت شاغلین در صنایع استان یکی دیگر از اقدامات خوب سازمان فنی حرفه ای بوده ، ضمن آنکه به زودی شاهد احداث کارگاهای آموزشی در مجتمع کشتی سازی و پترو صنعت گامبرون خواهیم بود .

کریمی گفت : خوشبختانه در دانشگاههای استان نیز توانستیم با احداث کارگاه های آموزشی مهارت های عملی را نیز به دانشجویان آموزش دهیم و این اقدام نیز بسیار مورد استقبال واقع شده است ، و دانشجویان میتوانند علاوه بر کسب علم بصورت تئوری در شاخه های عملی نیز مهارت آموزی کنند .

مدیرکل اداره فنی حرفه ای استان هرمزگان : مراکز دولتی بصورت رایگان در خدمت علاقمندان می باشد بحث آموزش مهارت در بین روستاییان یکی از اقدامات موثر و حائز اهمیت بوده است و آمادگی این را داریم که در رشته هایی که مورد نیاز روستاییان است کارگاه آموزشی برگزار کنیم .

وی ادامه داد : در سال ۱۳۹۷ یکی از ساختمانهای مازاد اداره کل را با کمک بخش خصوصی به کارگاه آموزشی تبدیل کرده ایم ، در مناطق محروم و جزایر دور فعالیت های خودمان را گسترش دهیم ، مخصوصا در منطقه بشاگرد نیز کارگاه های آموزشی بصورت رایگان به علاقمندان خدمات خواهند داد و شایان ذکر است این طرح با خیرین اصفهانی شروع به کار کرده است .

اسماء کریمی بیان کرد : در راستای تعامل با شرکای اجتماعی توانستیم در جزیره لارک برنامه های آموزشی مناسبی را در این منطقه برحسب نیاز کاری که عمدا” گردشگری است آغاز به کار کرده است ، سفارش محور کردن آموزش نیز یکی از مسائل مهم است که ما نیز بتوانیم برنامه های آموزشیمان را برطبق نیاز منطقه تدوین و طبقه بندی کنیم . چرا که نیاز مهارت در هرکجای کشور مختلف است.

این مقام مسئول گفت : مرکز مشاوره و رهگیری اشتغال اداره کل فنی حرفه ای وظیفه مشاوره مهارت جویان را دارد و باید اعلام کنم ؛ در سال گذشته بیش از ۴۲% از مهارت آموختگان جذب بازار کار شوند.

کریمی افزود : برای اولین بار در استان هرمزگان در المپیاد مهارت در رشته شبکه توانستیم کسب مقام داشته باشیم و پارسا یوسفی از هرمزگان ، تنها نماینده ایران در مسابقات جهانی روسیه خواهد بود و این مهم برای استان هرمزگان بسیار حائز اهمیت است

وی گفت : برپایی نمایشگاه ها در شهرستانها ، دوره های کوتاه مدت در ادارات و مساجد از جمله برنامه های هفته فنی حرفه ای خواهد بود .

بابک پارسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *