پ. خرداد ۱۸ام, ۱۴۰۲

همایش روز جهانی حفاظت از اکوسیستم مانگرو در شهر ستان بندرخمیر

1 دقیقه خوانده شده

این همایش به مناسبت ۲۶جولای به مناسبت روز جهانی حفاظت از اکوسسیستم مانگرو با حضور متخصصین وجوامع محلی در شهر تالابی خمیر برگزار شد
به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون: همایش روز جهانی حفاظت از اکوسیستم مانگرو با حضور متخصصین حوزه اکوسیستم مانگرو ، اساتید دانشگاه ، رئیس اداره دریایی و رئیس اداره آموزش و پژوهش محیط زیست هرمزگان ، سایر نمایندگان دستگاههای مرتبط و علاقمندان حوزه تالاب ، توسط مرکز اقیانوس شناسی استان و همکاری شهرداری بندرخمیر برگزار شد.
این همایش، در جهت افزایش آگاهی عمومی و علمی جامعه و مسئولین در خصوص این منابع ارزشمند زیست محیطی برگزارشد. که از جمله می توان تاثیرات آن را برای جوامع محلی بندرخمیرکه در مسیر ثبت جهانی شهر تالابی می باشد اشاره کرد .
گفتنی است :
۶درصد از کره زمین دارای تالاب را در ۱۷۰کشور به خوداختصاص داده است . در کشورما ۳۶ تالاب بین المللی با ۲۵ عنوان ثبت شده است که ازاین میان در استان هرمزگان ۴ تالاب بین المللی به نام های خورخوران ، شیدور ، رود دلتای حرا- رود گز ، رود شور، شیرین میناب می باشد که البته یک تالاب دیگر (گابریک و جاسک شرقی، غربی ) در حال ثبت می باشد . مساحت های این تالاب برابر با ۲۰۹هزار هکتار می باشد که ۱۴درصد از مساحت تالاب های کشورمی باشد . استان هرمزگان از نظر تعداد تالاب های ساحلی رتبه اول در کشور دارامی باشد و تالاب بین المللی خورخوران در میان تالاب های ساحلی کشور ازنظر مساحت در جایگاه دوم بعداز تالاب شادگان در خوزستان قرار دارد.
۶درصد از کره زمین دارای تالاب را در ۱۷۰کشور به خوداختصاص داده است . در کشورما ۳۶ تالاب بین المللی با ۲۵ عنوان ثبت شده است که ازاین میان در استان هرمزگان ۴ تالاب بین المللی به نام های خورخوران ، شیدور ، رود دلتای حرا- رود گز ، رود شور، شیرین میناب می باشد که البته یک تالاب دیگر (گابریک و جاسک شرقی، غربی ) در حال ثبت می باشد . مساحت های این تالاب برابر با ۲۰۹هزار هکتار می باشد که ۱۴درصد از مساحت تالاب های کشورمی باشد . استان ما از نظر تعداد تالاب های ساحلی رتبه اول در کشور دارامی باشد و تالاب بین المللی خورخوران در میان تالاب های ساحلی کشور ازنظر مساحت در جایگاه دوم بعداز تالاب شادگان در خوزستان قرار دارد. تالاب بین المللی خورخوران بزرگترین تالاب استان هرمزگان که ۵۰درصد مساحت تالاب های استان را به خود اختصاص داده است. در واقع با مساحتی نزدیک به ۱۰۲هزار هکتار در میان شهر خمیر و جزیره قشم می باشد .
در اهمیت وابستگی معیشت جوامع محلی نسبت به تالاب ها ، باید گفت در استان هرمزگان تالاب بین المللی خورخوران قالب بر ۲۳ روستا ( ، تالاب بین المللی شیدور ۵الی ۶ روستا ، تالاب بین الملی رودگز- رود حرا ۱۴روستا و تالاب بین المللی رو شور و شیرین بالغ بر ۱۱ روستا را در حاشیه خود بیشترین مراکز جمعیتی را دربرگرفته اند که مسئله حفاظت از آن با توجه به قرار گرفتن ۳۵ درصد خط ساحلی استان در مناطق چهار گانه محیط زیست ، همراهی ، تامل جوامع و سایر دستگاه ها در امر معیشت پایدار و حفاظت را دوچندان بیشتر از گذشته می طلبد .
در پایان این همایش پرسش و پاسخ فی مابین مسئولین و جوامع محلی برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *