ج. اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۹

همایش روز جهانی محیط زیست

1 دقیقه خوانده شده

این مراسم با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری ،مدیر کل محیط زیست هرمزگان ، مدیر عامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس ، و مدیران استانی ،  اعضای شورای شهر بندرعباس ، مدیر عامل های صنایع و فعالان محیط زیست در سالن شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس برگزار شد 

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

در ابتدا مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس، از تولید بنزین با نیم درصد ppm گوگرد با استاندارد بالاتر از بنزین یورو ۵ خبرداد.

محمدعلی دادور ظهر امروز در همایش بزرگداشت روز جهانی محیط زیست اظهار داشت: پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان و پالایشگاهی بسیار پویا است که از زمان راه‌اندازی و بهره‌برداری، پویایی خود را حفظ می‌کند.

وی ادامه داد: این پالایشگاه، در حال حاضر ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی را باید از عسلویه بگیرد و در اینجا پالایش کند و در حال حاضر پالایش حدود ۴۰۰ هزار بشکه در این پالایشگاه انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس افزود: این پالایشگاه بالغ بر ۴۳ میلیون لیتر بنزین، ۱۴ میلیون لیتر نفت و گاز و ۱۵۰۰ تن گاز مایع تولید می‌کند و در کشور ایران، شرکتی نیست که در این حد و اندازه تولید داشته باشد و هم اکنون ۵۵ تا ۶۰ درصد سوخت کشور در استان هرمزگان تولید می‌شود.

دادور گفت: از آنجایی که همه پالایشگاه‌های هرمزگان تحت مدیریت شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی هستند، باید یکی از الزمات hsc را رعایت کنند و واقعیت امر این است که از روزی که این پالایشگاه در این استان راه‌اندازی شده است، کارهای بسیاری را در حوزه محیط زیست انجام داده است؛ حدود ۷۰ هکتار فضای سبز ایجاد کرده و در حوزه مسؤولیت‌های اجتماعی در حال ساخت بیمارستان ۲۷۰ تختخوابی در مجموعه بیمارستان شهید محمدی بندرعباس هستیم.

وی بیان کرد: ما وظیفه داریم سوخت پاک کشور را تامین کنیم و گوگرد یورو۴ ۵۰ppm و گوگرد یورو۵ ، ۱۰ppm است  اما ما در پالایشگاه نفت خلیج فارس بنزینی با نیم ppm گوگرد تولید می‌کنیم  و استانداردمان از یورو ۵ هم بالاتر است.

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اشاره به میزان استانداردهای فراورده‌های تولیدی در استان گفت: فراورده‌هایی که در استان هرمزگان تولید می‌شود موجب افتخار همگان است و این پالایشگاه علاوه بر اینکه بنزین تولید می‌کند خوراک پتروشیمی‌ها را هم تامین می‌کند پتروشیمی تبریز، اراک  و اخیرا اصفهان و ماهشهر خوراکشان را از طریق نفت ستاره خلیج فارس تامین می‌کنند.

دادور خاطرنشان کرد: در راستای التزام عملی این پالایشگاه به حفظ محیط زیست یک سری فرآیندهایی را تعریف کرده‌ایم و هدف اصلی‌مان خدمت به استان و مردم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان، از تدوین طرح مدیریت جامع تالاب خبر داد و گفت: در این طرح معیشت افراد کنار تالاب و مسئله حفاظت تالاب‌ها در نظر گرفته شده است.

حبیب مسیحی تازیانی ظهر امروز در همایش بزرگداشت روز جهانی محیط زیست اظهار داشت: هرمزگان یکی از استان‌های است که دارای دو اکوسیستم خشکی و دریا بوده و جزو ۷ استان کشور است که این اکوسیستم پهناور و وسیع را داراست.

وی ادامه داد: در استان هرمزگان از ذخایر ژنتیکی گوناگونی برخوردار هستیم که در دریا گونه‌هایی مانند آب‌سنگ‌ها، لاک پشت‌های دریاییِ در معرض انقراض، دلفین‌ها و پستانداران دریایی که در فهرست قرمز جهانی هستند و مواردی مثل ماهی آفانیوس که بی‌نظیر است و بانک ژن این ماهی در گنو است، پرندگان شکاری منحصر به فرد، خرس سیاه بلوچی که شاخص زیستی استان هرمزگان است و سایر گونه ها که در اینجا یافت می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان افزود: منابع غنیِ تنوع زیستی و چشم‌اندازهای بی‌بدیل اکوتوریستی را در سواحل به طول بیش از ۲ هزار و۲۰۰ کیلومتر داریم که این مسئله توانایی استان برای مباحث توریستی را زیاد کرده است و جزایر ۱۴گانه را داریم که هر کدام اکوسیستم خاص و منحصر به خود را دارد؛ همچنین حدود ۲۱ منطقه تحت مدیریت را داریم که دو تا از آن ها مشترک با استان‌های بوشهر و فارس است و بالغ بر ۹۰۰ هزار هکتار و ۱۲ درصد کل استان است که تحت مدیریت حفاظت محیط زیست است.

مسیحی تازیانی بیان کرد: دو ذخیره زیست کره در استان داریم که قابلیت‌های خاصی دارند و بانک ژن استان هستند و این مسئله استان را منحصر به فرد کرده است که دو بانک ژن هم دریایی و هم در خشکی در گنو و حرا در استان وجود دارد و از مجموع ۲۵ تالاب کشوری ۴ تالاب بین المللی را در استان هرمزگان داریم که حدود ۱۶ درصد کل تالاب‌های کشور را در بر می‌گیرد و شاید بعد از خوزستان دومین تالاب های دریایی را در این منطقه داریم ولی از لحاظ تنوع اکوسیستمی در حوزه ی دریا منحصر به فرد ترین تالاب‌ها را در جنوب کشور داریم.

وی اظهار داشت: برگزاری مراسم روز جهانی تالاب‌ها، شروع ثبت شهر بندر خمیر بعنوان اولین شهر تالابی بین‌المللی ایران آغاز شده است و اقداماتی هم شهرداری بندرخمیر با کمک محیط زیست استان انجام می‌دهد، طرح مدیریت جامع تالاب را در تالاب‌های اطراف رود شیرین و شور میناب را به اتمام رساندیم و پیگیر آن هستیم که در شورای برنامه ریزی استان به تصویب برسانیم، که در آن هم معیشت افراد پیش بینی شده و هم برنامه‌های حفاظتی از تالاب‌ها در نظر گرفته شده است.

 افزود: استاندارد جهانی حوزه مسوولیت هر محیطبان ۲هزار هکتار و میانگین کشوری آن هشت هزار هکتار است اما هر محیطبان در هرمزگان مسوولیت ۲۰ هزار هکتار اراضی حفاظت شده را بر عهده دارد.

وی با اشاره به ویژگی های زیست محیطی استان اظهار داشت: ۹۰۰ هزار هکتار درقالب ۲۱ منطقه، تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان است که ۱۲ درصد مساحت استان را تشکیل می دهد.

مسیحی تازیانی از نزدیک شدن پساب خروجی تصفیه خانه ها به استانداردهای محیط زیست طی یک سال گذشته خبرداد و تصریح کرد: رسیدن به استانداردهای شاخص، نیازمند عزم جدی شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان میزان آب استحصالی صنایع از دریا را ۵۰ میلیون مترمکعب اعلام و اضافه کرد: صدور مجوز آب شیرین کن برای صنایع غرب استان نیز محدود شده تا صنایع ملزم به خرید پساب شهری شوند.

وی با اشاره به استقرار آب شیرین کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی در غرب بندرعباس هشدار داد: آب برگشتی صنایع به دریا باید استاندارد باشد تا آب خروجی آب شیرین کن ۱۰۰ هزار متر مکعبی که بخشی از آب شرب مردم بندرعباس را تامین می کند، دچار مشکل نشود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس