ج. اردیبهشت ۳ام, ۱۴۰۰

همتی: وضعیت ارزی خیلی خوب است

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری تسنیم: عبدالناصر همتی در سومین گفت وگوی تلویزیونی خود با حضور در برنامه تیتر امشب، به تشریح اقدامات ۶ ماهه بانک مرکزی و تازه ترین برنامه های این بانک در حوزه پول و ارز پرداخت.

گفتنی است، همزمان با اعلام زمان گفت وگوی تلویزیونی رئیس کل بانک مرکزی، بازاری ها و کانال های تلگرامی به پیش بینی اظهارات همتی و تاثیر آن در بازار پرداختند! نکته مهم اما اهمیت سخنان همتی در بازار ارز است که تمام کانال های تلگرامی هم به آن اذعان داشتند.

مهم ترین بخش های این مصاحبه را در ادامه می خوانید:

* رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: ایجاد ثبات اقتصادی و آرامش نسبی در بازارهای پول و ارز مهمترین دستاورد ۶ ماه گذشته بوده است.

* همتی در پاسخ به این سوال که برخی هنوز معتقدند وضعیت اقتصادی خوب نیست و از آینده ارز نگران هستند، نظر شما چیست؟ گفت: خیلی ها از وضعیت اطلاع ندارند؛ شرایط خاصی است که لزومی هم ندارد تمام اطلاعات را بگوییم که در اختیار دشمن هم قرار بگیرد.

* این مقام مسئول در بانک مرکزی تاکید کرد: تا الان به هر قولی که دادم عمل کردم. الان وضعیت ارزی خیلی خوب است و اصلا مشکلی در این زمینه نداریم، کنترل کامل در بازار ارز داریم.

* وی در همین ارتباط تصریح کرد: پیش بینی ما برای یک یا دو ماه نیست بلکه برای میان مدت و حداقل یک تا دو سال است. اگر اطلاع رسانی نمی کنیم برخی از موارد را بخاطر مصالح کشور است.

* همتی گفت: در یک مقاطعی مشکلاتی پیش آمد و ما هم قبول داریم ولی الان به تدریج این مشکلات حل شده و فرایند اجرایی روانتر شده است. مشکلاتی بخاطر درآمدهای نفتی رخ داد ولی به این مفهوم نیست که مشکلات ارزی داریم؛ ما نیاز ارزی نداریم؛ برای درآمدهای صادارتی به منظور تامین ریالی بودجه تکیه خواهیم کرد.

* همتی درباره محدودیت تراکنش های کارتخوان های فروشگاهی گفت: من مرداد و شهریور دو ماه خیلی سختی را داشتم؛ در این دو ماه خواب درست و حسابی نداشتم؛ فکر می کردم حمله ای به مردم عزیز کشورمان شده و نباید اجازه دهیم که پول ملی ارزش خود را از دست دهد. در آن زمان به این نتیجه رسیدم که سفته بازی از مسیر ریال به ارز حمله می کرد. این فرایند را از دو مسیر تراکنش های کارتی و چک های تضمینی کنترل کردیم.

* همتی اظهارات منتقدان مبنی براینکه رئیس کل بانک مرکزی فقط روی ارز تمرکز کرده و از سایر مسائل پولی و بانکی غافل است را رد کرد و گفت: من خیلی کم صحبت می کنم و دلیل نمیدانم همه چیز را بگویم. درحالی که در بانک مرکزی تیم های کارشناسی برای اصلاح نظام بانکی شکل گرفته و بررسی های زیادی در این حوزه داریم.

* این مقام مسئول در بانک مرکزی با بیان اینکه فساد و رانت در کشور خیلی زیاد است، تصریح کرد: برای برخورد با این وضعیت باید همه متحد باشند؛ این رانت ها و فسادها مردم را بدبین می کند. خیلی ها ارز گرفتند و برنگرداندند. یکی از مشکلاتی که احساس می کنم در مقابل مردم جوابی نداریم بگوییم این است که چطور این فساد را ریشه کن کنیم!

* وی درباره رانت ناشی از ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: بررسی آماری نشان میدهد که اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت نمی شد تورم بسیاری شدیدی داشتیم ولی به دلیل عدم نظارت و ضعف های بزرگ این حوزه، کالاها با قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مصرف کننده نرسید درحالی که در دولت تلاش می کنیم این سیستم را اصلاح کنیم.

* رئیس کل بانک مرکزی درباره برنامه این بانک برای سپرده ریالی مبتنی بر ارز اینطور توضیح داد که اگر مردم می خواهند ارز بخرند و نگه دارند، می توانند به جای خرید فیزیکی، به افتتاح سپرده ریالی مبتنی بر ارز اقدام کنند و براساس نوسانات بازار ارز سود و زیان بگیرند.

* همتی درباره کانال ارتباطی ایران و اروپا اظهار داشت: اروپایی ها از نظر فنی مشکل دارند و می گویند هر چه بگذاریم امریکا دوباره تحریم می کند؛ البته ما تمام سیاست های خودمان را بدون توجه به چرخه مالی اروپا تدوین کرده ایم. اما احساس می کنم اروپایی ها برای حیثیت خودشان هم شده در آینده نزدیک کاری بکنند؛ اگر بکنند استقبال می کنیم و نکنند هم ما برنامه ریزی های خودمان را کردیم و کارمان را پیش می بریم.

* وی همچنین در خصوص برنامه بانک مرکزی برای کنترل تورم و در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر انتظار ابر تورم برای ایران، گفت: افرادی که منتظر ابر تورم بودند فکر می کردند ارز خیلی صعود می کند و نقدینگی رشد چشم گیری داشته باشد درحالی که اصلاً اینطور نبود.

* خیلی ها می گفتند اضافه برداشت های سیستم بانکی بیداد می کند درحالی که روزی که من تحویل گرفتم ۵۵ هزار میلیارد تومان بود و الان ۵۰ هزار میلیارد تومان است. دوستان توجه نمی کردند که تورم ناشی از شوک عرضه بود و نباید سود بانکی را بالا می بردیم. ما تمام این مسائل را دیده ایم. اینطور نیست که تنهایی تصمیم بگیرم.

* رئیس کل بانک مرکزی به شایعات درباره بانک های کشور اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی با تدبیر به موقع خود این شایعات را خنثی می کند و اجازه نمیدهد ضد انقلاب به اهداف خود برسد.

* همتی در پایان خطاب به مردم گفت: به مردم عزیز این نکته را عرض کنم که حرفی را نمی زنم که نتوانم اجرا کنم و حرفی را نمیزنم که واقعیت نداشته باشد؛ بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است و مشکلی نداریم؛ این دوره هم می گذرد؛ مردم به حرف های بی پایه گوش ندهند. ملت بزرگ ایران از این آزمایش هم سربلند بیرون می آیند.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *