س. مرداد ۲۱ام, ۱۳۹۹

همزمان با” روز بدون پلاستیک” در بندر شهید رجایی صورت گرفت؛

1 دقیقه خوانده شده

توزیع کیسه های پارچه ای در بنادر و شهرکهای مسکونی / تاکید برلزوم مدیریت استفاده ازاقلام بهداشتی و مراقبتی  پلاستیکی در روزهای کرونایی/ حمایت از واحدهای تولیدی استان  که اقلام سازگاربامحیط زیست عرضه می نمایند

همزمان با ۲۱ تیر ماهروز بدون پلاستیکمرکز HSE اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در برنامهای حمایتی، نسبت به توزیع اقلام بهداشتی و محافظتی پیشگیری از انتشار بیماری کرونا در بسته ها و کیسه های پارچه ای (جایگزین کیسه های پلاستیکی ) به عنوان گزینه ای سازگار با محیط زیست اقدام کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، این برنامه  با هدف کمک به حفاظت از محیط زیست دریایی و بندری، ارتقاء آگاهی عمومی در خصوص مخاطرات و مضرات مربوط به مصرف کیسه های پلاستیکی و تاثیر آن بر طبیعت و همچنین تشویق جامعه دریایی و بندری استان مبنی برمنع استفاده از کیسه های پلاستیکی به عنوان عنصری مخرب محیط زیست اجرا شد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در حاشیه این مراسم با بیان اینکه حفاظت از محيط زيست، وظيفهاي شرعي و قانوني و جز مسئولیت های اجتماعی همگان است، اظهارداشت: رشد تكنولوژي پيشرفته امروزي اگر چه باعث دستاوردها و فوايد سرشاري است، اما ارمغان جديدي را نيز به نام آلودگي محيط به همراه داشته و اگر قرار باشد روند آلودهسازي همچنان به شكل امروزي آن يا حتي شديدتر ادامه يابد، مسلما در فاصله زماني كوتاهي بشر بايد منتظر وضعيتي ناگوار براي خود و بسياري ديگر از موجودات زنده باشد.

عفیفی پور آلودگی ناشی از پلاستیک را براساس نظر متخصصان محیط زیست یک فاجعه جهانی ساخت بشر دانست و افزود: پلاستیک با توجه به ماندگاری بالا در طبیعت علاوه بر اینکه اثرات مخرب بر موجودات زنده و طبیعت دارد با انتشار ذرات سمی، سلامت انسان را نیز تهدید می کند .

این مقام مسئول با تاکید بر این موضوع که شیوع ویروس کرونا و مقتضیات مقابله با این ویروس، استفاده از تجهیزات محافظت شخصی ازجنس پلاستیکی و کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف را با افزایش قابل توجهی روبرو ساخته تصریح کرد: این امر باعث شده که حجم زیادی زباله  غیر بازیافت از این جنس تولید شود که این موضوع خود عواقب منفی وجبران ناپذیری را متوجه محیط زیست می نماید .

وی افزود: این دغدغه باعث شدکه در این روزهای بحرانی برای منع استفاده از کیسه های پلاستیکی اقدامی عاجل صورت پذیرد .

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی توزیع اقلام بهداشتی وحفاظتی با استفاده از کیسه های پارچه ای جایگزین کیسه های پلاستیکی، خرید و توزیع دستکش های حفاظتی چند بار مصرف برای پرسنل عملیاتی و جایگزینی آن با دستکش های یکبار مصرف، برنامه توزیع کیسه های پارچه ای مخصوص خرید جایگزین پلاستیک در نانوایی ها و مراکز خرید بنادر و شهرکهای مسکونی را از اقداماتی قلمداد کرد که همزمان با روز بدون پلاستیک در دستور کار قرار گرفته است .

وی افزود: چند سال است که در رستوران های این اداره کل از ظروف گیاهی و آلومینیومی بیرون بر جایگزین ظروف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده می شود و نظارت بر آن توسط مرکزHSE  بندر به شکل مداوم انجام  می شود .

عفیفی پور بر لزوم تعمیم و اشاعه این اقدامات در اماکن ارائه دهنده خدمت در شهرکهای مسکونی نیز تاکید کرد و گفت: بايد با استفاده از تمام امكانات، به فرهنگسازي احترام به محيط زيست پرداخت و آن را نهادينه كرد.

وی ادامه داد: از این رو تهیه کیسه های پارچه ای با هدف جایگزینی با نایلون های پلاستیکی در شهرکهای مسکونی نیز در دست اقدام است تا ضمن اینکه اشاعه فرهنگ صیانت از محیط زیست را در بین خانواده ها گسترش دهیم بتوانیم از کارگاه های کوچک تولیدی استان که مبادرت به تولید کیسه های پارچه ای  با بهره گیری از المانهای بومی، محلی می نمایند و محصولاتی سازگار با محیط زیست را عرضه می کنند حمایت کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان به پاکسازی دریا از ضایعات پلاستیکی و سایر پسماندها به عنوان یکی دیگر از اقدامات جاری این اداره کل در حوزه تحت نظارت اشاره کرد و گفت: اختصاص یک دستگاه شناور در بنادر به این امر به عنوان  رسالت های کاری  در راستای حفاظت از محیط زیست دریایی استان به شکل مداوم در حال انجام است .

عفیفی پور خاطر نشان کرد: هريك از ما علاوه بر وظيفهاي كه در قبال سلامت خود داريم، در برابر سلامت جامعه نيز مسئول هستیم به همين دليل بايد در زمينه حفاظت ازمحيط زيست، فوقالعاده حساس و دقيق عمل كنيم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در پایان گفت: نبايد از اين نكته نيز غفلت کرد كه نسلهاي آينده هم حق دارند از زيباييها و مزاياي مادي و معنوي منابع طبيعي و زيستمحيطي بهرهمند شوند.

وی ابراز امیدواری کرد: با استفاده صحيح از منابع طبيعي، زمينه بهره مندی نسلهاي آينده از اين منابع حياتي و خدادادي نیز فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس