س. خرداد ۹ام, ۱۴۰۲

وظیفه مهم هیئت های مذهبی ترویج سیره زندگانی و آرمان‌های اهل بیت(ع) و گسترش ارزشهای قرآنی است

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: یکی از وظایف مهم هیئت های مذهبی اطلاع‌رسانی در جهت گسترش ارزش‌های قرآنی و آرمان‌های اهل بیت(ع) است.

دکتر عباس میرزاد در گردهمایی هیئتهای مذهبی، مداحان و شعرای آئینی با موضوع محرم، فرصت ها و تهدیدها، اظهار کرد: کار مداحان ارزشمند و مهم است و مداحان مورد عنایت خداوند و اهل بیت(ع) قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف هیئت های مذهبی اتصال مطلوب منطق و عاطفه است، افزود:  هیئت های مذهبی باید میان «شور» و «شعور» حسینی ارتباط برقرار کنند، نباید در هیئت های مذهبی شور در مقابل شعور یا شعور در مقابل شور قرار گیرد، بلکه در عزاداری ها باید پیوند عاطفه و منطق عزاداران را تقویت کرد‌.

میرزاد اظهار کرد:  علما و بزرگان دین در سخنرانی ها ، مداحی ها ، روضه و اشعار آیینی بر ارائه مطالب مستند، منطقی و به دور از خرافه تأکید دارند، زیرا اشکی که بر اساس داستان‌ سرایی‌های بیهوده و بی‌محتوا جاری شود به عمق قلب نفوذ نمی‌کند و در نهایت به معرفتی نسبت به امام حسین(ع) و آرمان‌هایش نیز منجر نمی‌شود.

وی تصریح کرد: منبر و سخنرانی، کلاس درسی برای افزایش بصیرت و نه صرفا فرصتی برای غلیان احساسات است، در عین اینکه ریختن اشک و به اوج رسیدن احساسات در عزای امام حسین(ع) دارای ارزش است اما آگاهی و معرفتی که منجر به بروز این احساسات پاک می‌شود از اهمیت بیشتری برخوردار است.

میرزاد با بیان اینکه هیئت مذهبی مطلوب، سیاسی و نه سیاست‌زده، نه بی‌تفاوت به سیاست است بیان کرد: هیئت مذهبی و مجلس عزاداری امام حسین(ع) فی‌نفسه سیاسی است، اما سیاستی که اهل بیت(ع) و خود امام حسین (ع) آن را تعریف و تبیین می‌کنند. سیاستی که منطبق بر قرآن و سیره پیامبر (ص) بوده ، سیاستی که به حقوق مردم توجه داشته، در مقابل ظلم سر خم نکرده و به دنبال اعتلا و حاکم ساختن ارزش‌های الهی است.

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان افزود: در چنین سیاستی جناح، گروه، قبیله، نسب و رتبه جایگاهی ندارد و هرکسی که معتقد به این اصول و مبانی باشد، از هر گرایش سیاسی و فکری، در جرگه یاران امام قرار می‌گیرد. لذا هیئت مذهبی مطلوب سیاسی و نه سیاست‌زده است.

وی با اشاره بر اینکه محوریت قرآن؛ ویژگی بنیانی هیئت عزاداری انقلابی است، اظهار کرد: از ویژگیهای مطلوب هیئت مطلوب ، اهمیت دادن به قرآن یا به تعبیر رهبری انقلاب «قرآن‌‌خوانی و معارف قرآنی» است. این مسئله نیز برگرفته از خود سیره امام حسین(ع) است که در شب عاشورا باز هم تلاوت قرآن را ترک نکردند و این نشان دهنده این است که قیام امام حسین(ع) نمی‌تواند جدا از قرآن باشد و اتفاقا این قیام با فهم دقیق قرآن میسر خواهد بود.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *