پ. آبان ۸ام, ۱۳۹۹

پایش سواحل جزیره قشم انجام شد

در این پایش که در محدوده آبهاي بين جزيره قشم و جزيره لارك انجام شد ، آلودگي نفتي در سطح آب مشاهده نگرديد درحالي كه تاربال هاي نفتي در سايزهاي مختلف در طول خط ساحلي جزيره لارك و قشم به وضوح قابل مشاهده بود.
به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، صادق رستمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست قشم بابیان اینکه : پیرو گزارشات صیادان و جوامع محلی جزیره قشم به تاریخ بیستم شهریور در خصوص آلودگی ساحل بصورت گلوله های قیری(تاربال) به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گزارش شد جهت بررسی آلودگی گشت و کنترل ساحلی و دریایی توسط یگان اداره حفاظت محیط زیست قشم و با حضور رئیس اداره محیط زیست دریایی استان هرمزگان و تیم کارشناسان دریایی این اداره کل انجام شد.
در این بازدید آلودگی محیط زیست دریایی با ترکیبات نفتی کاملا محرز گردید که منشاء آن نامعلوم و در حال بررسی می باشد. با توجه به اینکه ترکیبات نفتی بواسطه ی عوامل جوی و تابش نور خورشید به ساحل های ماسه ای و سنگی چسبیده اند و بصورت تاربال (گلوله های قیری)کاملا مشاهده می باشد که غالب ساحل های سنگی درگیر تاربال ها می باشند.
اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قشم، در همان ساعات اولیه پس از دریافت گزارش اقدام به نمونه برداری آب دریا از نقاط مختلف بخصوص از نوار ساحل جنوبی و ارسال نمونه آب به واحد آزمایشگاه اداره کل محیط زیست استان اقدام نموده است ودر تاریخ بیست چهارم شهریور مجددا اقدام به نمونه برداری آب دریا و رسوب کف دریا بوسیله دستگاه گرپ از نقاط مختلف دریا و همچنین جزیره لارک صورت گرفته شده است که نمونه های آب و رسوب به آزمایشگاه محیط زیست استان جهت سنجش و آنالیز ارسال گردید که نتایج تا دو روز آینده به سمع آحاد جامعه خواهد رسید.
گفتنی است :
در خصوص منبع ايجاد آلودگي موجود و ميزان خسارات زيست محيطي وارده با توجه به شواهد موجود امكان پذير نبوده و نياز به انجام آزمايشات پيشرفته نفتي و چندين ساعت غواصي در نواحي حادثه جهت بررسي دقيق و برآورد ميزان خسارت مي باشد. از اعلام نظر قطعي و تخصصي قبل از بررسي هاي تكميلي ،آزمايشگاهي و ميداني جهت جلوگيري از هرگونه سوءاستفاده، خودداري می گردد.
همچنین برنامه جهت پاکسازی سواحل با همکاری سازمان محیط زیست و سازمان منطقه آزاد قشم با مواد نانو کیت گرین ژل در حال بررسی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس