چ. آذر ۵ام, ۱۳۹۹

پرسش‌های پرتکرار جاماندگان یارانه بنزین/ اعلام نتایج اعتراض کمتر از یک ماه

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری فارس، بامداد امروز سومین مرحله واریز کمک معیشتی بنزین از سوی دولت به حساب ۲۰ میلیون نفر واریز شد. پیشتر نیز دو مرحله معیشت در روزهای دوشنبه و چهارشنبه هفته گذشته به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.

با این حساب بر اساس گفته مسؤولان اعم از رئیس جمهور، سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه بیش از ۶۰ میلیون نفر یارانه بنزین دریافت می‌کنند.

شب گذشته نیز محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در یک برنامه تلویزیونی گفته است: طرح واریز یارانه سوخت (بنزین) برای ۶۰ میلیون نفر (۱۸ میلیون خانوار) بود، اما با تاکید آقای رئیس جمهور قرار شد هر کسی که از ۶۰ میلیون تا حدود ۸۴ میلیون جمعیت کشور متقاضی دریافت این یارانه بنزین باشند با توجه به ساز و کار تعریف شده از سوی متولی این امر یعنی وزارت کار می‌توانند به صورت سامانه‌ای و غیر حضوری درخواست خود را اعلام کنند پس از بررسی‌ها و کمتر از یک ماه نتیجه به سازمان برنامه و بودجه اعلام می‌شود و واجدین شرایط مشمول دریافت یارانه خواهند بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرده است: برای آن دسته افرادی که پس از بررسی مجدد مشمول دریافت یارانه بنزین می‌شوند در ماه آینده دو نوبت واریز صورت می‌پذیرد تا با دریافت کنندگان قبلی در یک سطح قرار بگیرند.

یکی دیگر از سؤالات افکار عمومی و مردمی که یارانه بنزین دریافت نکرده‌اند این است که چگونه می‌توانند به این موضوع اعتراض کنند؟

به گزارش فارس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این رابطه عنوان کرده تمامی سرپرست خانوارهایی که در آخرین پرداخت مشمول سبد حمایتی نشده‌اند و خود را واجد شرایط می‌دانند می‌توانند از بعدازظهر یکشنبه سوم آذر ماه درخواست شماره ملی سرپرست خانوار خود را به کد دستوری #۶۳۶۹* ارسال کنند. نکته قابل توجه این است که شماره تلفن همراه باید به نام سرپرست خانوار ثبت شده باشد در غیر این صورت پاسخی به این درخواست داده نمی‌شود.

وزارت رفاه اعلام کرده ظرف ۲۴ ساعت برای سرپرست خانوارهایی که اعتراض کرده‌اند کد رهگیری ارسال می‌شود. 

این وزارتخانه در اطلاعیه‌ای گفته است در بازه زمانی ۸ تا ۹ صبح امروز (۳ آذر) حدود ۵۰ هزار کد ملی ثبت شده و حجم زیاد درخواست‌ها منجر به اختلال این سامانه شده که تا ساعاتی دیگر رفع خواهد شد.

مسأله دیگر این است که بسیاری از خانوارها و شهروندان یارانه نقدی سنوات گذشته را با طرح معیشت یا یارانه بنزین اشتباه می‌گیرند.

شهروندان باید توجه داشته باشند یارانه بنزین ارتباطی با یارانه نقدی که ماهانه به حساب حدود ۷۸ میلیون نفر واریز می‌شود، ندارد. بنابراین برای دریافت یارانه معیشت بنزین بایستی از طریق کد دستوری معرفی شده اعتراض خود را ثبت کنند.

اکنون یکی از سؤالات بخشی از اقشار جامعه این است که چگونه می‌توان مطمئن شد ۶۰ میلیون نفر یارانه بنزین را دریافت کرده‌اند؟ این سؤال و ابهام به خصوص در شهرهای بزرگ میان مردم بسیار رایج شده و نقل به نقل و با تماس از واریزی و عدم دریافت یارانه بنزین یکدیگر را آگاه می‌کنند.

بنابراین نیاز است مسؤولان وزارت رفاه و سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولیان این طرح نسبت به این سؤال و ابهام شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی بهنگام داشته باشند

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس