ی. مهر ۳ام, ۱۴۰۱

پنجمین جلسه کارگروه های پنج گانه جایکا در استان هرمزگان برگزار شد

1 دقیقه خوانده شده

این مراسم باحضور معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ، معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان ، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

پنجمین کارگروه پنج گانه جایکا در استان هرمزگان ودر سالن اجتماعات هتل همای شهرستان بندرعباس با حضور معان دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ومدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان برگزارشد .

در ابتدای پروین فرشچی معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشورضمن تقدیر از تیم جایکا که طی این مدت زحمات زیادی را متحمل شدند . افزود:این پروژه به عنوان یک دست آورد برای استانهای ساحلی ویا حتی کشورهای ساحلی خلیج فارس ودریای عمان میباشد. ما خرسندیم که یک هماهنگی را امروز دراین کارگروه  بینیم . که البته این  دست آور  براحتی بدست نیامده است . امروزنتایجی بدست آمده است که درپیشرفت  شاهد هستیم.

وی تاکید کرد: برای اینکه توسعه ای را در منطقه ای  رقم بزنیم باید محیط زیست وداشته های خود را بشناسیم. این پروژه نقشه راه را  بمانشان می دهدکه توسعه باید درکجاها اتفاق بیفتد.

سازمان حفاظت محیط  زیست هیچ گاه نسبت به توسعه عناد نداشته است بلکه توسعه ای قابل پذیرفتن است  که درآن حفظ محیط زیست و توسعه پایدار را هم در خود داشته باشد.

بنابراین این اقدام که برای هرمزگان انجام شده است خیلی حائز اهمیت می باشد . جانمایی و استقرارصنایعی که می تواند دوستدار محیط زیست باشند وبه محیط زیست صدمه نزند می تواند با حفظ توسعه پایداراتفاق بیفتد.

پروین فرشچی ادامه داد: ما وقتی پیشرفت های دیگر را بررسی می کنیم،  می بینیم در آن  توسعه وهم الزامات محیط زیست  رعایت شده است که این خود، الگو می باشد.

 اقتصاد کشور باید برمبنای توسعه پایدارپیش برود. آنچه در برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور مطرح است بخصوص دراین منطقه که مکران هم بخشی از آن دراستان هرمزگان می باشد اهمیت زیادی برای ما دارد زیرا قبول داریم  توجه به مسئله دریا و اقتصادمحور دریا خیلی دیر در کشورما اتفاق افتاده است .

۲۳صنعت جدید دراین منطقه استقرارپیداخواهد کرد که خود نیازمند شناسایی کامل محیط زیست می باشد . وآن چیزی که به عنوان راهبرد قرار است مطرح شود برای توسعه در برنامه ششم اقتصادی ، ۶۵توسعه در استانهای ساحلی مستقر خواهد شد. برای ما استانهای ساحلی کشورخصوصا جنوب کشور مهم می باشد ودر این خصوص اطلاعات کافی ولازم را می بایست داشته باشیم تابتوان پذیرای توسعه باشیم .

فرشچی ادامه داد: برای ما بودجه به تنهایی برای نیاز مطرح بلکه می بایست از اسراف جلوگیری نمود وباید به نحوه احسن از آن استفاده کرد. نیروی انسانی برای هرکشور ثروت  محسوب می شود وخوشبختانه چندین سال یا چندین دهه شاهد تلاش فعالیت بهترین ودلسوزترین پژوهشگران ودانشمندان در کشورمی باشیم.

وی در سخنان پایانی خود از حضور فعال خانم ها در حوزه محیط زیست و سایر عرصه های کشور تقدیرکرد.   

مجید وفادار مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان ضمن تقدیر از حضور تیم جایکا و مدیران و کارشناسان ستادی سازمان محیط زیست ، افزود :  همانطور که می دانیم تخریب محیط زیست آثار نا مطلوبی را بجا می گذارد که متاسفانه این اثرات قابل جبران نخواهد شد از جمله آلودگی ها و غیره … اگر در کوشه ای از جهان هستی ناملایمات زیست محیطی را رخ دهد.  آثار آن بر این کره هستی پدیدار خواهد شد، این پروژه برای ما نقشه راه است . استان هرمزگان با توجه به وسعت نوار ساحلی طولانی و چندین تالاب بین المللی خود دارای پتانسیل عظیمی می باشد . برای ما ارزیای استراژیک خیلی مهم می باشد. تا بتواند با رعایت الزامات پروژه و برنامه ها را در کنار هم قرار دهد.

وی افزود : از زحمات معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست که در مطالعات سواحل مکران زحمات زیادی را متحمل شدند قدردانی کرد

ودر ادامه کارگروه ها ،ارزیابی ریسک ، تنوع زیستی ، قوانین و مقررات ، آلودگی های زیست محیطی و پهنه بندی فضای با حضور اعضا برگزار شد.  

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *