س. فروردین ۳۱ام, ۱۴۰۰

پنل فرصت های سرمایه گذاری صنعت، معدن و مناطق ویژه اقتصادی استان هرمزگان

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون؛ خلیل قاسمی افزود: نیاز است در حوزه فرآوری محصولات معدنی سرمایه گذاری شود.

وی سال پیش رو را سالی پررونق برای حوزه صنعت و معدن دانست و افزود: اکنون وضعیت کلی تولید استان در شرایط بسیار خوبی بسر می برد و این را می توان در صادرات غیرنفتی که رشد چشمگیر داشته است، مشاهده نماییم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان و دبیر پنل فرصت های سرمایه گذاری صنعت، معدن و مناطق ویژه اقتصادی یکی از سیاستهای کلی اصل ۴۴ را راه اندازی مراکز خدمات سرمایه گذاری در استانها و بررسی مشکلات سرمایه گذاری عنوان کرد و افزود: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، جذب سرمایه گذار خارجی و ورود بخش خصوصی می تواند به اقتصاد و بهبود شاخص های اقتصادی از جمله اشتغال، توزیع درآمد و رفاه عمومی کمک کند.

قاسمی اعلام کرد: ۵٠٠ طرح صنعتی و معدنی آماده و در اختیار سرمایه گذاران قرار داده شده است که  سرمایه گذاران می توانند از زیر ساخت هایی که در استان ایجاد شده، استفاده بهینه نمایند.

وی افزود: نیاز است مذاکرات رو در رو بیشتری در حوزه سرمایه گذاری این بخش که ظرفیت های بالایی دارد، برگزار شود تا در نهایت به تولید ختم شود.

***

در ادامه مدیر عامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از ظرفیت موجود در منطقه سخن گفت و افزود: ۶میلیون تن ظرفیت واگن برگردان در منطقه وجود دارد.

وی افزود: با همت استاندار هرمزگان قرار داد توسعه اسکله برای کشتی های بالای ٣٠٠ هزار تن که بتوانند تخلیه و بارگیری مواد معدنی را به صورت همزمان انجام دهند، صورت گرفته است.

مهندس خلج افزود: در منطقه  امکانات زیر ساختی آب، برق و گاز  وجود دارد و تمام بسترهای مورد نیاز سرمایه گذاران از لحاظ زیرساختی، آماده است.

وی از دیگر قراردادهای توسعه ای زیرساختی منطقه را عقد قرار دارد برای ابشیرین کن جدید اعلام کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس افزود: ٩شرکت عقد قرار داد آنها انجام شده که در حال فعالیت در منطقه می باشند.

***

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی هرمزگان نیز در این نشست گفت: برای اولین بار مجوز دو شهرک صنعتی به بخش خصوصی در استان صادر شده است.

سید امیر امیری زاد افزود: اراضی در اختیار ما چهارهزار و ۵۶۶ هکتار می باشد که در اکثر شهرستانهای استان  نواحی صنعتی دایر می باشند.

وی اعلام کرد: باتوجه به اینکه شهرک ها از قانون شهرداری ها مستثنی هستند جهت ساخت و ساز نیازی به اخذ مجوز از شهرداری ها نیست و اخذ مجوز در خود شهرک بدون هزینه صورت می پذیرد.

امیری زاد تصریح کرد: در بندرعباس ٨شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد که تمام زیرساختهای آنها آماده است و سرمایه گذاران می توانند برای سرمایه گذاری خود اقدام نمایند.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی هرمزگان افزود: بزرگترین شهرک صنعتی ما در شهرستان جاسک قرار دارد و اولین قرارداد خود را در یکی از هلدینگ های پتروشیمی در شهرک صنعتی جاسک منعقد کرده ایم.

***

مدیرعامل منطقه ویژه انرژی بر پارسیان نیز در این نشست گفت: سرمایه گذاران بزرگی در حوزه پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر پارسیان، سرمایه گذاری کرده اند.

وی افزود: در حال حاضر واگذاری زمین به سرمایه گذاران در حوزه تولید پودرالومینا در حال انجام است.

مهندس شاهرخی تصریح کرد: منطقه انرژی بر پارسیان نیازمند واحد های بزرگی است که بتوانند زنجیره تولید را تکمیل کنند.

وی تصریح کرد: تمام زیرساختهای مورد نیاز سرمایه گذاران آماده است و آنها می توانند جهت سرمایه گذاری در این بخش اقدام نمایند.

***

مدیر عامل مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل نیز در این نشست گفت: در ابتدا باید اعلام کنم که کشور در حوزه صنایع پتروشیمی بسیار خوب عمل کرده است.

رضائیان اصل افزود:  اکنون ما شدت به ناوگان قدرتمندی برای حمل و صادرات نفت نیازمند هستیم.

وی افزود: کشتی های ما بصورتی مناسب طراحی شده که در منطقه فعالیت می نمایند.

رضائیان وضعیت کنونی صنایع دریایی بسیار مناسبی اعلام کرد و افزود: نکته ای که خیلی در حوزه صنایع دریایی اهمیت دارد پشتیبانی قوی  برای ما است.

وی افزود: به دنبال مهندسی هستیم که تلفیقی بین شناور های سنتی و صنعتی ایجاد کنیم.

مدیرعامل مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل افزود: ما می توانیم امکانات لازم برای ایجاد بازار رنگ شناورها در سطح وسیع داشته باشیم.

****

در حاشیه این پنل های سرمایه گذاری، نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری نیز برپا شد. در این نمایشگاه ۲۶ فقره تفاهم نامه و توافق نامه بین سرمایه گذاران بخش خصوصی و سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان و استانداری به مبلغ بیش از نه هزار میلیارد ریال در بخش های تولید روغن پایه، تولید میخ و کشش مفتولی و پایانه صادراتی امضاء شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *