ج. اردیبهشت ۱۷ام, ۱۴۰۰

پیام مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان به مناسبت روز جهانی موزه

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

شورای بین المللی موزه ها که با نماد اختصاری آیکوم (ICOM) شناخته می شود شعار سال ۲۰۱۹ خود را اعلام کرده است. این شعار تا حد زیادی تعیین کننده اقدامات و برنامه های فرهنگی، اجتماعی سال آینده خواهند بود و از این لحاظ اهمیت زیادی دارند. شعار ۲۰۰۱۹ آیکوم یا شورای بین المللی موزه ها « موزه ها در جایگاه کانون های فرهنگی: آینده سنت ها، با هدف توجه به فرهنگ همگرایی و نقش محوری موزه ها در اجتماع کنونی، » اعلام شده است تا به این ترتیب توجه بیشتری به مقوله سنت ها و آداب و رسوم هر منطقه شود.

هدف از روز  بین المللی موزه ها افزایش آگاهی از این واقعیت  است که موزه ها یک ابزار مهم تبادل فرهنگی، غنی سازی فرهنگ ها و توسعه درک متقابل، همکاری و صلح میان مردم است. ایکوم  از سال ۱۹۷۷،  در روز ۱۸ می برابر با ۲۸ اردیبهشت هر سال  روز جهانی موزه را سازماندهی کرده و رویدادها و فعالیت های سراسر جهان را ارتقا می دهد. در سال ۲۰۱۸، هزاران موزه از ۱۵۸ کشور و سرزمین ها در این جشن منحصر به فرد شرکت کردند.

هر ساله با فرارسیدن سال جدید میلادی شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) شعاری در راستای اهداف ایکوم به عنوان مهمترین نهاد فرهنگی در بین موزه های جهان  اعلام می کند. امسال نیز طبق روال سالهای گذشته شعاری تحت عنوان “Museums as Cultural Hubs: The future of tradition”  انتخاب شده است. این شعار بیانگر توجه ایکوم به فرهنگ همگرایی و نقش محوری موزه ها در اجتماع کنونی است.  موزه ها امروز تلاش دارند به صورت شبکه ای گسترده از واحه های فرهنگی به یکدیگر نزدیک شده و سازمان دهی مطلوبی پیدا کنند.

نقش موزه ها در جامعه در حال تغییر است. به طوری که موسسات موزه ای منفعل، موزه ها خود را دوباره به تعامل بیشتر با اجتماع  با تاکید بر مخاطب محوری، جامعه محوری، انعطاف پذیری و سازگاری ترغیب می کنند. آنها کانون های فرهنگی  با بنیان های  خلاق اند، که فعالیت های خود را با دانش روز  ترکیب می کنند.علاوه بر این بازدید کنندگان در تعامل با موزه از همکاری متقابل، آفرینش در موزه ، اشتراک گذاری و تعامل بهره می برند. به همین دلیل موضوع انتخاب شده برای روز جهانی موزه ۲۰۱۹ “موزه ها به مثابه  کانون های فرهنگی: آیندگان سنت” است.

 موضوع شعار امسال

با حفظ وظایف اصلی خود ؛ گرد آوری، حفاظت، ارتباط،پژوهش، نمایشگاه ؛ موزه ها شیوه های خود را تغییر داده اند تا به جوامعی که به  آنها خدمت رسانی می کنند، نزدیکتر شوند. امروز آنها به دنبال روش های نوآورانه برای مقابله با مشکلات و مسائل اجتماعی معاصر هستند. مواجهه موزه ها همچنین توانایی حمایت و حل و فصل مشکلات جهانی را در خود دارند و سعی می کنند تا با چالش های جامعه امروز مواجه شوند. به عنوان کانون هایی در قلب  اجتماع، آنها قدرت برقراری گفتگوی میان فرهنگ ها، ایجاد ارتیاط در یک جهان صلح آمیز و تعیین یک آینده ی پایدار را دارند.
همانطور که موزه ها به طور فزاینده ای به مثابه  قطب های فرهنگی تبدیل شده اند که  راه های جدیدی را برای احترام به مجموعه های خود، تاریخ و بقایای آنها، ایجاد سنت هایی با معانی جدید برای نسل های آینده و ارتباط با مخاطبان معاصر در سطح جهانی را فراهم می کنند.این تحول که تأثیر عمیقی بر نظریه و عمل موزه دارد، متخصصان موزه را مجبور به تجدید نظر در ارزش اخلاقی موزه ها کرده که ماهیت کار آنها را تعریف می کند.
موزه ها در واقع نقاط کانونی برای جامعه و یک بخشی جدایی ناپذیر از یک شبکه گسترده جهانی است که  مانند یک پلت فرم برای ترجمه نیازها و دیدگاه جوامع  بومی و محلی در یک بستر جهانی ایفای نقش می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *